Pasaulē
Baltija

Somijā atceļ diviem Igaunijas pilsoņiem izvirzītas apsūdzības naudas atmazgāšanā lielā apmērā0


Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto: LETA/Evija Trifanova

Tiesa Helsinkos atcēlusi visas apsūdzības visu laiku plašākajā naudas atmazgāšanas lietā, kas jebkad nonākusi Somijas tiesā, un līdz ar to apsūdzības atceltas diviem Igaunijas pilsoņiem, kas tika apsūdzēti par nelikumīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu 135 miljonu eiro apmērā.

Somijas sabiedriskā raidorganizācija YLE vēstīja, ka apgabaltiesas lēmums nav galīgs un to var pārsūdzēt.

Prokuratūra paziņoja, ka abi Igaunijas pilsoņi caur Somijas kompāniju trešajās valstīs legalizējuši 135 miljonus eiro, kas nelikumīgi iegūti Krievijā. Krāpšanas shēma koncentrējās ap autoceļu, kuru it kā plānoja būvēt Krievijas Karēlijas Republikā, bet kas tā arī netika uzprojektēts vai uzbūvēts.

Somijas centrālā kriminālpolicija izmeklēšanu sāka 2014.gada jūlijā, kad naudas atmazgāšanas novēršanas vienība no Somijas bankām saņēma informāciju par vairākiem aizdomīgiem pārskaitījumiem.

Apsūdzēto vidū ir divi 70 un 44 gadus veci Igaunijas pilsoņi. Trešais apsūdzētais lietā ir 44 gadus vecs Krievijas uzņēmējs. Visi trīs savu vainu izvirzītajās apsūdzībās ir nolieguši.

Igaunijas pilsoņi uzstājuši, ka naudas bija paredzēta autoceļa būvniecībai Karēlijā.

Tā dēvētais Āninenas ceļš bija plānots no Parikalas pie Somijas un Krievijas robežas vismaz līdz Krievijas Petrozavodskai. 2013.gadā, kad ziņas par ceļa būves projektu nonāca Somijas medijos, Krievijas kompānijas “Severno-Zapadnyi Koridor Razvitiya” vadītājs sacīja, ka ceļa projektēšanā vai būvniecībā jāiesaistās arī Somijas kompānijai.

Avots, kurš medijos tika raksturots kā šīs kompānijas vadītājs, ir 44 gadus vecais Krievijas pilsonis, kuru tagad Somijā tiesāja kopā ar Igaunijas pilsoņiem.

Apsūdzības rakstā bija teikts, ka autoceļa projektēšanā tika piesaistīta Somijas būvniecības kompānija “HTR Talonrakennus Oy”, kuru vadīja abi apsūdzētie. Prokuratūra norādīja, ka kompānijai nebija nekādas ekonomiskās darbības un pat darba telpu.

“Lai slēptu bankas pārskaitījuma mērķus un naudas izcelsmi, apsūdzētie un viņu partneri Krievijā bija izveidojuši autoceļa projektēšanas līgumu, atbilstoši kuram bankas pārskaitījumu starp “Severno-Zapadnyi Koridor Razvitiya” un “HTR Talonrakennus” pamatojums bija autoceļa būvniecība no Somijas robežas līdz Sanktpēterburgai,” klāstīja prokuratūra.

Tā norāda, ka līgums bija tikai aizsegs naudas atmazgāšanai un apsūdzētie tā arī neplānoja uzprojektēt vai uzbūvēt autoceļu, lai gan apgalvoja, ka 2014.gadā ar projektu Petrozavodskā iepazīstināja Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu. Atklāts, ka togad četru mēnešu laikā caur kontiem Somijas bankās “Nordea” un “Danske Bank” pārskaitīti vairāk nekā 6,5 miljardi Krievijas rubļu jeb pāri par 130 miljoniem eiro.

Prokuratūra paudusi, ka naudas izcelsme bija tagad slēgta Krievijas banka, kuru kontrolējis noziedzīgs grupējums. Prokuratūra uzstāja, ka nauda beigās nonāca 22 pasaules valstis un pie vairāk nekā 250 uzņēmumiem.

Apsūdzētie paziņoja, ka naudas izcelsme konkrētajā bankā nepierāda, ka tā bijusi noziedzīgi iegūta.

Somijas prokuratūra abiem Igaunijas pilsoņiem vēlējās panākt cietumsodu.

LA.lv
LE
LETA
Pasaulē
Moraveckis saglabās premjerministra amatu jaunajā Polijas valdībā
9 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Šveices ledāji piecos gados zaudējuši desmito daļu no sava apjoma
9 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Viļņā pārsniegts 101 gadu vecs siltuma rekords
9 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

AD
Artis Drēziņš
Latvijā
Aizmigušu marihuānas audzētāju sita ar koku un steidza griezt kaņepes… 1
4 stundas
LA
LA.LV
Sports
FOTO, VIDEO: Latvijas futbola izlase beidzot gūst vārtus, tomēr vienalga piedzīvo bezierunu zaudējumu
2 stundas
IK
Ilze Kuzmina
Latvijā
Publicēts kārtējais universitāšu reitings: kā tajā klājies Latvijas augstskolām?
6 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO. “Jauns čalis, klausies!” Dobelē izglābj jaunieti, kurš gatavojās nolēkt no katlu mājas torņa… 1
2 stundas
JL
Juris Lorencs
Pasaulē
Juris Lorencs: Ierodas ukraiņu tautas kalps Zelenskis
8 stundas