×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.3°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
1. oktobris, 2012
Drukāt

Tūkstošiem poļu protestē pret pensionēšanās vecuma paaugstināšanu

Foto - AFPFoto - AFP

Varšavas ielās nedēļas nogalē izgāja tūkstošiem demonstrantu, protestējot pret Polijas valdības lēmumu paaugstināt pensionēšanās vecumu.

Demonstrāciju “Polija, mosties!” organizēja opozīcijā esošā konservatīvā partija Likums un taisnīgums (PiS) kopā ar arodapvienību “Solidaritāte”. Galvenais demonstrācijas iemesls bija likums, kas paredz pakāpeniski paaugstināt visu strādājošo pensionēšanās vecumu līdz 67 gadiem. Šobrīd Polijā pensionēšanās vecums sievietēm ir 60 gadi, bet vīriešiem – 65. Tomēr vienlaikus ar protestiem pret pensionēšanās vecuma paaugstināšanu demonstranti pauda neapmierinātību arī ar citām reformām, kuras Donalda Tuska vadītā liberālā valdība apņēmusies īstenot, lai mazinātu valsts parādu.

Kamēr Polija bija vienīgā Eiropas Savienības valsts, kurai izdevās pasargāt savu ekonomiku no lejupslīdes, Tuska valdība baudīja lielu popularitāti, bet opozīcijas reitingi turpināja kristies. Taču tagad ekonomikas izaugsmes temps sācis mazināties un tiek prognozēts, ka šogad tas knapi pārsniegs divus procentus. Lai gan citām Eiropas valstīm šāds izaugsmes temps šķistu ļoti pieņemams, poļiem, kas divu desmitgažu laikā pieraduši pie daudz straujākas izaugsmes, tas šķiet satraucošs signāls.

PiS līderis Jaroslavs Kačiņskis norāda, ka ierindas pilsoņi vairs nav gatavi Tuskam ļaut eksperimentēt. “Šie lielie pūļi nozīmē spēku. Tas nozīmē, ka Polija mostas. Arvien vairāk un vairāk poļu mostas. Ļaunuma krūka plūst pāri. Mēs, poļi, mēs, Polijas patrioti, sakām nē,” uzrunājot Pils laukumā demonstrantus, uzsvēra Kačiņskis. “Tusks, iespējams, celsies un teiks, ka viņš ir īstais līderis grūtiem laikiem. Vai jūs vēlaties šādu līderi? Godīgi uzņēmēji un strādājošo masas to nevēlas.”

Liela daļa protestētāju bija konservatīvi noskaņotie katoļi, kuru sašutumu izsaucis arī Polijas nacionālās raidorganizāciju padomes lēmums atņem katoļu televīzijas kanālam “TV Trwam” tiesības uz bezmaksas digitālo apraidi. Opozīcija apgalvo, ka tas ir trieciens vārda brīvībai, valdībai cenšoties apklusināt tos, kas pieturas pie konservatīviem un katoliskiem uzskatiem. Tikmēr raidorganizāciju padome apgalvo, ka lēmums pieņemts, ņemot vērā “TV Trwam” finansējuma necaurskatāmību.

Demonstranti, kas sākotnēji pulcējās Trīs krustu laukumā Varšavas centrā, dziedāja patriotiskas un reliģiskas dziesmas. Daļa no viņiem rokās turēja rožukroņus un Jaunavas Marijas portretus. Pirms gājiena sākuma tika noturēts dievkalpojums. “Mūsu klātbūtne demonstrē pretestību katoļu mediju un “TV Trwam” diskriminēšanai,” uzrunājot protestētājus, uzsvēra Zbigņevs Zjorbo, viens no vadošajiem konservatīvajiem politiķiem.

Sestdien notikusī demonstrācija bija lielākā, kāda pieredzēta pēdējo mēnešu laikā. Policija vēl nav paziņojusi, cik liels, pēc tās aplēsēm, bijis protestētāju skaits, taču privātais televīzijas kanāls “TVN24” lēš, ka demonstrācijā piedalījušies vairāki desmiti tūkstošu cilvēku. Lai gan analītiķi atzīst, ka ekonomikas izaugsmes tempa samazināšanās ir nopietns pārbaudījums Tuska valdībai, viņi norāda, ka PiS ir maz izredžu ekonomiskās grūtības izmantot savā labā. PiS gan ir stabila atbalsta bāze pārliecināto katoļu vidū, taču partija ir pārāk sociāli konservatīva, lai spētu piesaistīt vēlētāju vairākumu, norāda analītiķi. Partija, piemēram, kategoriski iestājas pret abortiem, geju laulībām un ārpusdzemdes apaugļošanu.

Lai gan katoļu baznīcas ietekme Polijā joprojām ir ļoti liela, aptaujas liecina, ka PiS nostāja neuzrunā gados jaunos pilsētniekus un vidusšķiru. Līdz nākamajām vēlēšanām gan atlikuši vēl trīs gadi, un saskaņā ar aptaujām Tuska pārstāvētā Pilsoniskā platforma joprojām popularitātē ievērojami apsteidz PiS.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+