×
Mobilā versija
Brīdinājums +26.0°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
2. jūlijs, 2015
Drukāt

Unikāli: Daugavpilī skrotis lej pēc 200 gadus sena paņēmiena (18)

Foto - Ilze PētersoneFoto - Ilze Pētersone

Pirms vairāk nekā divsimt gadiem kāds atjautīgs angļu mednieks atklājis veidu, kā izgatavot skrotis. Viņš uzkāpis baznīcas tornī, izkausējis svinu un pilinājis to lejup – šķidrumam krītot, tas pieņēmis lodīšu formu un izveidojušās apaļas skrotis. Aptuveni reizi gadā pēc šīs metodes svina munīcijas gatavošana notiek arī Latvijā – Daugavpils Skrošu rūpnīcas (DSR) tornī. Vairāk nekā simt gadus senā būve pērn atzīta par valsts nozīmes industriālo kultūras pieminekli, jau ceturto sezonu tā atvērta arī publikas apskatei. “Esam Eiropas līmeņa tūrisma objekts,” palepojas īpašnieks Aigars Staks, jo tik senas munīcijas ražotnes, kas reizē pieejamas arī tūristiem, vismaz Ziemeļeiropā neesot zināmas.

Kā svins pārtop skrotīs

Skrošu liešanas tornis atrodas pašā augstākajā Daugavpils pakalnā – ja uzkāpj pa šaurajām kāpnēm teju 30 metru augstumā, paveras lielisks skats uz pilsētu. Vietu 1884. gadā munīcijas ražotnei izvēlējās tās īpašnieks M. Reisers, zem torņa vēl vajadzēja izrakt 19 metrus dziļu aku un piepildīt ar ūdens, petrolejas un ziepju maisījumu – tas novērš smagā metāla oksidēšanos. Augšstāvā katlos izkausēto svinu cauri sietiņam lēja pa caurumu lejup, un akā tas sakrita jau kā apaļas lodītes, ko strādnieki ar ķerrām pa pazemes eju nogādāja virszemē. Kopš ierīkoja pacēlāju, tās tiek smeltas ar kausiņiem. Mitrās skrotis nonāca žāvētavā, pēc tam sašķirotas, atlasot brāķus un sadalot pa izmēriem. Visbeidzot mazās svina lodītes, atkal jau, lai neoksidētos, pārklāja ar grafītu, sapakoja un nogādāja uz noliktavu. Ieraksts 1886. gadā izdotajā L. Sabaejeva Mednieku kalendārā liecina, ka Reisera uzņēmums attīstījās par kvalitatīvu skrošu ražotāju Krievijas impērijā, kurā līdztekus rūpnīcai Dinaburgā, kā tolaik sauca Daugavpili, darbojās vēl trīs līdzīgas ražotnes.

DSR apmeklētājiem gida pavadībā ļauj senajam skrošu ceļam izsekot soli pa solim. Muzeja ekspozīcija iepazīstina ar rūpnīcas un munīcijas ražošanas vēsturi attēlos un priekšmetos līdz pat mūsdienām. Skrošu rūpnīca pieredzējusi laikus, kad te ražotas arī svina plombas un metāla žogi, tāpēc nosaukta par Daugavpils Žogu rūpnīcu.

Ceļojums tornī sākas ar nedaudz satraucošu pacelšanos pa šaurajām un ne visai ērtajām kāpnēm līdz telpai, kur tāpat kā senāk notiek metāla kausēšana. Aigars Staks paironizē, ka ražotne parāda, cik maz kādreiz rūpējusi strādnieku drošība. Lifts, ar ko līdz augšstāvam nogādā gan svinu, gan kurināmo, uzbūvēts tikai sešdesmitajos gados. Kādreiz kausēšanas katlus kurināja ar malku, bet mūsdienās izmanto elektroenerģiju un šķidro masu ar kompresoru vēl uzputo. Pirms pāris gadiem iespaidīgā skrošu liešanas procedūra tika iemūžināta videolentē, tagad tā tiek demonstrēta rūpnīcas apmeklētājiem.

Pievienot komentāru

Komentāri (18)

 1. Liekas, ka rūpnīcas īpašnieks ar kādu ir krietni saplesies, bet lūdzu savu žulti izlejiet citur.
  Objekts tiešām ir tā vērts, lai to apskatītu.

  • Bijušais darbinieks tika atlaists par naudas zagšanu.
   Nenosaucu vārdu, jo negribu sagraut viņas reputāciju, man tas nav nepieciešams.
   Kopējā summa it kā neamaksātās pavadzīmēs, pārsniedza 5000 eiro.

