Kultūra
Teātris un kino

Vērienīgi pieminēs 200 gadus kopš pirmā uzveduma latviešu valodā0

Publicitātes attēls

Tieši pirms 200 gadiem Dikļu muižas kalps Jānis Peitāns iztulkoja un iestudēja un Dikļu muižas Zundu rijā uzveda Frīdriha Šillera lugu “Laupītāji”. Šo latviešu teātrim un Latvijas kultūrtelpai nozīmīgo notikumu Kocēnu novads aicina 11. augustā kopīgi nosvinēt Dikļos, LA.lv uzzināja novada domē.

11. augusts jau no plkst. 10 sāksies ar amatierteātru izrādēm un īpaši amatierteātru aktieriem veltītām meistarklasēm. No plkst. 14 ikviens šo teātra svētku viesis būs laipni gaidīts pie Dikļu kultūras un tūrisma informācijas centra, lai piedalītos teatralizētā pastaigā “Reiz Dikļos “Laupītāji” tapa”.

“Pastaiga svētku apmeklētājus vedīs uz Dikļu pili, Zundu riju un “Laupītāju” pļavu, asociatīvā veidā iepazīstinot ar šiem vēsturiskajiem notikumiem Latvijas Kultūras akadēmijas profesora Raimonda Brieža, amatierteātru aktieru un Latvijas Kultūras akadēmijas leļļu teātru aktieru – studentu improvizācijās,” pastāstīja novada domes pārstāve Vineta Vintere.

Pastaigu caurvīs Dikļu folkloras kopas “Endzelīte” un Dikļu pūtēju orķestra muzikāla saspēle. Teatralizētajām liecībām mijoties ar faktiem, ikviens pastaigas dalībnieks varēs aplūkot izstādi par Frīdriha Šillera lugas “Laupītāji” iestudējumiem Latvijas teātros dažādos laikos.

Tāpat šajā dienā Dikļu kultūras un tūrisma informācijas centrā varēs vērot video materiālus un klausīties Latvijas Kultūras akadēmijas profesora, Eduarda Smiļģa Teātra muzeja vadītāja Jāņa Siliņa stāstījumu, bet plkst. 19 sāksies vērienīgs teātra mūzikas lielkoncerts “Bez teātra mēs nevaram”, kurā spilgtākās dziesmas no Latviešu teātru izrādēm izpildīs Latvijas Nacionālā teātra, Dailes teātra un Valmieras drāmas teātra aktieri, Vidzemes koru dziedātāji un tautas deju kolektīvu dalībnieki.

“Svētku koncertā kopīgi atcerēsimies un izdziedāsim Ādolfa Alunāna, Burharda Sosāra, Raimonda Paula, Imanta Kalniņa, Mārtiņa Brauna un citu izcilāko latviešu komponistu skaistākās teātra izrāžu melodijas,” teica Vintere.

Koncertā piedalīsies: Gints Andžāns, Gundars Grasbergs, Juris Hiršs, Ģirts Ķesteris, Ieva Segliņa Krūzkopa, Ērika Eglija, Ilze Ķuzule-Skrastiņa, Elīna Hanzena, Artis Robežnieks, Raimonds Celms, kā arī dziedātāja Ieva Kerēvica. Mākslinieki izpildīs skaņdarbus no tādām teātra izrādēm kā “Seši mazi bundzenieki”, “Skroderdienas Silmačos”, “Āksts”, “Orfejs”, “Īsa pamācība mīlēšanā” un citām. Par muzikālo pavadījumu rūpēsies pavadošā grupa: Madars Kalniņš(klavieres), Andris Grunte (bass), Artis Orubs (bungas) un Mārcis Auziņš (ģitāra).

LA.lv