Kultūra
Kultūrpolitika

Ventspils kultūras vērtības Livonijas ordeņa pilī0

Publicitātes foto

Ventspils muzejā Livonijas ordeņa pilī līdz 30. janvārim skatāma Ventspils muzeja krājuma izstāde par Ventspils kultūras vērtībām, LA.lv uzzināja muzejā.

Viens no senākajiem priekšmetiem šajā izstādē ir 16. gadsimtā darināta sleņģene – josta, kas raksturīga tikai Ventspilij un tās apkārtnei. Tā ir unikāla arī tālab, ka tā bija piederīga gan vīriešu, gan sieviešu apģērbam.

Muzeja direktora vietnieks Armands Vijups, pētot arheoloģiskās sleņģenes, atklājis līdz šim nefiksētu tradīciju – labības tīruma augu ievietošanu sleņģeņu kārbās. Vijups pieļauj, – šī tradīcija saistāma ar auglības veicināšanu.

Sleņģenes – metāla josta, kuras nosaukums, ticams, saistāms ar savdabīgo, no divām daļām saliekamo aizdari, – bija izplatītas tikai Ventspils, Kuldīgas un Aizputes apvidū.

Nozīmīgu vietu Latvijas kultūras vēsturē ieņem Ventspils koktēlnieki Sefrensi, kas bija vadošās Latvijas baroka laikmeta tēlniecības darbnīcas pamatlicēji ar vairāku paaudžu tradīciju pārmantojamību.

Tās aizsācēju – Nikolausu Sefrensu vecāko, hercogs Jēkabs bija nolīdzis kuģubūvētavā par savu kuģu varenības un greznuma paudēju. Koktēlnieku darbnīcas veikums ir daļa no pils kapelas ekspozīcijas – altāris.

Ventspils kanonu noteikti simbolizē arī Ventspilī dzimušais pasaules pilsonis un gleznotājs Jānis Ferdinands Tīdemanis, kura gleznotā “Pilsēta naktī” tika iegādāta pērn un tiek eksponēta pirmoreiz.

Viņš ir arī prototips māksliniekam Sulutauram (Andris Keišs) Latvijas skatītāju visiemīļotākajā simtgades filmā “Homo Novus” par Latvijas 20.gs, 20.-30. gadu mākslas dzīvi.

LA.lv