×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.4°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
26. februāris, 2015
Drukāt

Vidējā bruto darba alga pērn pieaugusi par 6,8%, sasniedzot 765 eiro (2)

Foto: shutterstock.comFoto: shutterstock.com

Latvijā mēneša vidējā bruto (pirms nodokļiem) darba samaksa pagājušajā gadā bija 765 eiro, kas ir par 6,8% jeb 49 eiro vairāk nekā 2013.gadā, informē Centrālajā statistikas pārvaldē.

“Aizvadītajā gadā vidējās darba samaksas kāpums bijis straujākais kopš Latvijas ekonomikas atkopšanās,” piebilda statistikas pārvaldē.

Tostarp privātajā sektorā 2014.gadā vidējā bruto darba samaksa bija 741 eiro, sabiedriskajā sektorā – 813 eiro, bet vispārējās valdības sektorā – 750 eiro. Privātajā sektorā algas augušas straujāk – par 7,4% gadā, savukārt sabiedriskajā sektorā – par 6,1%.

Pēc statistikas pārvaldes datiem, salīdzinot ar 2013.gadu, pērn vidēji valstī algoto darbinieku skaits, pārrēķināts normālā darba laika slodzē, pieauga par 1,1%, kamēr bruto darba samaksas fonds palielinājās par 8,1%.

Vienlaikus vidējā neto darba samaksa pagājušajā gadā Latvijā bija 560 eiro, un gada laikā tā pieauga straujāk nekā atalgojums pirms nodokļu nomaksas – par 8,6%, kas skaidrojams ar sociālās apdrošināšanas iemaksu darba ņēmēju likmes samazināšanos no 11% līdz 10,5%, kā arī ar iedzīvotāju ienākuma nodokli neapliekamās summas (neapliekamais minimums un atvieglojumi par apgādājamiem) pieaugumu no 2014.gada 1.janvāra. Tāpat no 2014.gada 1.janvāra Latvijā mainījās noteiktā minimālā alga – tā pieauga no 285 līdz 320 eiro jeb par 12,5%, kas ietekmēja vidējās algas pārmaiņas.

2014.gadā reālais neto darba samaksas gada pieaugums, ņemot vērā patēriņa cenu kāpumu par 0,6%, bija 8%.

Pērn augstākais vidējās algas līmenis Latvijā bija finanšu un apdrošināšanas darbību sektorā, informācijas un komunikācijas pakalpojumos, enerģētikas jomā un valsts pārvaldē. Savukārt zemākais vidējais atalgojums bija izmitināšanas, ēdināšanas un citu pakalpojumu jomās, izglītībā, mākslas, izklaides un atpūtas, nekustamo īpašumu, kā arī tirdzniecības jomā.

2014.gadā vidējā bruto darba samaksa straujāk augusi nekustamo īpašumu jomā – par 11%, finanšu un apdrošināšanas sektorā – par 9,8%, administratīvo un apkalpojošo dienestu darbības jomā – par 9,4%, lauksaimniecībā, mežsaimniecībā un zivsaimniecībā – par 8,6%, kā arī izmitināšanas un ēdināšanas pakalpojumu sektorā – par 8,3%.

Gan nekustamo īpašumu, gan finanšu un apdrošināšanas nozarē gada laikā darba samaksas fonds pieauga, bet darbinieku skaits, pārrēķināts normālā (pilna) darba laika slodzē, samazinājās. Savukārt pārējās minētajās nozarēs darba samaksas fonds pieauga straujāk nekā darbinieku skaits, piebilda statistikas pārvaldē.

Gada laikā darbinieku skaita kritums bija vērojams arī apstrādes un ieguves rūpniecībā, enerģētikas un citu pakalpojumu sektorā.

Tāpat statistikas pārvaldes dati liecina, ka pērn ceturtajā ceturksnī mēneša vidējā bruto darba samaksa Latvijā bija 786 eiro un, salīdzinot ar 2013.gada atbilstošo periodu, tā pieauga par 6,6%.

Sabiedriskajā sektorā pieaugums bija 6,6%, no tā vispārējās valdības sektorā – 7,5%, bet privātajā – 6,8%. Salīdzinot ar 2014.gada trešo ceturksni, bruto darba samaksa Latvijā pērn ceturtajā ceturksnī pieauga par 1,7% (privātajā sektorā – par 0,8%, sabiedriskajā – par 3,3%, vispārējās valdības sektorā – par 2,1%).

Neto darba samaksa pērn ceturtajā ceturksnī Latvijā bija 575 eiro, kas salīdzinājumā ar 2013.gada ceturto ceturksni ir pieaugums par 8,5%.

2013.gadā Latvijā vidējā bruto darba samaksa pieauga par 4,6% – līdz 716 eiro.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. kam,kur pieaug? sajūta,ka nedzīvoju valstī par kuru te raksta!

  2. Kas tā ir par mērkaķošanos ar to “bruto algu”? Alga ir tā, ko cilvēks saņem par savu darbu. Kāda jēga uz paīra rakstīt sakitļus, ko cilvēks reāli uz rokas nesaņem? Tā ir tāda acu aizmālēšana! Re, cik jums liela alga! Bet īstenībā cilvēkam vairāk kā puse no paīros rakstītā netiek izmaksāta.
    Tas viss faktiski ir pazināta krāpšana un cilvēku muļķošana. Tad, kad publicē valdības un pašvaldības darbinieku algas, tad gan publicē “algu pēc nodokļu nomaksas”. Bet tad, kad kaut kur jārunā par “mazo cilvēku” algām, tad ir “bruto algas”. Blēži un vairāk nekas!!!

Draugiem Facebook Twitter Google+