Pasaulē

Tramps maina toni, bet ne saturu 1

Foto – AFP/LETA

Savā pirmajā uzrunā Kongresā ASV prezidents Donalds Tramps atgriezās pie kampaņas laikā izvirzītajām tēmām, solot mazināt federālos noteikumus un nodokļus, apkarot terorismu, vērsties pret nelegālo imigrāciju un aizvietot prezidenta Obamas laikā pieņemto veselības aprūpes sistēmu.

 

Kā var nesolīt

Uzrunā Kongresā prezidents bija nomainījis drūmo retoriku, kas raksturoja viņa inaugurācijas runu janvārī, ar iedvesmojošāku aicinājumu amerikāņiem atjaunot cerības un sapņus. Tramps solīja plašas nodokļu atlaides vidusšķirai, iznīcināt neģēlīgo ienaidnieku ISIS (“islāma valsti” Irākā un Sīrijā) un atjaunot Amerikas militāro varenību. Tramps solīja īstenot uzņēmējdarbības reformas un tirdzniecības politiku, lai “atkal iedarbinātu Amerikas ekonomikas dzinēju”. Viņš kritizēja sava priekšgājēja atstāto ekonomisko mantojumu, pieminot miljoniem zaudēto darba vietu un slēgto rūpnīcu, milzīgo iztrūkumu ārējā tirdzniecībā, kā arī 43 miljonus amerikāņu, kam nākas dzīvot no pabalstiem. Prezidents paziņoja, ka gatavo “vēsturisku nodokļu reformu”, pazeminot nodokļus ASV firmām, kā arī solīja “lielus nodokļu atvieglojumus vidusšķirai”. Viņš aicināja Kongresu aizvietot iepriekšējās administrācijas laikā pieņemto veselības aprūpes plānu ar “pieejamāku, labāku un lētāku”, taču izvairījās no reformu konkretizācijas. Tramps apliecināja, ka viņa administrācija ir gatava strādāt kopā ar republikāņiem un demokrātiem bērnu aprūpes uzlabošanā, ieguldīt sieviešu veselības aprūpē, veicināt vides tīrību un stiprināt Amerikas infrastruktūru. Viņa runā neizpalika atskaņas no priekšvēlēšanu kampaņas, aicinot Kongresu rīkoties, “lai glābtu amerikāņus no Obamas plāna” (veselības aprūpes jomā), kaut gan šis plāns devis iespēju papildu 20 miljoniem amerikāņu iegūt veselības apdrošināšanu. “Likt katram amerikānim pirkt valdības apstiprināto veselības apdrošināšanu nekad nav bijis īstais risinājums Amerikai,” paziņoja Tramps. Viņaprāt, lai padarītu veselības apdrošināšanu pieejamu katram, ir jāpazemina tās cena, un to Tramps solīja darīt. Eksperti atzīmē, ka arī republikāņu kongresmeņi sāk aptvert, cik grūti būtu atcelt Obamas plānu un cik plašu sabiedrības neapmierinātību tas izraisītu.

 

Amerika atkal esot gatava vadīt

Analītiķi uzskata, ka Trampa runa otrdien ASV likumdevēju sapulcē varētu būt viens no retajiem vienojošiem brīžiem strīdīgajās un haotiskajās 39 dienās, ko viņš aizvadījis prezidenta amatā. “Trampa uzruna bija mēģinājums stabilizēt viņa administrāciju, ko iedragājuši skandāli un pretrunīgi paziņojumi, un uzlabot savu tēlu sabiedrībā, kas viņu vērtē viskritiskāk nekā jebkuru citu valsts galvu pēc mēnesi ilgas prezidentūras,” raksta avīze “The Washington Post”. “Uzrunā Kongresā Tramps tiešām runāja, nevis kliedza, kā parasti,” atzīmē raidsabiedrība BBC. Prezidents, kurš uzjundījis rasu aizspriedumus ar paša definēto baltās identitātes politiku, savu uzrunu sāka, atgādinot par afroamerikāņu vēstures mēnesi un atzīstot, ka “vēl daudz jādara”, lai panāktu valsts iedibināšanas laika ideālus. Viņš nosodīja nesenos vandalisma aktus pret ebreju kopienas mītnēm un kapsētām. “Mēs varam būt nācija ar dažādiem politiskiem uzskatiem, taču mēs esam valsts, kas ir vienota, nosodot naidu un ļaunumu,” apgalvoja Tramps. ASV prezidents pasludināja “amerikāņu gara atjaunošanu” viņa administrācijas laikā un uzsvēra ASV lomu pasaules mērogā. “Mūsu sabiedrotie konstatēs, ka Amerika atkal ir gatava vadīt. Visas pasaules valstis – draugi vai ienaidnieki – konstatēs, ka Amerika ir stipra, Amerika ir lepna un Amerika ir brīva,” teica Tramps. Viņš aicināja atjaunot “likuma varu” uz ASV robežām un apgalvoja, ka viņa plānotais mūris, kas, pēc ekspertu atzinuma, varētu izmaksāt vismaz 20 miljardus dolāru, gar Meksikas robežu būs “ļoti efektīvs ierocis pret narkotikām un noziedzību”. Aizstāvot savu politiku imigrācijas jomā, viņš solīja ietaupīt miljardiem dolāru un padarīt kopienas drošākas visiem.

 

NATO partneriem jāpilda saistības

ASV prezidents savā uzrunā uzstāja, ka viņš atbalsta NATO, tomēr arī citām alianses dalībvalstīm ir jādod pienācīgs ieguldījums. “Mans darbs nav pārstāvēt pasauli. Mans darbs ir pārstāvēt Amerikas Savienotās Valstis,” sacīja Tramps. “Mēs stingri atbalstām NATO. Tomēr mūsu partneriem ir jāpilda savas finansiālās saistības. Mēs gaidām, ka mūsu partneri – gan NATO, gan Tuvajos Austrumos vai Klusajā okeānā – uzņemsies tiešu un jēgpilnu lomu gan stratēģiskās, gan militārās operācijās un samaksās savu godīgo daļu no izdevumiem,” teica Tramps. ASV prezidents paziņoja par aizsardzības izdevumu palielināšanu par 54 miljardiem dolāru, attiecīgi samazinot citus izdevumus, tajā skaitā finansējumu Valsts departamentam, Vides aizsardzības aģentūrai un palīdzībai ārvalstīm. Republikāņu un demokrātu kongresmeņi jau izteikušies, ka Trampa budžetam tā pašreizējā veidā nav izredžu tikt apstiprinātam Kongresā. Trampa uzrunas laikā Kongresā dažbrīd atskanēja aplausi, taču demokrātu likumdevēji bija atturīgāki.

LA.lv