×
Mobilā versija
Brīdinājums +26.0°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
2. augusts, 2012
Drukāt

Vai pašvaldībās jāsamazina deputātu skaits?

Aivars Šilis, Aizputes novada domes priekšsēdētājs: “15 deputātu sastāvā esam nostrādājuši trīs gadus, un pierādījies, ka mūsu pašvaldībai tas ir optimāls skaits. Pārstāvēta pilsēta un visi pagasti, izņemot Lažas pagastu, kura deputāte nolika mandātu.

 

Viņas vietā domes sēdēs piedalās pārvaldes vadītāja, ko uzklausām tāpat kā jebkuru deputātu. Deputāti nav pārstrādājušies arī komitejās, jo katram nav jābūt visās. Par darbu komitejās un domes sēdēs deputāti saņem ap 20 latiem mēnesī. Spriediet paši, kāds var būt ekonomisks efekts no deputātu skaita samazināšanas…”

Uģis Mitrevics, Siguldas novada domes priekšsēdētājs: “No ekonomiskā un lēmumu pieņemšanas ātruma viedokļa deputātu skaita samazināšana varētu būt loģiska. Tomēr būtu jāskatās katra pašvaldība atsevišķi, lai, piemēram, daudzie pagasti, kas apvienojušies vienā lielā novadā – Rēzeknes, Daugavpils, Talsu, Madonas un citi – nepaliktu pavisam bez pārstāvniecības domē. Strādājot Siguldas domē, esmu piedzīvojis gan 11, gan 27 deputātus. Pašreizējie 15 man liekas optimāli. Ja būs mazāk, deputātiem uz domi nāksies iet ikdienā kā uz darbu, viņi kļūs par amatpersonām. Tagad mēnesī deputāti par savu darbu saņem ap 100 latiem.”

Monvīds Švarcs, Rēzeknes novada domes priekšsēdētājs: “Šobrīd nav aktuāli runāt par deputātu skaitu. Ir svarīgāki jautājumi, ko risināt. Bet, ja reiz runājam, tad varu teikt, ka mūsu novadā deputātu skaits – 17 – ir optimāls. Viņi pārstāv 25 bijušās pašvaldības, un šāds deputātu skaits ļauj izveidot kvalitatīvi strādājošas komitejas. Deputātu skaita samazināšana viņu darba kvalitāti neuzlabos – tā atkarīga no cilvēciskā faktora, ne kvantitatīvā sastāva. Arī ekonomiskā ieguvuma pēc būtības nebūs. Mūsu deputāti par darbu saņem ap 100 latiem mēnesī.”

Gunta Žilde, Pļaviņu novada domes priekšsēdētāja: “Par dažiem mūsu 15 deputātu skaitu varbūt arī varētu samazināt, bet ne vairāk, jo tad samazināsies darba kvalitāte un arī būs lielas teritorijas bez savas pārstāvniecības domē. Deputāti saņem 40 – 60 latus mēnesī.”

Uldis Kristapsons, Pāvil­ostas novada domes priekšsēdētājs: “No ministrijas bija atsūtīta aptaujas lapa, un es uzrakstīju, ka piekristu deputātu skaita samazinājumam no 13 līdz 9. Padomju laikos bija tāds labs teiciens: visu izšķir kadri. Mēnesī deputāti nopelna ap 25 latiem.”

Ziedonis Caune, Jelgavas novada domes priekšsēdētājs: “Galīgi aplam. Nepareizs domāšanas veids. Ministrs jau arī pats pinas: te teic, ka deputātu skaitu vajag samazināt, te atkal, ka katram bijušajam pagastam vajag savu pārstāvi, kas virknei lielo pašvaldību nozīmē deputātu skaita palielinājumu. Grūti izdomāt Latvijas dažādajām pašvaldībām vienotu mehānismu. Piemēram, ja katram pagastam būtu pa vienam deputātam, tad cik deputātu sanāks pašvaldībai, kur divi vai trīs pagasti? Mums šobrīd no 13 pagastiem ir 17 deputāti – no viena pagasta ir pat četri deputāti, bet no trijiem – nav neviena. Deputātu skaitu varbūt varētu samazināt līdz 15, bet ne vairāk. Deputāti par darbu saņem ap simt latiem.”

Uldis Sesks, Liepājas domes priekšsēdētājs (intervijā “Rietumu Radio”): “Tā nav galvenā tēma, pie kuras būtu jāstrādā. Tas, vai Liepājas domē ir 13 vai 15 deputāti, pēc būtības neko nemaina. Iespējams, ka kādā novadā deputātu skaits ir par lielu, bet tas nepasliktina šīs teritorijas attīstību, un, salīdzinot ar to, cik neracionāli tiek tērēti līdzekļi valsts pārvaldē, tā nav liela naudas tērēšana.”

 

Uzziņa

* Edmunda Sprūdža vadītā Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija plānojusi šīs vasaras laikā sagatavot grozījumus likumā par pašvaldībām, lai samazinātu deputātu skaitu pašvaldībās.

* Iecerēts, ka pašvaldībā minimālais deputātu skaits būtu deviņi. Rīgas domē līdzšinējo 60 deputātu vietā būtu 30.

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+