Kultūra
Kultūrpolitika

Starptautisks Baltijas talantu šovs – tikai krievu jauniešiem?8

Ekrānuzņēmums no Replay.lv

Februāra pēdējās dienās Latvijas Televīzijas komunikāciju daļa izplatīja informāciju par jaunu starptautisku talantu šovu jauniešiem “Bravo!”, kurā, kā vēstīts, Igaunijas, Lietuvas un Latvijas jaunie dziedātāji vecumā no 10 līdz 17 gadiem sacentīsies par titulu “Labākais jaunais izpildītājs 2018”, izpildot pasaulslavenu hitu kaverversijas.

Informācija liecināja, ka no katras valsts šovā piedalīsies trīs solisti, kuru muzikālajai attīstībai varēsim sekot deviņās sērijās, un šovu noslēgs superfināls. “Bravo!” uzvarētājs iegūs iespēju ierakstīt dziesmu profesionālā skaņu studijā, kā arī uzņemt mūzikas video klipu. Tāpat kļuva zināms, ka žūrijā piedalīsies viens atpazīstams dziedātājs no katras valsts. No Latvijas – Marija Naumova – 2002. gada Eirovīzijas uzvarētāja, no Lietuvas – 2011. gada Eirovīzijas fināliste Evelīna Sašenko, bet Igauniju pārstāvēs konkursa “Zelta gramofons” laureāts Andrejs Pokutnijs.

Tas, par ko LTV neinformēja skatītājus, bija, ka starptautiskais šovs notiek tikai krievu valodā, un arī visiem dalībniekiem tādējādi jāzina krievu valoda. Šova norise netiek atspoguļota latviešu valodā pat subtitru veidā.

Vokālā pedagoģe Igeta Gaiķe, vēlēdamās uzzināt šova nolikumu, sazinājusies ar tā veidotājiem, taču, kā raksta sociālajā tīklā “Facebook”, uzzinājusi, ka nolikuma nav. “Ja jau žūrijai nolikuma nav (ko jau esmu uzzinājusi), tad diez vai tas nonāks līdz mums – Latvijas latviski runājošo bērnu vokālajiem pedagogiem.” Igeta Gaiķe norāda, ka dalībai šovā varēja pieteikties bērni, kas prot sarunāties krievu valodā: “LTV izrāda konkursu, kurā talantīgajiem bērniem, kuri neprot runāt krieviski, nav lemts piedalīties. [..] Ceram rast skaidrību – vai Latvijā bērni tiek šķiroti pēc tautības? LTV konkursā “Balss pavēlnieks” gan piedalās dažādu tautību bērni!”

LTV valdes priekšsēdētājs Ivars Belte LA.lv informēja, ka šovu, kura “mērķauditorija pārsvarā ir krievvalodīgie skatītāji”, organizē Igaunijas TV kanāls ETV+ un “LTV tajā ir tikai sadarbības partneris”. Šova organizētāju Igaunijā Darju Sāru pagaidām sazvanīt neizdevās.

Katram šovam LTV tiek prognozēta aptuveni 10 000 skatītāju lielu auditoriju, pauda LTV komunikāciju speciāliste Krista Luīze Priedīte, norādot, ka datu par svētdienas raidījumu vēl nav.

Sociālajā tīklā “Facebook” šovu “Bravo!” pie Igetas Gaiķes ieraksta komentē šādi.

Jolanta Baltiņa: “Paldies, ka Tu šo raksti un pacel! Izskatās pēc diezgan politiska gājiena. Cik esmu dzirdējusi, tad bērni šajā vecuma grupā brīvi sarunājas angļu valodā un, cik zināms, angļu valoda ir atzīta par starptautisku valodu. Bēdīgi, ka kas tāds notiek un LTV to atbalsta, kā ētisku pasākumu!”

Ernests Spīčs: “Šādā veidā mēs iznīcinām paši savu valodu un kaimiņtautu valodas! Ļoti labi būtu, ja notiktu tā, ka katrs dzied savā dzimtajā valodā vai tās valsts valodā, kuru pārstāv, bet saziņa tad varētu būt visās trīs valodās ar tulkojumu angliski.”

Žaklīna Cinovska: “Maigā okupācija!! Un mēs kā tādi jefiņi, pat pusmetru uz priekšu nepadomājam (LTV – sabiedriskais medijs!!!!), ko ar šo sāk panākt!”

Vairākus jautājumu par šovu “Bravo!” gan LTV Komunikāciju daļai, gan arī Nacionālo elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomei (NEPLP) uzdeva arī LA.lv. Gaidām atbildes!

LA.lv