×
Mobilā versija
+5.8°C
Alīna, Sandris, Rūsiņš
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
29. marts, 2014
Drukāt

Uzticības kopbalsī
. Saruna ar talantīgo kora “Sōla” diriģentu Kasparu Ādamsonu

Foto - Anda KrauzeFoto - Anda Krauze

Daudziem, iespējams, tas būs pārsteigums, ka savulaik Kaspars spēlējis brīnumbērna lomu Vara Braslas filmā ''Ziemassvētku jampadracis''. Nu brīnumbērns pieaudzis. Bet turpina pārsteigt.

– Acīmredzot bijām izvēlējušies atbilstošāko repertuāru, dziedājām tik pārliecinoši un spilgti, ka guvām žūrijas un publikas atzinību, –  spriež  jaunais talantīgais diriģents Kaspars Ādamsons (dzimis 1985. gadā). Viņa vadītais Latvijas Kultūras akadēmijas jauktais koris “Sōla”, uzvarējis Latvijas labāko koru sacensībās LTV tiešraidē,  pārstāvēs Latviju Eiropas koru sadziedāšanās festivālā Vīnē Eiropas dienā 9. maijā. Pienākums – ļoti atbildīgs, jo tikai kādās astoņās minūtēs visai Eiropai televīzijā būs jāapliecina Latvijas koru kultūra.

Daudziem joprojām atmiņā piecu koru miermīlīgais ”karš”, kad raidījuma noslēgumā kopbalsīs uzviļņoja Ukrainas himna. Tādas emocijas sen nebija piedzīvotas. Dziedošas nācijas garaspēks. Vareni un aizkustinoši! Tik spēcīgi un vienoti uzmundrinoši tika pausts atbalsts tautai, kas aizstāv savu neatkarību.

– Šādi izteikt mākslinieku attieksmi bija ierosinājis diriģents Ints Teterovskis. Iepriekšējā dienā koristi pat nenojauta par šādu ideju, tikai no rīta, ierodoties uz mēģinājumiem, izdalīja notis, un vakarā – kopbalsīs atskanēja himna.

It kā triviāli atgādināt, ka mākslinieks ir tautas saucējbalss, taču ne jau katrs spēj būt tik spilgts līderis. Darbarūķa paraugs ir Kaspars Ādamsons – lietišķs un atsaucīgs.

– Diriģenta profesijā nekad nepienāks brīdis, kad varēs sacīt – tagad zinu, protu visu. Man gribas zināt vairāk un vairāk, pašam visu pārbaudīt praksē, lai pēc tam zināšanas nodotu saviem koristiem.

Kaspars Ādamsons nemitīgi attīstījis savu talantu – absolvējis Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmiju, iegūstot maģistra grādu mūzikā – kora diriģēšanā (A. Veismaņa klase), kā arī papildinājis zināšanas diriģēšanā pie senās mūzikas speciālista prof. Ērika van Nevela Lēvenas Mūzikas augstskolā Beļģijā. 2011. gadā Kaspars absolvēja Igaunijas Mūzikas un teātra akadēmiju, iegūstot maģistra grādu orķestra diriģēšanā (Paula Megi klase), savukārt 2012. gada vasarā viņš pabeidza studijas Karaliskajā Stokholmas Mūzikas koledžā, papildinot orķestra diriģēšanas prasmes pie daudziem profesoriem. Kaspars Ādamsons ir arī XXV Vispārējo latviešu dziesmu svētku virsdiriģents.

– Esmu laimīgs savas profesijas izvēlē, jo daru to, kas man patīk. Turklāt sevis pilnveidē ir vieglāk, ja ģimenē ir kopīgas intereses. Arī mamma ir muzikāla – viņa ir mūzikas skolotāja, tētis un brālis, tāpat kā es – diriģenti.

Kaspars ir LKA jauktā kora ”Sōla” un Sējas novada jauktā kora ”Sēja” mākslinieciskais vadītājs. Kopš 2009. gada viņam uzticēti arī Limbažu koru apriņķa virsdiriģenta pienākumi.

– Diriģentam jābūt kā sarunu vedējam ar skaidru viedokli, redzējumu un prasībām. Citādi koristu uzticību vari zaudēt. Neder autoritārais despotisms, ir jāprot ieklausīties cilvēku vēlmēs, sajūtās. Tikai dialogā rodas patiesība, līdz ar to veiksmīgāks izdodas kopdarbs.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+