Foto: Pixabay

Ciets rieksts? 12 metodes, kā labāk izprast sevi 0

Visi mēs esam vienādi cieti rieksti, un tikai paši vien varam tā īsti ielūkoties, kas slēpjas čaulas iekšienē.

LA
LA.LV
Ziņas
“Katru reizi, kad prezidents atver muti, tauta par viņu ņirgājas.” Liepnieks skarbi par Levita darbu
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Karantīnā vairs nebūs jāsēž! Jauna kārtība, kas jādara, ja esi nonācis kontaktā ar kovida slimnieku 54
3 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Es zinu, ka viņš ir mans radinieks, bet man nav tās tuvības sajūtas ar viņu…”: dziedātāja Aminata atklāti par to, kā ģimenē augusi bez tēva
1 diena
Lasīt citas ziņas

Psihologs un psihoterapeits Anatolijs Dobrovičs portālā “elitarium.ru” aprakstījis divpadsmit nestandarta situācijas, ar kuru palīdzību varēsi labāk iepazīt sevi, iegūt jaunas pašregulācijas un paškontroles prasmes.

Pirmā metode

Lai kādā garastāvoklī esi pamodies, ieskaties spogulī un mēģini savilkt seju tādā grimasē, kura varētu tevi sasmīdināt. Ja neizdodas, ņem vērā, ka cilvēki var uztvert tevi kā augstprātīgu vai pat ļaunu subjektu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Iespējams, ka tev neizdodas komunicēt rotaļīgā, spēles līmenī un tu mēdz būt nogurdinoši garlaicīgs. Protams, tavas tiesības ir tādam palikt, bet tad nebrīnies, ka cilvēku attieksme nav labvēlīga.

Otrā metode

Noliec divus spoguļus tā, lai redzētu sevi profilā. Piespied sevi nemēģināt izskatīties labāk: neiztaisno muguru; nemēģini ieņemt pozu, kurā mazāk redzams dubultzods; lai mute paliek pavērta, skatiens miglains… Mēģini pieņemt sevi šajā “ne parādes” izskatā.

Vai tas ir grūti? Iespējams, ka tu neproti reāli novērtēt situāciju, nezini, kādu tevi redz citi cilvēki. Tu māni pats sevi un tāpēc, šķiet, pats bieži kļūsti par maldināšanas upuri…

Trešā metode

Atrodoties publiskā vietā, vērīgi ieskaties kāda cilvēka sejā. Pacenties, lai viņš tavu interesi nepamana. Ja neizdodas, tas nozīmē, ka tev, iespējams, ir pārāk uzmācīgs, nedelikāts skatiens, un tas ierobežo komunikācijas iespējas.

Tāpēc ļoti neuzbāzīgai cilvēku pētīšanai vajadzētu kļūt par tavu ikdienas vingrinājumu. Protams, ja tevi pamana, skatiens nekavējoties jānovērš.

Taču tas bija tikai ievads. Galvenais metodes uzdevums ir šāds: mēģini iedomāties pētāmā seju smaidošu… skumju… izsmejošu… dusmīgu… nobijušos… maiguma pilnu… Tie, kas to neprot iztēloties, iespējams, pilnībā neizprot jūtu un noskaņojumu maiņu sarunas biedru sejās.

Ceturtā metode

Nejaušā strīdā (piemēram, pārpildītā sabiedriskajā transportā) piespied sevi (pat ja tā nav tava vaina) mierīgi pateikt „vainīgs” vai „atvainojiet”, un pēc tam apklust, pat ja strīda partneris turpina tevi pazemot. Mierīgi raugies griestos, pa logu vai priekšā stāvošā pakausī.

No apkārtējo viedokļa tas, kurš klusē, izturas cienījamāk nekā tas, kurš turpina uzbrukt. Nevari savaldīties? Tas nozīmē, ka esi pārāk dominējošs vai pārāk nervozs. Gan viens, gan otrs ir labas komunikācijas šķērslis. Dod sev zvērestu: mēnesi (vai gadu) šādos gadījumos būt savaldīgam un aukstasinīgam.

Piektā metode

Pārbaudi savas spējas pajokot saspringtā atmosfērā. Tam, kurš sabiedriskajā transportā nolēmis tevi ar savu svaru saspiest, smaidot saki: „Izskatās, ka mums abiem nepietiek vietas vienā autobusā.” Replikas intonāciju un sejas izteiksmi vajadzētu iepriekš spoguļa priekšā izmēģināt.

