Pasaulē
Citur

Vēstniecības pārcelšana uz Jeruzalemi izraisa asiņainas sadursmes0

AFP/LETA

Protestētāju un Izraēlas spēku sadursmēs uz Gazas joslas un Izraēlas robežas nogalināti 37 palestīnieši un vairāk nekā 900 ievainoti, paziņojusi Gazas joslas Veselības ministrija.

Tas ir lielākais vienā dienā nogalināto palestīniešu skaits kopš 2014.gadā notikušā kara starp Izraēlu un grupējumu “Hamas”, kas kontrolē Gazas joslu.

Sadursmes izcēlušās piecos punktos gar Gazas joslas robežu.

Netālu no robežas sapulcējušies desmitiem tūkstoši cilvēku, bet mazākas palestīniešu grupas pietuvojušās robežas žogam un centušās izlauzties tam cauri. Uz viņiem uguni ar kaujas munīciju atklājuši izraēliešu karavīri.

Palestīniešu žurnālistu sindikāts ziņo, ka ievainoto vidū ir astoņi žurnālisti.

Izraēlas armija aplēsusi, ka protestos un sadursmēs iesaistīti vairāk nekā 35 000 cilvēku.

Pirmdien Gazas joslā izsludināts ģenerālstreiks un slēgti uzņēmumi, skolas un bankas, sākoties masu protestiem pie Gazas joslas un Izraēlas robežas sakarā ar ASV vēstniecības pārcelšanu uz Jeruzalemi.

Par ģenerālstreika sarīkošanu nolēma visu palestīniešu frakciju komiteja, kurā ietilpst arī Gazas joslā valdošā islāmistu kustība “Hamas”.

No piekrastes anklāva mošeju skaļruņiem skanēja aicinājumi iedzīvotājiem pievienoties “viena miljona” palestīniešu gājienā gar robežu. Cilvēkus uz pierobežu ved ar autobusiem uz kravas automašīnām.

Izraēlas armija apsūdz “Hamas” teroristu operācijas vadīšanā masu protestu aizsegā.

Palestīniešu pašpārvalde Rāmallā savukārt apsūdz Izraēlu slaktiņa īstenošanā.

Izraēlas armijas lidmašīnas pirmdien bombardēja “Hamas” bāzi netālu no robežas, paziņoja armija, piebilstot, ka notikusi apšaude.

Armija arī ziņoja, ka nogalinājusi trīs palestīniešus, kas gatavojušies uzstādīt spridzekli.

Protesti pie Gazas joslas robežas sākās 30.martā. Kopš tā laika protestos un sadursmēs nogalināti vairāk nekā 90 palestīnieši. Neviens izraēlietis nav cietis, un Izraēlas armija izpelnījusies kritiku par īstu ložu izmantošanu pret protestētājiem.

LA.lv