Dabā
Zaļā dzīvošana

Tiešām šaut? Baltkrievu sumbrs turpina apciemot pagalmus un šķūņus Dagdā 16

Foto no skaties.lv

Dagdas novadā, šķiet, nu jau uz palikšanu ir sumbrs. Kopš vasaras, kad viņš pirmoreiz šķērsoja Latvijas robežu, prāvais dzīvnieks nepārstāj klaiņot novada iedzīvotāju īpašumos, vēsta TV3 raidījums “Bez Tabu”. Pēc raidījuma uzsvērtā, Dabas aizsardzības pārvaldē neesot risinājuma, kā parūpēties par augumā prāvo radību.

Sākumā visiem bijis interesanti, bet teju pēc diviem mēnešiem ar “Bez Tabu” sazinājās Dagdas novada “Jaunkalnu” saimnieks Andris Mizāns, kurš stāsta, ka sumbrs ir uz palikšanu, bet attieksme pret to mainījies. Dažviet sumbrs sataisījis skādi, – ielien šķūņos, citiem apēd burkānus, tāpēc daži iedzīvotāji pret viņu izturas agresīvi. Saimnieks lūdzis Dabas aizsardzības pārvaldi (DAP) rast risinājumu, piemēram, aizvest dzīvnieku atpakaļ uz Baltkrieviju vai izmitināt citviet.

“Viņi man teica, ka varēs viņu nošaut, ja kas. Bet es negribu, lai tā dara. Es pateicu, lai tā nedara. Bet DAP teica, ka, ja reiz mums traucē, viņi neatrod nekādu citu variantu, kur sumbru varētu savākt, novietot. Nav iespējas izvest uz kaut kādiem dabas parkiem,” par komunikāciju ar dabas aizstāvjiem “Bez Tabu” stāsta Andris.

Raidījums intervējis DAP CITES nodaļas vadītājs Jēkabu Dzeni, kurš informējis, ka Dagdas puses iedzīvotājam dota atļauja izmitināt sumbru. Tomēr, kamēr aploks nav izveidots, to iespējams nogalināt, ja izveidojas bīstama situācija.

Saistītie raksti

“Atgādinām, ka no juridiskā viedokļa sumbrs ir uzskatāms par nemedījamo dzīvnieku, kura apzinātai ieguvei ir nepieciešama iepriekšēja Dabas aizsardzības pārvaldes atļauja. Savukārt situācijā, kad sumbrs reāli apdraud vietējos iedzīvotājus, lēmums par tālāko rīcību [nošaušanu] jāpieņem vietējās pašvaldības medību koordinācijas komisijai,” noteikumus skaidro DAP.

DAP informēja Baltkrievijas pusi par iespējām nogādāt sumbru atpakaļ dzimtenē, taču atbilde nav saņemta. Baltkrievijā pašlaik tiek īstenota programma, kuras ietvaros tiek mēģināts šos lielos zālēdājus atgriezt atpakaļ savvaļā to dabīgajā vidē.

LA.lv