×
Mobilā versija
Brīdinājums +25.2°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
9. jūnijs, 2016
Drukāt

Tiešraide: Turaidā vasaras saulgriežos vētīs dainu tikumu pūru

Foto: Turaidas muzejrezervātsFoto: Turaidas muzejrezervāts

Turaidas pakalnos, svinot vasaras saulgriežus gada īsākajā naktī no 21. uz 22. jūniju šogad kopā ar folkloras kopām, seno amatu un zinšu teicējiem, kā arī svētku viesiem – Jāņa bērniem – “Māras loks” un muzejrezervāta darbinieki jau desmito reizi dedzinās gaismas un tikumu ugunskuru, LA.lv pavēstīja rīkotāji.

“Vasaras saulgriežos īpaša nozīme ir gaismai. Saule ir uzkāpusi visaugstāk debesu kalnā un tās simboliskais atspulgs – gaisma mūsos, arī svin svētkus. Gaisma mājo tur, kur mājo tikums, tāpēc šajā gadskārtā vētīsim dainu tikumu pūru, ceļot gaismā senču dzīvošanas likumus, kas arī šodien katru no mums un tautu kopumā tuvina gaismai sevī un pasaulē,” teic “Nodibinājums Māras loks” pārstāve Agnija Saprovska.

21. jūnija vakarā plkst. 19 – 21 Turaidas muzejrezervātā sāksies Zāļu vakars, kura laikā būs iespēja siet sieru kopā ar Ozolmuižas folkloras kopu “Ūzuleņi”, aplīgot sētas un saimi kopā ar Jērcēnu “Mežābeli”, vīt vainagus kopā ar etnogrāfi Indru Čeksteri un Margitu Porieti, izzināt pirts zintis kopā ar Kaiju Brisoni un Juri Krauci, zāļu zintis kopā ar Zeltīti Kavieri, gatavot lāpas kopā ar “Roķiem”, apgut ugunskura aizkurināšanu ar kramu un izpētīt senās rotas kopā ar Māri Braži, piedzīvot īpašu mazajiem jāņabērniem paredzētu programmu “Mazie Jāņi” kopā ar Latvijas Leļļu teātra aktieriem Baibu un Valdi Vanagiem.

No plkst. 20 līdz 20.30 programmā Jāņa tēva – Siguldas novada Domes priekšsēdētāja Uģa Mitrevica un Jāņa mātes – Turaidas muzejrezervāta direktores Annas Jurkānes daudzināšana un līgošana Jāņa sētā

Līdz plkst. 22 notiks gājiens Jāņkalnā iedegt Jāņuguni, nesot ozolzaru viju, tikumu daudzināšana un Saules pavadīšana

Plkst. 22.15 aizdedzinās uguns pūdeli, un tad sāksies rotaļas kopā ar Ogres Danču klubu, vēlāk līdz pusnaktij – lielā sadziedāšanās pie Jāņu ugunskura ar folkloras kopām un zīlēšana kopā ar Valkas folkloras kopu “Nāburgi”, pēc pusnakts – pērno vainagu dedzināšana un ugunsrata ritināšana, bet no plkst. vieniem naktī līdz pat pirmajiem rīta saules stariem tradicionālie danči pie Dziesmu dārzā kopā ar Rīgas Danču klubu, Dainu nakts meditācija Jāņkalnā kopā ar Inesi Kozuliņu, lēkšana pār ugunskuru Jāņkalnā.

Saulei lecot, plkst. 03 – 04 sāksies Gaismas ceļš pretim saulei uz Dainu kalnu – mazgāšanās Skandinieku avotā un rīta rasas vākšana Dainu kalnā kopā ar Rīgas folkloras kopu “Budēļi”, pēc tam – Saules sagaidīšana ābeļu dārzā kopā ar Rīgas folkloras kopu “Budēļi” un Jāņa uguntiņas pavadīšana cauri Gaujas lokiem.

Jāņu ielīgošanā piedalīsies nodibinājums “Māras loks”, 17 Latvijas folkloras kopas un dažādi seno amatu un zinšu zinātāji.

Kuplajam līgotāju pulkam aicināti piebiedroties lieli un mazi Jāņa bērni, līdzi ņemot Jāņu zāles, jau nopītus vainagus (būs iespēja tos pīt arī uz vietas), siltāku apģērbu, piemērotus apavus un paklājamos, kas var noderēt kā sēžamie, kā arī nelielu cienastu sev un savai saimei. Ieejas biļete – ziedojums un dziesma!

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+