×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.6°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
30. novembris, 2015
Drukāt

Vecums mīkstpēdiņiem nav domāts. Saruna ar Anatoliju Danilānu (20)

Foto - Karīna MiezājaFoto - Karīna Miezāja

Rīgas Stradiņa universitātes profesors, Latvijas Gastroenterologu asociācijas prezidents, ārsts Anatolijs Danilāns kā vienmēr ir formā, un nupat klajā nākusi viņa grāmata “Kā nodzīvot ilgi un laimīgi”.

– Ja jūs tagad atpūstos pēc daudziem spraiga darba gadiem, vai varētu izdzīvot no pensijas?

A. Danilāns: – Droši vien varētu, jo man nav lielu prasību. Tiesa, naudas nebūtu tik daudz, lai ēstu restorānos, arī pa pasauli nevarētu atļauties braukāt, ja nu vienīgi uz kādām lētākām valstīm. Bet ne jau tādēļ es strādāju – uz darbu eju ar prieku, jo man patīk lasīt lekcijas studentiem, izglītot pacientus… Darba temps gan kļuvis nedaudz lēnāks, bet es uzskatu, ka vecums mīkstpēdiņiem nav domāts.

– Kā jūs raksturotu pašreizējo veselības aprūpes stāvokli? Vai tā dzīvošana bada maizē kaut kādā veidā attiecas arī uz jums?

– Te ir divi dažādi punkti. Viens ir tas, ka no kopējā valsts budžeta medicīnai tiek iedalīts par maz. Lai pacients varētu saņemt visu, kas nepieciešams viņa ārstēšanai, naudai jābūt vairāk. Taču jāņem vērā tas, ka tie relatīvi nelielie līdzekļi, kas piešķirti medicīnai, netiek izmantoti racionāli. Man ir daudz tādu piemēru. Piemēram, zinu vienu sieviņu, kurai bija uztaisītas 62 kolonoskopijas, lai izmeklētu resno zarnu. Senioriem gan vajadzētu vismaz vienu reizi, nevis desmitiem reižu gadā šo procedūru veikt, lai pārbaudītu, vai resnajā zarnā nav ieperinājies audzējs. Vēzis jau neaug zarnā, bet mēs bieži atrodam polipus, ko noņemam, veicot kolonoskopiju, un līdz ar to krasi mazinās vēža risks. Sarunās ar ārstu pašam vajadzētu lūgt profilaktiski norīkot uz šo procedūru. Īpaši, ja tuviniekiem ir bijis resnās zarnas audzējs.

– Centrālā statistikas pārvalde ziņo, ka seniori virs 65 gadu vecuma ar katru gadu jūtoties arvien labāk…

– Neuzskatu, ka aptauju rezultāti vienmēr ir objektīvi. Gan jau drusciņ jūtas labāk, un tā ir pozitīva tendence.

Esmu izbraukājis gandrīz visu Latviju, ticies ar daudziem cilvēkiem un centies viņus noskaņot pozitīvā virzienā, ne tikai uz vaidēšanu, ka valdība ir slikta un netrūkst vēl citu ķibeļu. Tāpēc man ir prieks, ka ir šie visnotaļ pozitīvie dati par senioriem, kuriem arī droši vien ir visādas klapatas. Bet svarīgi, kā cilvēks tās uztver – ar raudāšanu vai smaidu. Pat zinātnieki pierādījuši, ka tiem cilvēkiem, kuri redz negācijas vien, stipri lielāka kļuvusi tā smadzeņu daļa, kas atbild par sliktu garastāvokli. Ja cilvēks visu mūžu ir negatīvi noskaņots, šī smadzeņu daļa ātrāk uzķer negatīvās emocijas. Bet daudzi tomēr spēj nepatikšanas pabīdīt malā, un viņi, lūk, dzīvos labāk pat tad, ja materiālie apstākļi nekļūs labāki.

Pievienot komentāru

Komentāri (20)

 1. Man 72,TĀ VIŠ IR,100 punkti.

 2. Visu cieņu profesoram Danilānam! Tikai turēties, tikai strādāt un kalpot par paraugu gan ārstiem – pensionāriem, gan pacientiem ar savām zināšanām, optimismu un viedumu. Tikai nepagurt!

 3. Visu cieņu,profesor!….visu cieņu!

 4. 62 kolonoskopijas – vai nu tantuks muldējis vai kāds kaut ko pārpratis, nevajag fleitēt.

