Pasaulē
Citur

Tramps atlaiž tieslietu ministru0

Foto: Saul Loeb/Nicholas Kamm/AFP/LETA

ASV prezidents Donalds Tramps atlaidis tieslietu ministru Džefu Sešensu, kurš savulaik, būdams senators, bija viens no pirmajiem politiķiem, kas atbalstīja Trampa kandidatūru valsts galvas amatam.

 

Vitakers aizstāv Trampu

Par tieslietu ministra pienākumu izpildītāju iecelts līdzšinējais ministra biroja vadītājs Metjū Vitakers, kurš pārraudzīs arī īpašā prokurora Roberta Millera vadīto izmeklēšanu par Krievijas iejaukšanos ASV prezidenta vēlēšanās 2016. gadā.

Vēl būdams amatā, tieslietu ministrs Sešenss atstādināja sevi no Millera izmeklēšanas pārraudzības, par ko saņēma asu prezidenta Trampa kritiku.

Sešenss vairākkārt paziņojis, ka nenožēlo sevis atstādināšanu no Krievijas iejaukšanās lietas pārraudzības, jo uzskata, ka viņa rīcība bija pareiza. Daži ASV analītiķi izsaka pieņēmumu, ka pēc daudziem mājieniem par Sešensa aiziešanu prezidents beidzot izšķīries viņu atlaist, jo prokurora Millera izmeklētāji pēc apsūdzību izvirzīšanas vairākiem Trampa kampaņas darbiniekiem bija drīzumā plānojuši noklaušināt arī prezidentu.

Vitakers varētu būt iecelts par tieslietu ministru, lai nobremzētu Millera izmeklēšanu, atzīmē laikraksts “The Washington Post”. Vitakers jau paziņojis, ka Tramps nebūtu vainojams likumpārkāpumā saistībā ar Federālā izmeklēšanas biroja direktora Džeimsa Komija atlaišanu 2017. gada maijā. Šis Trampa lēmums iekļauts apsūdzībā par pretošanos taisnības noskaidrošanai. Vitakers arī uzskata, ka Millera izmeklēšanā nevajadzētu iekļaut prezidenta privātā uzņēmuma “Trump Organization” darbības un prezidenta finanšu izpēti. Paziņojot par Sešensa nomaiņu ar Vitakeru, Tramps piebilda, ka “vēlāk tiks nosaukts pastāvīgs aizvietotājs”.

 

Kas pretojas patiesības noskaidrošanai?

Kā ziņo ASV mediji, Vitakers jau pērn izteicies, kādā veidā Millera izmeklēšanu varētu apturēt. “Es pieļauju scenāriju, kurā Džefs Sešenss tiek aizvietots,” Vitakers paziņojis kādā televīzijas intervijā pagājušajā gadā. “Tad tieslietu ministram nav jāatlaiž Roberts Millers, bet tikai jāsamazina finansējums, lai viņa izmeklēšana apstātos,” teica Vitakers, kurš savos juridiskajos komentāros kritizējis īpašajam prokuroram Milleram dotās plašās pilnvaras Krievijas iejaukšanās lietas izmeklēšanā.

Vitakera izvirzīšana, apejot Sešensa vietnieku Rodu Rozensteinu, ir prezidenta tiešs mājiens, ka Rozensteins nav bijis pietiekami aktīvs Millera izmeklēšanas pārraudzībā. Tagad Vitakers kontrolēs īpašā prokurora Millera darbību un viņa gatavoto gala ziņojumu par iespējamu saikni starp Kremli un Trampa kampaņu, un Trampa varbūtējiem mēģinājumiem pretoties patiesības noskaidrošanai.

Ieceļot Vitakeru par tieslietu ministru un Millera izmeklētāju grupas pārraugu, Trampam ir iespēja iegūt operatīvu informāciju par īpašā prokurora plāniem.

“Tieslietu ministra Sešensa atlaišana nebija liels pārsteigums, jo Tramps nekad nevairījās izteikt savu neapmierinātību ar viņa darbību.

Tagad Tramps iekļuvis “burvju lokā”: jo vairāk viņš un viņa jaunais tieslietu ministrs censtos kavēt izmeklēšanu, jo lielākas aizdomas tas izraisītu,” atzīmē Vācijas laikraksts “Die Welt”.

Tūlīt pēc Sešensa nomaiņas ar Vitakeru demokrātu likumdevēji pieprasīja, lai Vitakers atstādinātu sevi no Millera izmeklēšanas pārraudzības. “Vašingtona gatavojas cīņai, Trampam solot pretoties demokrātu prasībām,” raksta avīze “The Washington Post”. Kongresa starpvēlēšanās demokrātiem iegūstot vairākumu Pārstāvju palātā, prezidentam Trampam jārēķinās ar savas darbības stingrāku ierobežošanu.

 

Aizstāv Millera izmeklēšanu

Vairākas ASV nevalstiskās organizācijas rīko protestus, pieprasot, lai prezidents Donalds Tramps nedara neko, kas varētu apdraudēt īpašā prokurora Roberta Millera izmeklēšanu par Krievijas iejaukšanos 2016. gada ASV prezidenta vēlēšanās.

Organizācijas “MoveOn” vadībā rīkotie protesti notiek ar saukli “Neviens nav virs likuma”.

Saistītie raksti
“Donalds Tramps iecēlis savu drauģeli pārraudzīt īpašā prokurora izmeklēšanu Trampa-Krievijas lietā,” teikts “MoveOn” paziņojumā.

Organizācija pauda apņēmību sarīkot vismaz vienu demonstrāciju katrā štatā. Prokurors Millers par iejaukšanos ASV vēlēšanās, lai tādējādi palīdzētu Trampam gūt uzvaru, apsūdzējis vairākus Krievijas pilsoņus un struktūras un šobrīd veic izmeklēšanu, lai noskaidrotu, vai Trampa komandā kāds ar viņiem sadarbojies. Tramps noliedz, ka būtu bijusi slepena vienošanās, bet izmeklēšanu raksturojis kā tendenciozas raganu medības.

LA.lv
LE
LETA/AFP
Pasaulē
Maskavā uzņemta nemiernieku grupējuma “Taliban” delegācija
23 stundas
LE
LETA
Pasaulē
“Viņi noklusēja patiesību”. Bijušais britu premjers neizslēdz otru referendumu par breksitu
1 diena
LE
LETA
Pasaulē
Čehijas ĀM izsaukusi Krievijas vēstnieku 4
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

IK
Ilze Kuzmina
Latvijā
Pedagoģiju studējušo daudz, bet skolotāju – maz
11 minūtes
EL
Egils Līcītis
Latvijā
Egils Līcītis: Ir skaidrs, kurš turpmākos četrus gadus valstī būs centrālais atslēgas cilvēks 2
3 stundas
LE
LETA/LA.LV
Dabā
Sinoptiķi svētdien izsludinājuši Latvijā oranžā līmeņa brīdinājumu par stipru vēju
4 stundas
LE
LETA
Latvijā
Bērnu slimnīcā nonākuši vēl 4 bērni ar aizdomām par zarnu infekciju
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
Dreiliņos ugunsdzēsēji izglābj 17 cilvēkus, kad aizdedzies atkritumu konteiners
2 stundas