Latvijā
Sabiedrība

“Valsti mums neuzdāvināja” 0


Valkā sestdien tika atklāts tēlnieces Artas Dumpes veidots monuments “Veltījums Latviešu pagaidu nacionālajai padomei”. Monumenta pamatni veido lielākais dzirnakmens Latvijā – kā dzīves, laika un notikumu aplis.
Valkā sestdien tika atklāts tēlnieces Artas Dumpes veidots monuments “Veltījums Latviešu pagaidu nacionālajai padomei”. Monumenta pamatni veido lielākais dzirnakmens Latvijā – kā dzīves, laika un notikumu aplis.
Foto – Gatis Bergmanis/Valsts prezidents kanceleja

Valkā labāk nekā jebkur citur iespējams apzināties, ka valsti mums neviens neuzdāvināja, mēs paši to izveidojām, sacīja Valsts prezidents Raimonds Vējonis, sestdien uzstājoties starptautiskajā zinātniskajā konferencē “Latviešu pagaidu nacionālā padome – 100”.

Pirms simt gadiem, 1917. gada nogalē, Valkā izveidota Latviešu pagaidu nacionālā padome (LPNP), kuras paveiktais, apvienojot Kurzemi, Vid­zemi un Latgali, popularizējot neatkarības ideju Latvijā un starptautiski, lika pamatus valsts dibināšanai 1918. gada 18. novembrī. Sestdien Valkā ar zinātnisku konferenci, kora “Latvija” koncertu, pieminekļa atklāšanu un citiem pasākumiem atzīmēta šī notikuma simtgade.

LPNP pieņēma deklarāciju par apvienotas un autonomas Latvijas izveidošanu Vidzemes, Kurzemes un Latgales latviešu apriņķos. Deklarācijas teksts “Latvijai jābūt patstāvīgai demokrātiskai republikai, kas apvienotu Kurzemi, Vidzemi un Latgali” vēsturiski pierāda, ka LPNP ir pirmā latviešu partiju politiska organizācija, kas pieņem būtisku dokumentu Latvijas valstiskuma izveidei.

R. Vējonis, uzsverot LPNP paveikto, sacīja, ka stipras valsts pamats ir stipri cilvēki. Viņš norādīja, ka Pirmā pasaules kara draudu ēnā Valkā pulcējās latviešu sabiedrisko organizāciju, politisko partiju un zemju padomju pārstāvji, lai kopīgi uzņemtos atbildību par Latviju.

Lorem ipsum
FOTO: Leta

“Latviešu pagaidu nacionālās padomes deklarācijās izskanēja latviešu prasība pēc savas apvienotas Latvijas, kuras nākotni lemtu pati tauta, nevis svešas lielvaras. Ar Latviešu pagaidu nacionālās padomes lēmumiem latvieši paši uzņēmās veidot savu likteni, negaidot citu labvēlību vai žēlastību,” akcentēja Valsts prezidents. Deklarāciju autori ticēja Latvijai un sapņoja par savas tautas brīvību un labklājību, kā arī izlēmīgi un mērķtiecīgi strādāja, lai šie sapņi kļūtu par realitāti. “Tieši šeit, Valkā, mēs labāk nekā jebkur citur varam apzināties, ka pašiem savu valsti mums neviens neuzdāvināja. Mēs paši to izveidojām. Mēs paši sev pieprasījām neatkarīgu, apvienotu un demokrātisku Latviju. Mēs paši veicām ceļu no Latgales latviešu kongresa Rēzeknē un Latviešu pagaidu nacionālās padomes dibināšanas Valkā līdz Latvijas valsts pasludināšanai 18. novembrī un uzvarai Brīvības cīņās. Cilvēki tajās dienās ticēja idejai par savu valsti, riskēja ar savu dzīvību. Viņiem izdevās. Viņiem izdevās turpināt celt Latvijas valstiskuma ēku. To ēku, kurā mēs pašlaik dzīvojam” sacīja R. Vējonis. Tas tika darīts ar drosmi un izlēmību, kāda ikvienam ir nepieciešama gan šajās dienās, gan arī nākotnē. Izlēmība tieši Latvijas labā.

Valkas novadpētniecības muzeja dārzā kā sveiciens no Latgales kongresa simtgades notikumiem Rēzeknē iegaismojās uguns skulptūras “Likteņlaivas”. Valkas novadpētniecības muzejā atklāta pastāvīgā ekspozīcija “Valka – Latvijas neatkarības šūpulis”. Ekspozīcija veidota kā stāsts par sabiedriski politiskajiem notikumiem Valkā no 1914. līdz 1920. gadam, īpaši akcentējot Latvijas valsts organizēšanas priekšdarbus un Ziemeļlatvijas brigādes veidošanu Valkā, kurai bija izšķiroša loma Latvijas Brīvības cīņās.

LA.lv