×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.1°C
Jautrīte, Kamila, Digna, Sāra
Ceturtdiena, 19. jūlijs, 2018
30. novembris, 2017
Drukāt

Peļumats, Ozolkāja, Smukaste. Kā pie uzvārdiem tika Vidzemē (3)

1. Vēžuķēniņš, Peļumats, Bende

1no6
Gata Šļūkas zīmējumsGata Šļūkas zīmējums

Ne vien tādi interesanti uzvārdi kā Cukurkalns, Smukaste, Kaņeptēvs, bet pat tādi kuriozi kā Aizgāja, Aizvakar, Iraid un Nekur* ir sastopami 1826. gada Vidzemes muižu dvēseļu revīzijas dokumentos. Gandrīz kā latviešu tautas anekdotē, kurā vīrs sievai piekodina, ka gaļu tagad nedrīkst ēst, jātaupa garajai ziemai, un, kad ierodas ubags, sakot, ka viņu sauc Garā Ziema, gaļu aiznes viņš.

Latviešu valodas institūta direktore, filoloģijas doktore Ilga Jansone, kura rūpīgi pētījusi Vidzemes uzvārdus, nesen Letonikas kongresā lasīja referātu “Īpatnēji uzvārdi Vidzemē (pēc 1826. gada Vidzemes guberņas dvēseļu revīzijas materiāliem)”. Viņa iecerējusi veidot uzvārdu datu bāzi, kas varētu noderēt tiem, kuri izzina un zīmē dzimtu ciltskokus. Laikā, kamēr vēl nebija piešķirti uzvārdi un cilvēkus identificēja pēc vārda un dzīvesvietas – mājas vārda –, bieži varēja gadīties situācija, piemēram, ka vienā mājā no desmit vīriešu kārtas personām četriem vārdā Jānis un vēl diviem – Pēteris, savukārt no četrām sieviešu kārtas personām divas ir Marijas.

“Vidzemē pirmo reizi dvēseļu revīzijas materiālos personas ar uzvārdiem minētas 1826. gadā,” stāsta Ilga Jansone. “Protams, tas bija arī atbilstoši tā laika likumiem, jo iznāca Vidzemes zemnieku likumi, kur noteikts, ka līdz 1826. gadam katram jābūt pieņemtam uzvārdam, ko pēc tam viņš vairs nedrīkst brīvi mainīt.” Valodnieci interesējuši gan paši neparastie uzvārdi, gan tas, kā tie vispār tika pieņemti un kam bija lielāka loma – pašam zemniekam vai arī pagasta rakstvedim, muižkungam.

  1. Vēžuķēniņš, Peļumats, Bende
  2. Andersons, Barans, Kingseps
  3. Alusbrūveris, Krāskuriņš, Vilkušāvējs
  4. Mīļaidēls un Nāve
  5. Pusvācietis, Smukaste: citi neparasti uzvārdi Vidzemē
  6. UZZIŅA

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. Valodniecei būtu derējis paanalizēt salikteņu tipus uzvārdos no indoeiropiešu valodu vēstures viedokļa. Piem., šķiet, ka Smukaste ir nevis astes personifikācija, ka rezultātā rastos plaši izplatīts tatpurušas tipa saliktenis, bet gan persona, kuŗas rīcībā ir smuka aste, līdz ar to šeit ir runa par bahuvrīhi tipa (t.s. eksocentrisku) salikteni, kas norāda uz personai piederīgu īpašumu, nevis uz pašas personas aprakstu.

  2. Mazsalacas apkaimē dzīvo Zilpauši

Draugiem Facebook Twitter Google+