Ja lietosi pareizo intonāciju, cilvēks atbildēs ar joku: „Tik tiešām – laikam tagad ražo mazākus autobusus”. Ja replika neizdodas vai cilvēks ir noskaņots īpaši agresīvi, rodas situācija, kas aprakstīta iepriekš un vari to izmantot, lai trenētu savu savaldību.

Sestā metode

Pamanot vecāka gadagājuma cilvēku vai sievieti ar bērnu, kuriem, tāpat kā tev, pārpildītā transportlīdzeklī nav kur apsēsties, pieliecies pie gados jaunā pasažiera, kurš sēž tuvumā, un klusi saki: „Pievērsiet uzmanību – viņus vajadzētu apsēdināt…”

Ja tonis būs pamācošs un prasīgs, sēdošais visticamāk reaģēs negatīvi (pat ja viņš parasti ir atsaucīgs cilvēks). Tāpēc tavai replikai jābūt labi ietrenētai.

Ja tevi nepaklausa, tas nozīmē, ka tu ļaunprātīgi izmanto savu kā vecāka stāvokli vai, gluži otrādi, esi pārāk pielaidīgs. Protams, reizēm vainojamas tikai sēdošā sliktās manieres, bet tas neatbrīvo tevi no vajadzības iemācīties izteikties efektīvi un pārliecinoši.

Septītā metode

Darbā tev, tāpat kā daudziem citiem, droši vien ir kolēģi, kuri izraisa zināmu nepatiku. Ja rodas iespēja neuzkrītoši pavērot šo cilvēku, noskaņojies tā, it kā tu būtu viņa tuvais radinieks (māte, tēvs, dēls, meita, brālis, māsa) un tāpēc viņš tev ir dārgs. Neizdodas? Varbūt tu neproti būt objektīvs un pieņem savus aizspriedumus par galīgo patiesību.

Astotā metode

Pievērs uzmanību, kā strādā kāds nepazīstams cilvēks, un izsaki patiku un sajūsmu. Piemēram, pārdevēja, ātri un prasmīgi sagriež sieru. Tu smaidot saki: „Jums nu gan tas izdodas veikli…” Nevari saņemties to pateikt? Iespējams, tev ir nosliece uz standarta komunikācijas līmeni, nevis emocionālu mijiedarbību ar partneri.

Teiktajam nevajadzētu izskanēt aizbildnieciski, bet draudzīgi un ar nelielu skaudības atblāzmu (es arī gribētu tā prast). Atgriezeniskā saite uz nepiemērotā tonī izteiktu repliku būs greizs smaids, naidīgs skatiens vai pat rupjība. Tad jāsecina, ka jāturpina trenēties.

Devītā metode

Draugu lokā dod sev uzdevumu nevienu nepārtraukt un uzmanīgi klausīties runātāju. Klausīties domājot: „Kāpēc viņš to tieši tagad saka? Vai viņam ir jautri vai tikai izliekas? Vai paziņojumam ir kāds slēptais mērķis? Kāds?”

Iedomājies, ka viņš – tas esi tu. Iedomājies, kāds tu pašlaik izskaties viņa acīs. Noskaņojies nenosodīt šo cilvēku, nemeklēt sava pārākuma iezīmes. Vienkārši iejūties viņa dvēseles stāvoklī. Neizdodas? Acīmredzot esi pārāk pārņemts ar sevi, un sarunā klausies tikai sevī, nevis sarunu biedrā.

Desmitā metode

Komunicējot ar draugiem, pārbaudi savas spējas paākstīties. Piemēram, tev piedāvā: „Ejam uz kino?” – un tu, mēģinādams saglabāt nopietnu izskatu, atbildi: – „Tas ir rūpīgi jāapsver. Pienāciet rīt.”

Cits variants – tev lūdz atdot paņemto grāmatu. Ar bēdīgu izskatu atbildi: „Tas nav iespējams – grāmata ir aplieta ar ķiršu ievārījumu. To var tikai laizīt, lasīt nevar.” Ja sarunu biedrs ir sašutis, pārtrauc jokot, un atbildi nopietni.