 2. Kāpēc viņš melo, ka rekonstrukcija ir tikko pabeigta? Ēkas fasādi nokrāsoja un plastikāta logus salika pagājušajā gadā. Runā par vēsturisko un liek plastikāta logus.:)

 3. Žurnālistei bija satraucoši kāpt pa nedrošām kāpnēm, bet saimnieks ironizēja, ka padomju laikā neesot rūpējušies par strādnieku drošību. Un ko jūs darāt tagad, sūtāt turp apmeklētājus? Tagad tur, noteikti, ir vēl nedrošāk. Mati ceļas stāvus par vieglprātību un bezatbildību. Kā kaut ko tādu var reklamēt? Ja kaut kas atgadīsies, tas būs kauna traips visai Latvijai. Un ko tad rakstīsiet, ka paredzējām, ka tā būs? Mūsu valstī nav nevienas institūcijas, kas objektos pārbauda un novērtē riskus, vai nav apdraudējumi cilvēku dzīvībām. Šajā gadījumā šādi riski ir nepārprotami jaušami.

  • Uzkāpšana jebkurā paaugstinātā vietā, arī daudzstāvu mājā, ir saistīta ar paaugstinātu risku.
   Rūpnīca to apzinās, tapēc visiem apmeklētājiem tiek vekta drošības instruktažā, kā arī visas bīstamās vietas tiek apmeklētas TIKAI gida pavadībā, Tāpat Rūpnīca regulāri pārbauda objekta inženiertehnisko kostrukciju drošību.

 4. Pati personīgi pazīstu šo cilvēku , informācija ir aplama , nepatiesa, kā kauns nav Aigar?

 5. Kas ir Eiropas līmeņa tūrisma objekts? Džeks reāli būs kaut ko sapīpējies. Ikviens normāls eiropietis šādai vietai metīs līkumu, jo vecā teritorija taču ir piesātināta ar kaitīgajiem smgajiem metāliem? Un vai tajā vecajā tornī cilvēks nevar dabūt galu? Būs otra Zolitūde. Vai kāds te ir pārbaudījis drošību? Darba inspekcija – aūū!

 6. Kā munīcija var būt populāra mednieku un sportistu vidū? Kaut kur vidū? Hei, kas tad tā raksta?

 7. Nabaga Māris Ozols. Viņš pat nenojauš, ar ko sapinies. Tad ta uzņēmējs Staks, šo to “ielieto”, dabū zilu aci un bez kompleksiem iet visiem uzsist kulaku uz galda. Māri, mūc ātrāk prom. Aigariņš savā dzīvē vēl it neko nav sasniedzis, piekāsīs un uzmetīs. Tas ir vienīgais, ko apskaidrības brīžos prot. Nav pat pie zīlnieces jāiet, ka tā būs.

  • Domāju, ka šajā jautājumā mēs tuvojamies iesniegumam par goda un cieņas aizskaršanu. Pirmdien pārrunāšu ar policiju un sagatavošu iesniegumu.

 8. kārtējais prihvatizācijas piemērs …

 9. bijušais darbinieks Atbildēt

  Nekādas ražošanas jau tajā rūpnīcā nav, vecais profesionālais kolektīvs, inženierus ieskaitot, saimnieka smagā un skopā rakstura dēļ (pārkāpjot valsts likumdošanu kā tika cilvēki atlaisti, ko viņš ar to nelielās?), palaists postā, produkciju ražo tikai dažas reizes gadā. Par ko tad te ir tā lielīšanās? Šāda veida produkcija pašlaik vairs nav pieprasīta, jo tā tehnoloģiski ir novecojusi. Rūpnīcai vajadzīgs kārtīgs un zinošs saimnieks, kas, gudri strādājot, izveidotu nelielu, bet efektīvu ražotni. Šim Rīgas sprukstiņam tas nav pa zobiem. Žēl, ka viņš visu aizlaida postā, potenciāls rūpnīcai bija.

  • Baiba, Aigar – nomierinieties tak vienreiz. Visa pasaule negriežas tikai ap jums.

  • Bijušais darbinieks tika atlaists par naudas zagšanu.
   Nenosaucu vārdu, jo negribu sagraut viņas reputāciju, man tas nav nepieciešams.
   Kopējā summa it kā neamaksātās pavadzīmēs, pārsniedza 5000 eiro.

 10. O,buus jaabrauc skatiities!

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +26.0
Alūksne +18.7
Daugavpils +24.3
Saldus +23
Liepāja +20.3
Jelgava +25
Ventspils +17.3
Limbaži +19
Madona +24
Rēzekne +23
Draugiem Facebook Twitter Google+