×
Mobilā versija
Brīdinājums +2°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
23. novembris, 2012
Drukāt

Staltais sargs – metāla žogs

Foto-Stock.xchngFoto-Stock.xchng

Savrupmājas žogs ir pirmais, kas stāsta par saimnieku. No izvēlētā materiāla un konstrukcijas var spriest par īpašnieku gaumi un iespējām. Protams, kaltais metāla žogs jo daudziem ir sapņu kalngals. Vai tiešām tas tik dārgs?

 

Aizvien populārāks kļūst tradicionālais kaltais metāla žogs, ko iestiprina ķieģeļu, betona vai akmens stabiņos. Tas ne tikai ierobežo teritoriju, bet ir arī kalēja mākslas paraugs. Kārtīgā metālapstrādes darbnīcā pasūtīts kopā ar vārtiem un vārtiņiem, tas vairs nebūs izgatavots no Baltkrievijas neprognozējamās, bet gan no Somijas kvalitatīvās dzelzs: liektās detaļas no pilnajiem kvadrātstieņiem, taisnās – no ekonomiskajām kvadrātcaurulēm. Žoga un arī balkona margu rotāšanai savukārt izmanto sērijveida dekoratīvās detaļas – čiekurus, kliņģerus vai ierastos pīķus. Žoga stieņus loka vai savij.

Pēdējā laikā klienti kļuvuši attapīgāki un komplektu uzreiz papildina ar saskaņotiem karoga kātu turētājiem, puķu kastēm, vējrāžiem vai citām detaļām. Kaļot visu vienā reizē, atsevišķa izstrādājuma cena ir mazāka.

Žoga ilglaicīgumu nodrošina tā apstrāde. Metālu parasti krāso, iepriekš nogruntējot. Agrāk tradicionāli dominēja melnais tonis, tagad mode kļuvusi atvērtāka, žogus krāso arī zilus, brūnus vai sarkanus.

– Vislabāk tomēr ir žogu apstrādāt ar karstās cinkošanas metodi. Cena gan pieaug par 10 %, tomēr ir garantija, ka rūsas nebūs vismaz 30 gadu, ja vien pārklājums nav mehāniski bojāts. – iesaka SIA ” Arre” īpašnieks Arvīds Rencis.

Lētāk žogus pasūtīt metālkalumu darbnīcās, kur izmanto gan kalēju roku darbu, gan augstražīgu speciālo tehniku. Tur var izgatavot jebkura izmēra un veida dekoratīvās detaļas, tā īstenojot orģinālas augstvērtīgas kompozīcijas, nekā tad, ja amatniekam pieejamas tikai Ķīnā ražotās standarta detaļas. Kad klients ar izpildītāju ir vienojušies par skici, kas bieži vien ir tikai fotogrāfija vai zīmējums no kataloga, kalējs izveido tehnisko zīmējumu un ķeras pie darba. Jāatceras, ka pasūtījumus labāk izdarīt ziemā, kad meistariem brīvākas rokas. Žoga cenu veido apjoms, sarežģītība un materiāls. Pašas lētākās konstrukcijas, kas sastāv tikai no šķēršļiem un stabiņiem, izmaksā ap Ls 40/m2, greznākās – ap Ls 240/m2. Metālkalšanas darbu paraugus var apskatīties internetā – www. metālkalumi.lv.

 

 

PADOMS

Ja vecāks žogs sāk rūsēt, tas jāizņem no stabiņiem un jāaizved notīrīt ar smilšu strūklu. Svarīgi noņemt visu krāsu, jo zem tās var būt palikuši mikroskopiski rūsas plankumi, kas vēlāk kļūs tikai lielāki. Tad atkal gruntē un krāso. Veca žoga restaurācija izmaksā apmēram pusi no jauna cenas.

 

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+