×
Mobilā versija
Brīdinājums +25.3°C
Magda, Magone, Mērija, Magdalēna
Pirmdiena, 23. jūlijs, 2018
7. decembris, 2016
Drukāt

Zane Leimane: Vides izglītību – jau šodien!

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Zane Leimane, SIA "ZAAO" sabiedrisko attiecību speciāliste


Aizvien vairāk pievēršam uzmanību visam, kas attiecas uz veselīgu un videi draudzīgu dzīvesveidu. Maziem solīšiem, taču mainās iedzīvotāju paradumi, uztvere un rīcība. Cilvēki vairāk domā par veselīgu ēšanu, sportiskām aktivitātēm, dzīves vides kvalitātes uzlabošanu.

Tomēr valstī kopumā saistībā ar vides izglītību konsekvences nav, nav politikas, vienojošu dokumentu un finanšu mācību satura izmaiņām, kaut arī par to tiek diskutēts ne vienā vien forumā, seminārā un apspriedē. Pirmsskolas, pamatskolas un vidējās izglītības kontekstā šobrīd vides izglītība ir interešu izglītības līmenī, tā balstās uz pedagogiem entuziastiem, kuri sevī ir atraduši zaļo dzirksti.

Tie, kuri vēlas veicināt vides izglītību Latvijā, paši mēģina izprast veiksmīgākās pedagoģiskās metodes un atrast dzirdīgas ausis izglītības iestādēs. Piemēram, Vidzemē sarunas notiek arī plānošanas reģiona līmenī, kur Vidzemes plānošanas reģiona attīstības padome atbalsta priekšlikumu par vides izglītības stratēģijas integrēšanu Vidzemes plānošanas reģiona attīstības programmā.

Vides nozares uzņēmumi un organizācijas apjaušot to, ka uz Zemes dzīvojam vairāk nekā septiņi miljardi iedzīvotāju, bet resursu ir tieši tik, cik ir, kā arī, mācoties no pieredzējušiem ekspertiem ārvalstīs, veicina vides izglītību ar dažādām aktivitātēm. Tiek piedāvātas izglītojošas akcijas un konkursi, lai vērstu bērnu, viņu vecāku un pedagogu uzmanību uz vides saudzēšanu, videi draudzīgu dzīvesveidu un efektīvu dabas doto resursu izmantošanu.

Makulatūras, PET pudeļu vākšana un līdzīgi konkursi bieži ir dažādu biedrību, nevalstisko organizāciju un uzņēmumu iniciatīva. Katrs uzņēmums vai organizācija iesaistās un īsteno konkrētās akcijas un konkursus attiecīgi pēc saviem resursiem un darbības specifikas.

Akciju rīkotāji ir gandarīti par pedagogu atsaucību dažādām vides izglītības aktivitātēm, jo skolu un skolotāju tiešs atbalsts akciju koordinēšanā, arī mācību ekskursiju organizēšanā ir neatsverams. Iesaistās arī pašvaldības, līdzfinansējot mācību ekskursiju transporta izmaksas uz dažādiem infrastruktūras un vides objektiem.

Bērni ir mūsu nākotne, un tieši viņi ir tie, kuriem ir jāmāca jauni paradumi un kultūra.

Ir nepieciešams valsts atbalsts, lai iekļautu vides zinības izglītības programmā obligāto mācību priekšmetu sarakstā. Šāds mācību priekšmets radītu iespēju bērniem arī praktiski apgūt prasmes dzīvot videi draudzīgi – kā ikdienā taupīt enerģiju un ūdeni, kā un kāpēc šķirot otrreiz pārstrādājamus materiālus – stiklu, papīru, plastmasas pudeles, baterijas un apgūt citas dzīvē noderīgas zināšanas, kas summētos veselīgākā vidē.

Kamēr vides izglītības jautājumi valstī vēl ir tikai diskusiju līmenī, jācer uz entuziasma pilniem pedagogiem, kuri arī jaunajā mācību gadā turpinās izmanot, piemēram, SIA “ZAAO”, AS “Latvijas Zaļais punkts” piedāvātās vides izglītības aktivitātes. “ZAAO” īsteno gan licencētu vides izglītības mācību programmu reģionālajā atkritumu apsaimniekošanas centrā “Daibe”, gan projektu “Cilvēks vidē”, kas paredz vecuma grupām pielāgotu konkursu piedāvājumu. Tāpat intereses radīšanai caur pētniecību tiek strādāts pie dabas taku izveides, pētītas dabas un tehnoloģiju mijiedarbības iespējas mācību procesa pilnveidei. Tiek izdoti mācību materiāli. Pagājušajā gadā AS “Latvijas Zaļais punkts” 800 Latvijas skolām dāvināja metodisko mācību materiālu skolotājiem par stikla šķirošanu, kas tapis sadarbībā ar Dr. paed. Daigu Kalniņu un apstiprināts Valsts izglītības satura centrā.

Pēc vides izglītības pieprasījums un nepieciešamība ir, tas pieaug. Lai to pasniegtu atbilstošā kvalitātē, galvenā vēlme ir pēc vienotiem lēmumiem un konsekventas rīcības visā valstī.

Pievienot komentāru

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +25.3
Alūksne +20.6
Daugavpils +20.3
Saldus +27
Liepāja +22.7
Jelgava +28
Ventspils +23.1
Limbaži +27
Madona +23
Rēzekne +23
Draugiem Facebook Twitter Google+