Šī mazā etīde māca kontrolēt situāciju. Sarežģītā dialogā pirms atbildes došanas tu iegūsti nelielu pauzi. Pauzes laikā sarunu biedrs pārbauda sevi: vai viņam tiešām ir vajadzīgs tas, ko viņš lūdz. Šo sekunžu laikā tavā prātā noformulējas labākais atteikums, un tas izskan bez aizvainojuma – iejūtīgi un mierīgi.

Cilvēkus ne tik daudz aizvaino atteikums, kā tā naidīgais un noraidošais tonis. Ja metodes pielietojums ir neveiksmīgs, tu, visticamāk, neproti neaizvainojot atbildēt „nē”. Tas var nozīmēt, ka esi spiests pakļauties citu (īpaši manipulatoru) gribai.

Vēl viens veids, kā pārbaudīt, vai tu kontrolē situāciju: sarunā ar paziņu par tēmu, kas nav pārāk svarīga jums abiem, paskaties pulkstenī un nevērīgi saki: „Atvaino, man tagad jāsteidzas, pabeigsim sarunu nākamajā reizē.” Ar šiem vārdiem nekavējoties dodies prom.

Vienpadsmitā metode

Satiekot paziņu, pamēģini pakāpeniski novest sarunu (lai par ko tā nebūtu) līdz dvēseliskas komunikācijas līmenim. Ņem vērā konkrētā cilvēka iespējas. Pieņemsim, ka viņš nav gatavs runāt par mūziku vai literatūru, jo tie nav viņa interešu lokā, bet nav vienaldzīgs pret dabu. Ar savām replikām un uzmanīgu klausīšanos mudini viņu paust sarūgtinājumu par mežu izciršanu, piesārņotajām upēm utt.

Ja esi labs sarunu biedrs, otrs cilvēks agrāk vai vēlāk izteiks dziļu personisko attieksmi pret apspriežamo tēmu: piemēram, atcerēsies kā bērnībā ķēris zivis tīrā (tagad piesārņotā) dīķī utt. Personīgās atmiņas un pārdomas iezīmē dvēseliskās tonalitātes parādīšanos sarunā.

Mēģini virzīties tālāk pa šo ceļu, daloties savās pārdomās. Neproti? Esi ļoti izvēlīgs cilvēkos, kuriem atklāt savu dvēseli? Tās ir tavas tiesības. Tomēr iespējams, ka esi pārāk augstprātīgs.

Divpadsmitā metode

SAISTĪTIE RAKSTI

Paanalizē savu komunikācijas loku. Sena gudrība vēsta, ka citu cilvēku dzīves patiesā izpratne pieejama tikai tiem, kuru paziņu lokā vienlaikus ir (tieši paziņas un draugi, nevis ģimenes locekļi vai kolēģi) vismaz viens: a) vienaudzis, b) jaunāks cilvēks, c) ievērojami jaunāks cilvēks, d) bērns, e) vecāks cilvēks, f) daudz vecāks cilvēks, g) vecs vīrietis vai sieviete.

