×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.1°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
26. augusts, 2013
Drukāt

Ušakovs: Uz ielas izliktajai māmiņai ar zīdaini palīdzība netika atteikta (papildināts)

LETALETA

Rīgas sociālā dienesta ieteikums no mājām izliktajai mātei ar piecus mēnešus vecu zīdaini meklēt palīdzību fondā “Ziedot.lv” nebija labākais risinājums, – LNT raidījumā “900 sekundes” sacīja Rīgas domes priekšsēdētājs Nils Ušakovs (SC).

 

Ušakovs sacīja, ka sieviete pēc palīdzības sociālajā dienestā bija vērsusies jau ceturtdien pēc tam, kad vienu nakti ar bērnu jau bija pavadījusi interneta kafejnīcā. Dienestā viņai paskaidrots, ka krīzes centros brīvu vietu nav, taču palīdzība netika atteikta. Nākamo nakti sieviete ar bērniņu pavadījusi pie paziņām. Sociālā dienesta darbinieki painteresējušies, vai sieviete nevarot pie paziņām uzturēties vēl līdz pirmdienai, kad noteikti tikšot rasts risinājums viņas problēmai.

Ušakovs uzsvēra, ka palīdzība noteikti netika atteikta un ka ieteikums vērsties pēc palīdzības fondā “ziedot.lv” bijis tikai kā papildu ierosinājums, ja sievietei nepieciešama vēl kāda palīdzība.

Rīgas mērs sacīja, ka pašlaik krīzes centros, ar ko pašvaldībai ir noslēgts līgums, uzturas divas reizes vairāk cilvēku nekā pirms gada. Tas saistīts ar to, ka saskaņā ar bāriņtiesas lēmumu ir pārtrauktas vecāku aprūpes tiesības vairākās ģimenēs, kur tiek lietots alkohols vai kur netiek baroti un aprūpēti bērni.

Ušakovs piekrīt, ka šis gadījums ir “izgaismojis” problēmas sociālā dienesta darbā, tāpēc tiks izvērtēta atsevišķu darbinieku profesionālā atbildība, kā arī lemts par papildu finansējuma piešķiršanu sociālajam dienestam.

LETA vēsta, ka Rīgas Sociālajā dienestā pirmdien sākta dienesta izmeklēšana par kavēšanos sniegt palīdzību sievietei ar zīdaini. “Pamatprincips ir – ja cilvēks vēršas pēc palīdzības, īpaši šādā situācijā, kad tā ir sieviete ar zīdaini, palīdzība ir jāsniedz. Ja notiek aizķeršanās, tā prasa nopietnu izmeklēšanu,” uzsvēra Labklājības departamenta Sociālā darba nodaļas vadītājs Kaspars Jasinkevičs.

Labklājības departamentā šodien notikusi tikšanās ar darbiniekiem, kas piektdien atteikuši palīdzību sievietei, un no viņiem pieprasīti paskaidrojumi. Izmeklēšanas gaitā paskaidrojumi tiks pieprasīti arī no krīzes centriem, jo iesaistītās personas ir gan departamenta, gan krīzes centra darbinieku vidū. Izmeklēšana varētu ilgt līdz nedēļas beigām.

Jau ziņots, ka Rīgas Sociālais dienests nedēļas nogalē no mājām izliktu māmiņu ar piecus mēnešus vecu zīdaini nosūtījis pēc palīdzības pie fonda “Ziedot.lv”, aizbildinoties, ka krīzē nonākušajai sievietei palīdzību sniegt varēs tikai pirmdien.

Kā pastāstīja “Ziedot.lv” komunikācijas vadītāja Ilze Ošāne, sieviete ar piecus mēnešus vecu zīdaini dzīvojusi pie vecvecākiem, taču viņiem radušās nesaskaņas par finansiāliem jautājumiem un ģimenes strīda laikā viņa ar mazuli izlikta aiz durvīm.

Sieviete vērsusies pēc palīdzības Rīgas Sociālajā dienestā, kura darbinieki esot painteresējušies, ka pašlaik pašvaldībai pieejamos krīzes centros brīvu vietu neesot, un teikuši, lai jaunā māmiņa nāk pirmdien – tad meklēs risinājumus, kā viņai palīdzēt. Sociālā dienesta darbinieki ieteikuši līdz pirmdienai sievietei meklēt palīdzību pie fonda “Ziedot.lv”.

