×
Mobilā versija
+12.8°C
Visvaldis, Nameda, Ritvaldis
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
18. augusts, 2013
Drukāt

Velc, pelīte, saldu miegu! Jeb – kā iekārtot ērtāko guļvietu?

DORMEORollup_pile2

Kad cilvēks aizmidzis, viņš pārceļas citā pasaulē. Elpošana un pulss palēninās. Muskuļi atslābinās, nervu sistēma atgūstas un enerģija atjaunojas. Ja miega par maz, cilvēkam grūti pamosties, viņš nevar koncentrēties.

 

Miega trūkums izraisa vielmaiņas problēmas, veicina augstu asinsspiedienu, diabētu un pat aptaukošanos. Lai labāk gulētu, vēlams vakarā ne tikai iedzert siltu pienu, bet arī optimāli iekārtot savu guļvietu. Kādas iespējas paver modernā industrija?

 

Matracim ir nozīme

Nozīmīga lieta labam miegam ir ērta gulta, kurā dabiskie instinkti viegli ņem virsroku pār bezmiegu. Biezāks maciņš mudina iegādāties ekskluzīvu matraci, galu galā uz tā pavadām trešdaļu dzīves. Piemēram, prestižos Unikulma matračus, kurus ar rokām izgatavo Somijā, izmantojot konkrētam cilvēkam veidotās Uniklab testera grafiskās kartes. Tāds individuāls izstrādājums var izmaksāt vairākus tūkstošus latu.

Starp ekskluzīvo un ekonomisko atrodas stabilā klase, kura par saprātīgu cenu nodrošina labu komfortu. Šādu kvalitāti piedāvā populārie Dormeo, Gumotex, Tempur.

Pēdējie elastīgajos matračos izmanto viskozelastīgu materiālu, ko pazīst pat NASA. Ja taupība spiež, var arī lielveikalā iegādāties ekonomisku matraci, tas nebūs tik ērts, tomēr gulēšanai piemērots.

Matrači iedalās divās lielās grupās – ar atsperu un putu pildījumu. Tradicionālajiem atsperu matračiem ir atrasta alternatīva, tā saucamie poketatsperu bloki, kuros katra atspere autonomi ieslēgta sintētiska materiāla kabatiņā. Abu veidu izstrādājumi pēc kalpošanas īpašībām un cenām izlīdzinās, tāpēc nevar teikt, ka, piemēram atsperu matracis par Ls 100 ir labāks par putu materiāla par Ls 100. Daudzi matrači ir ortopēdiski, tajos izveidotas cietākas un mīkstākas zonas atbilstoši cilvēka anatomiskajam veidojumam un smaguma punktiem. Labiem ir 15 gadu garantija.

Starp citu, matračus iesaka mainīt ik pa 10 – 15 gadiem, jo tajos var sakrāties putekļi un parazītiskās ērcītes. Vai arī, ja izveidojies iespiedums, ja matracis kļuvis pārāk mīksts vai ciets. Katrā ziņā, ja rītos pamostoties ķermenis šķiet smags un mugura ir stīva, šis brīdis ir klāt!

 

Kā pareizi izvēlēties?
DORMEOimagepic1

Rāmis un matracis veido gultas augstumu, kuras standarts ir 50 – 55 cm. Novērots, ka gados jaunāki cilvēki izvēlas zemus matračus (varbūt tie dod zemapziņā paslēpto brīvības izjūtu?), toties mūža otrajā pusē, kad veselība vairs nav tik izcila, cilvēks rītos ir stīvs, daudz ērtāk no gultas izkāpt ar taisnām kājām, daudz nelokot muguru. Matračus ražo vairākām svara grupām, par to nestspēju vērts painteresēties iegādājoties. Ja potenciālā gulētāja svars tuvojas robežai, drošāk ņemt biezāku. Ir arī starpība, vai matraci izmanto tikai miegam vai arī uz tā malas visu dienu sēž un skatās televizoru. Sēdēšana rada desmit reizes lielāku slodzi un matrača mala attiecīgi ātrāk iznēsājas. Tātad vajadzīgs modelis, kas piemērots šādai ekspluatācijai. Atsperu matrači nav domāti bērniem, kuriem patīk pa tiem lēkāt ar kājām. Viņi tā ir darījuši, dara un darīs, tāpēc šo rotaļu var censties tikai iegrožot.

Divguļamās gultas var būt ar vienu vai diviem matračiem. Austrumeiropā vēl pērk klasiskos lielos atsperu blokus, tomēr to īpatsvars lēnām samazinās.

Šie matrači nemaz nav tik ērti. To atsperes ir savstarpēji savienotas, tāpēc viena gulētāja grozīšanos sajūt otrs. Pašlaik modē ir platākas (sākot no 160 cm) gultas veidot no diviem 80 cm matračiem. Nopērkot divpusējos, tos iespējams grozīt četrās pozīcijās: mainīt galvgali ar kājgali, labo ar kreiso pusi, tā atjaunojot elastību. Veicot šo operāciju apmēram četras reizes gadā, var jūtami paildzinot matrača mūžu. Bērniem vislabākie ir no poliuretāna – līdzeni, pietiekoši stingri, higiēniski, elpojoši, gaisu caurlaidīgi un par pietiekami ekonomisku cenu.

– Kad atrisināti visi tehniskie jautājumi (izmērs, materiāls, cena), tālāk izvēlē noteicošās ir personīgās izjūtas, kā, piemēram, uzvelkot veikalā kurpes un mazliet pastaigājot – uzreiz jūtams, vai ir pareizā lieste, vai der vai ne. Tāpat arī matračiem ir sava pareizā lieste, – stāsta veikala “Čehu matrači” vadītājs Māris Kalniņš.