Šo vienkāršo, bet psiholoģiski dziļo patiesību diemžēl daudziem nākas atklāt pašiem. Nespēja uzturēt draudzīgas attiecības, piemēram, ar pusaudzi vai vecu vīru, var liecināt par patiesas intereses trūkumu par citiem. Iespējams, dažās situācijās tas padara tevi par pavisam neinteresantu sarunu biedru.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
EK
Elīna Kondrāte
Veselam
Sauss gaiss rosina slimības. Kā parūpēties par elpceļiem apkures sezonā?
11 stundas
AB
Armands Broks*
Ziņas
Armands Broks: Bizness nevar atļauties ignorēt darbinieku emocionālo veselību
2 dienas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Robežu vairs nav! Septiņu stunda ilga operācija, kas uz mūžiem varētu izmainīt mūsu medicīnu 24
2 dienas
ZB
Zigmunds Bekmanis
Laukos
Slido un peldi ziemā! Kur Rīgas apkaimē iespējas nodoties ziemas sportiem un kā to pareizi darīt? 2
2 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
“Katru reizi, kad prezidents atver muti, tauta par viņu ņirgājas.” Liepnieks skarbi par Levita darbu
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Karantīnā vairs nebūs jāsēž! Jauna kārtība, kas jādara, ja esi nonācis kontaktā ar kovida slimnieku 54
3 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Es zinu, ka viņš ir mans radinieks, bet man nav tās tuvības sajūtas ar viņu…”: dziedātāja Aminata atklāti par to, kā ģimenē augusi bez tēva
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
TESTS: izvēlies visskaistāko guļamistabu un uzzini, ko tas liecina par tavu personību
10 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Spēcīgs vējš no ceļa nopūš automašīnu 25
23 stundas
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
LA
LA.LV
Ziņas
„Mēness aptieka”: individuāli veicamos Covid-19 antigēnu testus iedzīvotāji vairāk izmanto, lai testētos pirms ģimenes vai citiem pasākumiem
1 stunda
LA
LA.LV
Veselam
Vai bieža mazgāšanās ādai patiešām ir vēlama?
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
Kā pieciem soļiem tikt galā ar aukstumpumpu 4
6 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Traumas šoziem vairāk vecumā virs 50 gadiem 3
6 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
„Centrālā laboratorija” paplašina laboratorisko pakalpojumu pieejamību, atverot vienu no lielākajām filiālēm ārpus Rīgas 4
6. janvāris, 2022
LA
LA.LV
Ziņas
„Mēness aptieka”: Jaunajā gadā veselība būs pirmajā vietā! 2
30. decembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
„Mēness aptieka”: 2% iedzīvotāju ziemā telpas nevēdina vispār – lielākā daļa svaigam gaisam telpās ļauj iekļūt tikai divreiz dienā 4
29. decembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Jodam un briljantzaļajam – nē! 19
27. decembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Senioriem un farmaceitiem Ziemassvētku priekšvakarā abpusējs dāvināšanas prieks 4
22. decembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Mēness aptieka: 7 ieteikumi pareizai ādas kopšanai ziemā 2
21. decembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
„Mēness aptieka” paralimpiešiem Jaunajā gadā vēl labu veselību un izcilu startu ziemas paralimpiskajās spēlēs Pekinā 2
17. decembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
6 ieteikumi, lai droši un mierīgi sagaidām svētkus gadu mijā
17. decembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
“Veselības centru apvienība” vakcinēs pret Covid-19 arī 5-11 gadu vecuma bērnus 18
16. decembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Būt svaigā gaisā veselības profilaksei ir populāri 4
16. decembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Vitamīni un minerālvielas cilvēkiem gados 1
14. decembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
„Repharm” ieguldījums veselības aprūpes attīstībā atzīmēts ar Ministru kabineta balvu Stellai Lapiņai 6
10. decembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
VCA mobilais vakcinācijas punkts pirmajā mēnesī Rīgā un reģionos pret Covid-19 vakcinējis vairāk nekā 1300 iedzīvotājus 1
2. decembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Veselības centru apvienība: Covid-19 pacienti novērtē ārsta izbraukumu uz mājām 3
30. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Imunitāte iet roku rokā ar psihoemocionālo stāvokli 9
30. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kāpēc sargāt galvu un kaklu no aukstuma 9
25. novembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
VCA investē Latvijas jaunās ārstu paaudzes izglītībā 1
17. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Rūpēs par vīriešu veselību 7
15. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko darīt, ja oža pēc Covid-19 pārslimošanas ir patoloģiski mainīta 17
15. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Trīs risinājumi, kā pirms ziemas stiprināt spēju pretoties vīrusiem
9. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Aptieka ir drošības spilvens diabēta pacientam Covid-19 laikā 2
9. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Elpceļu vīrusu sezonas laikā Covid-19 raksturīgo simptomu noteikšana vēl svarīgāka 8
9. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā zināt pareizās devas vitamīniem? 7
5. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Mājsēdē būtiski cieš pusaudžu miegs un emocionālā veselība 9
5. novembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
„Repharm” uzņēmumus novērtē ar valsts apbalvojumu vadītājai Stellai Lapiņai 2
2. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko iedzīvotāji domā par savu imunitāti? 10
28. oktobris, 2021
ML
Māra Libeka
Veselam
“Esmu izmisumā, jo nesaprotu, kāpēc tā tieku sodīta…” Kļūdainu datu dēļ cilvēki paliek bez valsts apmaksātajām zālēm 65
4 dienas
RO
Regīna Olševska
Veselam
Sals kož līdz kaulam: apsaldēšanās bieži vien notiek gandrīz nemanāmi 1
4 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Anna Peipiņa: Mūsu cilvēki ir izturīgi, taču to pilienu, kurus vēl drīkst pilināt cilvēku pacietībai, vairs nav daudz 75
5 dienas
ML
Māra Libeka
Ziņas
Gatavojieties mainīt maskas! Respiratori gan vēl nav iepirkti, lai piegādātu trūcīgajiem cilvēkiem
6 dienas
LB
Latvijas Bizness
Ziņas
“Materiālus gan esošajā, gan jaunajā ēkā izvadās roboti!” Gavars stāsta, kā attīstās “Gulbja laboratorija” 9
3 dienas
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
Atkarīgās sievietes: ASV populāri “mammīšu dzērieni”, pieskatot bērnus, bet Latvijā dāmas ik vakaru izdzer pāris vīna pudeles 43
Nedēļa
LE
LETA
Ziņas
Karantīnā vairs nebūs jāsēž! Jauna kārtība, kas jādara, ja esi nonācis kontaktā ar kovida slimnieku 54
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Ar acetonu nodzēsa mirušo vārdus. Lietuvas katoļu baznīcas uzņēmums atkārtoti pārdevis kremētu cilvēku zārkus 1
28 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Ar skaistām auduma maskām veikalā vairs neielaidīs! Atklāj, kā turpmāk drīkstēs atrasties publiskās vietās
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Mīļotā dēļ atdeva uzkrājumus, aizņēmās naudu no draugiem, pārdeva ģimenes īpašumus! Rēzeknietis pēc pāris randiņiem izkrāpj 20 000 eiro
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Holivudas kino zvaigzne Džons Malkovičs kāps uz Dailes teātra skatuves
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Latvietis norīs un nomaksās.” Diskusija par to, cik ilgi latvieši spēj ciest un panest?
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Uz laiku darba devējam ļaus nodarbināt darbinieku bez obligātās veselības pārbaudes veikšanas
2 stundas
MN
Māris Niklass
Ziņas
Māris Niklass: Kas mūs kā “homo sovieticus” noveda līdz barikādēm?
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Spēcīgs vējš no ceļa nopūš automašīnu 25
23 stundas
MB
Madara Briede
Praktiski
Cik ilgi Latvijā būs derīgs vakcinācijas sertifikāts? Izmaiņas stāsies spēkā jau 15.februārī 81
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Es zinu, ka viņš ir mans radinieks, bet man nav tās tuvības sajūtas ar viņu…”: dziedātāja Aminata atklāti par to, kā ģimenē augusi bez tēva
1 diena
DJ
Diāna Jance
Ziņas
“Mani biedē, ka šajā robotu, telefonu laikmetā pazūd un izslīd mūsu cilvēcīgās attiecības.” Saruna ar mākslinieci Andu Munkevicu 6
12 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Pagaidām tiksim galā, bet kā būs tālāk?” Rīdzinieks dalās ar pieaugošajiem rēķiniem 19
1 diena
LA
LA
Ziņas
Viktors Runtulis: “Antikovidnieki” ir kā ticība un ticīgu cilvēku tu nepārliecināsi! 113
1 diena
Pannā gatavoti siera plācenīši
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Olga Kambala pārliecināta, ka ārējais skaistums jāsaglabā arī mākslīgi: “Lai justos labi, priecētu apkārtējos un iedvesmotu citus!”
1 diena
Inita Šteinberga
Ziņas
“Nav ko kavēties ar sēšanu, ja vēlas agri pavasarī tikt pie pašu audzētiem zaļumiem!” Uz rosību dārzā mudina garšaugu audzētāja 1
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
Ar acetonu nodzēsa mirušo vārdus. Lietuvas katoļu baznīcas uzņēmums atkārtoti pārdevis kremētu cilvēku zārkus 1
18:07
LE
LETA
Ziņas
Pavļuts: Senioru vakcinācijas pret Covid-19 tiešās uzrunāšanas rezultātus varētu vērtēt kā zemus
18:00
LE
LETA
Ziņas
Pēc tīšas inficēšanās mirusi čehu mūziķe antivaksere
17:46