×
Mobilā versija
+11.6°C
Līksma, Bārbala
Trešdiena, 25. aprīlis, 2018
23. aprīlis, 2012
Drukāt

Slīmests un Jefiņš ciemos pie lasītājiem


Izdevniecība “Nordik” lasītājus iepriecinājusi ar populārā latviešu karikatūrista un literāta Jāņa Dreslera (1896–1971) komiksu izlasi “Lielais dzīves karnevāls”. 


 

Ilzes Jākobsones sastādītajā grāmatiņā apkopoti mūsdienu Latvijai aktuāli teksti, kuros apdzejota gan krīze ar tai raksturīgo naudas trūkumu, gan politika un pat bargā ziema. Katru četrrindi ilustrē J. Dreslera karikatūra.

Lai gan autors zīmējis “vienkāršas ainiņas iz tautas” un viņa literārie varoņi dzīvojuši 20. gs. 30. gadu Latvijā, tomēr neviļus jāpasmaida, jo personāži – kā no mūslaiku vides ņemti. Autora roka zīmēšanā bija visai veikli uztrenēta, jo J. Dreslers (kā brīvklausītājs) no 1921. līdz 1927. gadam, tiesa gan – ar pārtraukumiem, ir mācījies Latvijas Mākslas akadēmijā.

Krājums veidots divās daļās: “Laiki mainās, tikumi – ne!” un “Ziemas prieki un likstas”. Otrajā daļā lasītājs tiekas ar jau pazīstamiem personāžiem – mazliet smieklīgajiem un sadzīvē nevarīgajiem Slīmestu un Jefiņu. Tieši viņi ir latviešu komiksa visatpazīstamākie tēli, kurus atceras tie vecāka gadagājuma lasītāji, kas no 1927. līdz 1940. gadam bieži šķirstījuši Benjamiņa kundzes populāro žurnālu “Atpūta”.

Nelielās izlases nobeigumā ievietots Knuta Skujenieka pēcvārds. Pilnā apjomā teksts iepriekš publicēts grāmatā “Kā santīms ķešā” (“Tapals”, 2006).

Un tagad, lasītāja ieintriģēšanai, viena četrrindīte:

“Gudras galvas sola drīzi,

Izdomāt, kā novērst krīzi…

Lai tad nu kaut aizparīt

Nezvērs briesmīgais šis krīt.” (31. lpp.)

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+