 

Redeles pašas cilājas

Naktī cilvēks svīstot matracī atstāj daudz mitruma, kam dienā būtu jāizvēdinās. Ja apakšā ir blīva virsma, tas var uzkrāties un matracis sākt pelēt. Tāpēc putu matrači noteikti jāgulda uz redelēm, kas nodrošina vēdināšanos un sniedz papildu elastību. Arī tās atšķiras pēc izgatavošanas materiāla, sarežģītības un cenas. Lētākās lameļu redeles nav efektīvas, jo ir retas un viegli ieliecas. Labāk tad izmantot stingrākās, no koka izgatavotās. Lielāku komfortu nodrošina dārgākas redeles, kurās lameles lielākajā slodzes daļā ir saliktas dubulti un individuāli regulējamas ar vienkāršiem bīdāmiem fiksatoriem.

Pēdējā laikā cilvēki arvien biežāk izvēlas vienvietīgos matračus, kurus balsta motorreste ar automātisku tās stāvokļa regulēšanas iespēju. Tad var vairākās pozīcijās pacelt galvgali, lai varētu ērti zvilnēt, un pacelt uz augšu arī kājas, lai tās atpūtinātu. Šādus regulējamos matračus bieži izmanto slimniekiem, jo tad viņus iespējams vieglāk apkopt. Starp citu, lokāmajām redelēm izmanto tikai lateksa vai poliuretāna matračus!

 

Virsmatrači glābj situāciju

Universālais virsmatracis ir lētākais un vienkāršākais līdzeklis, kā saglābt izgulēto dīvānu vai matraci. Īpaši noderīgi tie ir izīrētos mēbelētos dzīvokļos, jo norobežo gulētāju no svešās virsmas, veidojot it kā savrupu saliņu. Tos bieži izmanto arī viesnīcās, jo higiēnas problēmu gadījumā vieglāk iztīrīt matračus. Dormeo tirgoto virsmatraču saimē populārs ir universālais Roll Up. Tam ir izturīgs pārklājs, kas ļauj šo lietu izmantot arī izbraukumos, autobusā, teltī, uz jahtas vai kempingā. Kad nelieto, sarullē un ievieto auduma maisā. Tas ir elastīgs, nedeformējas, pat daudzas reizes saiņojot un atritinot.

Ja virsmatracis grib noslīdēt no gultas, pār to pārliek pārvalku un ar gumijām nostiprina zem guļvietas. Tīra ar mitru lupatiņu un ziepēm.

Matraču un virsmatraču pārvalkus šuj no mīkstas, gaisu caurlaidošas poliestera viskozes. Dabīgos materiālus ir nomainījuši efektīvi sintētiskie, kas spēj nodrošināt komfortu ar pārdomātu tehnoloģiju. Pārvalku tīra tad, kad tas ir nosmērējies vai atbilstoši instrukcijai. Labāk, ja to var ielikt veļas mazgājamā mašīnā. Pērkot jāizpēta, vai pārvalks ērti noņemams un, vēlams, divdaļīgs. Tad to var sadalīt un mazgāt tikai vienu pusi, kas arī biezākajā versijā satilpst veļas mašīnā.

– Jaunākais Dormeo virsmatrača modelis ir 7 cm biezais Memosan Topper Roll Up 5+2, kas, iespējams, drīz izkonkurēs tradicionālo RollUp. Matracis sastāv no 5 cm Ecocell putām, kurām virspusē uzklātas 2 cm Memory putas, kas ir īpaši jutīgas pret ķermeņa siltumu. Memosan apvalks ir daudz mīkstāks nekā RollUp, tam ir labāka gaisa caurlaidība un tas vairāk piemērots stacionārai lietošanai uz gultas vai dīvāna. Pārvalks viegli noņemams un mazgājams, – stāsta SIA “Studio moderna” mārketinga vadītāja Elīna Baranovska.

 

 

UZZIŅA

• Saliekamās gultas ar redelēm un matračiem veikalos “Jysk” maksā Ls 69 – 79. Šādam nolūkam izmanto arī poliuretāna plāksnes, kas veido 200 x 80 x 10 cm matraci. Salokot to var itransformēt arī par galdu un krēslu. Cena veikalā “Čehu matrači” – Ls 39.

• Dormeo Roll Up matracis (220x90x5cm) maksā Ls 69,99, Memosan (220 x 90 x 7 cm) – Ls 74, 90. Tātad jaunākās paaudzes produkts, kura sastāvs jūtīgi reaģē uz siltumu un ļoti labi piekļaujas cilvēka ķermenim, nav īpaši dārgāks! Piedevām ir biezāks, mīkstāks, ar mazgājamu pārvalku.

• Korekts 90 cm virsmatracis (poliuretāna plāksne ar pārvalku) veikalā “Čehu matrači” maksā Ls 24, platāks (140 x 200 x 5 cm) – Ls 43.

• Laba, daudzos stāvokļos lokāma motorredele ar pulti izmaksā ap Ls 180.

• Čehu ražotāji kokosa šķiedru plāksnes nomainījuši ar efektīvākajām kaktusu šķiedras plāksnēm, kuras izmanto stingrībai, veidojot matrača kārtojumu.

• Drīz tirdzniecībā parādīsies arī Dormeo bērnu virsmatracīši 120 x 60 un 70 x 140 cm!

 

PADOMS

Vislabāk matraci var novērtēt, to kādu nakti iemēģinot. Korekti veikali šādu iespēju pircējiem sniedz. Dārgākus matračus iedod pat uz vairākām dienām. Ja neveidojas savstarpēja mīlestība, atliek vest atpakaļ uz veikalu. Dormeo matračus ļauj testēt veselu mēnesi un, ja kas objektīvi neapmierina, atdod naudu.

 

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+