Kad sieviete ar bērnu ratiņos ieradās “Ziedot.lv” birojā, fonda darbinieki apzvanījuši virkni ģimenes krīzes centru, līdz izdevies sarunāt ģimenei patvērumu biedrības “Latvijas Samariešu apvienība” krīzes centrā bērniem un sievietēm “Māras centrs”. No šīs organizācijas krīzes centra pakalpojumus pērk arī Rīgas domes Labklājības departaments, kura pakļautībā ir Sociālais dienests.

Ošāne gan atzīst, ka arī “Māras centrā” jaunajai ģimenei vietu izdevies sarunāt tikai ar pierunāšanu un lūgšanos, vienojoties, ka “Ziedot.lv” par fonda rīcībā esošajiem saziedotajiem līdzekļiem segs visus izdevumus, kas varētu rasties papildus, uz nedēļas nogali uzņemot nelaimē nonākušo ģimeni.

“Ziedot.lv” darbinieki sievietei iedevuši pārtikas paku, tīras autiņbiksītes bērnam, kā arī nekavējoties iegādājušies piena pulveri mazulim, jo māte tobrīd zīdaini barojusi tikai ar ūdeni. Tāpat sievietei iedota ceļa nauda, kas nepieciešama, lai nokļūtu “Māras centrā”.

Ošāne norāda, ka šī nav pirmā reize, kad Sociālais dienests nosūta nelaimē nonākušus cilvēkus uz “Ziedot.lv” biroju, taču viņa uzsver: “Mūs satrauc tas, ka sociālais dienests nav gatavi krīzi risināt tad, kad tā notiek, bet kaut kad vēlāk, darba laikā.” Klausoties nelaimē nonākušās sievietes stāstu, “Ziedot.lv” darbiniekiem radies iespaids, ka pašvaldības sociālā dienesta darbinieki piektdienas pēcpusdienā, kad darba laiks tuvojies beigām, nav vēlējušies pārāk iedziļināties sievietes problēmās.

“Iespējams, visas iespējas tiešām bija izsmeltas un sociālais dienests nevarēja rīkoties citādāk, bet mēs domājam, ka galvenais ir darbinieku cilvēcīgā attieksme. Ja patiešām grib palīdzēt, tad risinājums atrodas,” uzsvēra Ošāne.

“Ziedot.lv” darbinieki gan nav noskaidrojuši, kurā apkaimē sieviete dzīvojusi un kurā Sociālā dienesta Teritoriālajā centrā viņa saņēmusi atteikumu palīdzēt.

Fonda darbinieki apņēmušies sekot līdzi sievietes gaitām, lai gadījumā, ja arī pirmdien Sociālais dienests nespēs palīdzēt, viņa ar mazuli nenonāktu uz ielas.

Ošāne piebilda, ka sieviete nav no “hroniska pabalstu saņēmēju kontingenta”, bet pirms grūtniecības strādājusi veikalā par kasieri un tagad rūpējas par mazuli. Viņa pauda cerību, ka jaunajai ģimenei izdosies atrisināt nesaskaņas ar vecvecākiem, lai sieviete ar zīdaini varētu atgriezties mājās.

Rīgas domes Labklājības departamenta sabiedrības informēšanas sektora vadītāja Lita Brice pastāstīja, ka Sociālā dienesta direktors Ervins Alksne ir sazinājies ar “Māras centru” un noskaidrojis, ka gan ar māmiņu, gan bērnu viss ir kārtībā, tomēr pagaidām ir pāragri spriest par to, vai dienesta darbinieki nav izdarījuši visu, kas viņu spēkos, lai šo situāciju atrisinātu.

“Šobrīd, nezinot notikuma detaļas, nav iespējams pilnvērtīgi izvērtēt šo situāciju, jo pašlaik nav skaidrs, vai viņa ir vērsusies pie sociālajiem darbiniekiem un kur konkrēti viņai atteikta palīdzība. Pirmdien rīkosimies, lai noskaidrotu apstākļus, ģimenes sociālo situāciju un meklēsim risinājumus,” sacīja Brice.

Pievienot komentāru

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +24.1
Alūksne +18.3
Daugavpils +22
Saldus +21
Liepāja +22.8
Jelgava +22
Ventspils +21.2
Limbaži +20
Madona +18
Rēzekne +18
Draugiem Facebook Twitter Google+