 5. Ja visus vecos pensijā aizsūtīsiet, tad drīz vien nebūs kas jūs ārstē. Varēsiet no uztura bagātinātājiem un diētām pārtikt! Tai tautai nav laimes un veselības, kas savus seniorus neprot novērtēt.

  • Piekrītu-tev būs savu tēvu un māti godāt un meistars no debesīm nekrīt,daudzi jaunie uzskata,ka viņi ir vērtība jau tāpēc vien,ka ir jauni…

 6. Paldies profesor,par jūsu optimismu,pat jūsu zināšanām!Paldies,ka ar to dalāties ar mums! Gaišus un priecīgus jums Ziemassvētkus!

 7. LABĀKAIS HUMORS, KA TIEM,
  KURI TE REJ UZ VECAJIEM, KURI
  NEĻAUJOT TIKT PIE ŠPRICES,
  PAŠIEM PRIEKŠĀ,
  KA TĀDI PAŠI JAUNIE RIES
  UZ VIŅIEM …
  HA-HA-HĀ !!!

 8. Cik Tev gadu? Ja esi ārsts un netiec pie teikšanas,tad esi slikts ārsts.Es izvēlos ārstus pēc zināšanām,nevis pēc gadiem.Tā ir lielākajā daļā profesiju.Gudram ārstam ar gadiem klāt nāk pieredze,protams visu laiku jāmācās,jāapgūst viss jaunais.

  • Kāda ir izvēle, ja spējīgi jauni nevar sev atrast piemērotu darba vietu Latvijā?
   Jo visās malās jau priekšā vecie (un veco laiku) “speciālisti”!

  • Par veciem profesoriem Atbildēt

   Smiekli nāk! Aizeju pie paveca LOR profesora, kurš man nokāš vēl latos 40 Ls, piecas minūtes paskatījās un pateica, ka esmu vecs savos 57 gados- ko es vēl gribu…Vai labi dzirdēt? Tas taču normāli, ka iesnas, ka ausī žļarkst un slikti dzirdu. Un viss-tur ir durvis…

 9. Vai tas ir normāli? Atbildēt

  Ministru Danilāns nekomentē “no malas”, bet ārstu biedrību gan.
  Vai tiešām nav laiks ar 65. gadiem sūtīt pelnītā atpūtā vecos kadrus?
  Kā citādi lai jaunie tiek pie teikšanas?

  • un kurš būtu tas viedais jaunais, kurš cerē uz Danilāna vietu?

  • Diez kāda profesoram Danilānam saistība ar ministriem,lai būtu viņus jākomentē. Viņš ir ārsts nevis ministrs.
   Danilāns gudrs,pieredzējis ārsts. Neviens jaunais vēl ilgi tik zinošs nebūs.

  • aizsūtīs “atpūtā” un “jaunie” pa fiksam iztīrīs jevropu no pacientiem!

  • Tiešām, ar tiem profesoriem- senioriem jābūt ļoti piesardzīgiem.Visi jau nav tādi kā prof. Danilāns. Lielākā daļa arī viņi ir dzīves pārguruši un būtu laiks priecīgā pensijā.

   • Tāmnieks/luterānis Atbildēt

    Ne jau vecums nosaka ārsta ”derīgumu”! To nosaka sirdsapziņa vai naudaskāre. Savā mūžā esmu tikai 2 reizes bijis pie ārsta, ja neskaita ikgadējās veselības ”pārbaudes”. Abas reizes tie bija ķirurgi , abas reizes 40+5 gaddus veci un abas reizes vizītei vienāds ievads- Tu(!) taču saproti, ka Latvijā NAV bezmaksas medicīna! Tālāk abi(!) ļoti apvainojās, kad atbildēju apstiprinoši un paziņoju, ka tādēļ man ir polise. Abi atklāti izrādīja savu neapmierinātību un joprojām it kā nejauši atgādināja, ka bezmaksas medicīnas laiki ir beigušies, kaut gan visas izmaksas polise sedza. Jāsaka gan, ka no profesionālā viedokļa man pret Rīgas dakteri nebija ne mazāko pretenziju, bet valmierieti gan ļoti vilka uz leju doma par neiegūtiem grašiem.
    Priecīgus Ziemsvētkus, Danilāna kungs!

Draugiem Facebook Twitter Google+