×
Mobilā versija
Brīdinājums +16°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
17. augusts, 2015
Drukāt

Bērnu rotaļu mājiņa: vai iespējams izgatavot arī pašam?

Foto - Uldis MuzikantsFoto - Uldis Muzikants

“Praktiskā Latvieša” 29. numurā izlasīju rakstu par bērnu rotaļu laukumiem un sapratu, ka aprīkojums ir ļoti dārgs. Vai pašam izgatavot šādu mājiņu ir tik sarežģīti? Lūdzu, pastāstiet, kā to dara profesionāļi! Kādus materiālus izmanto, kur tos iegādājas, kādus principus un noteikumus ievēro? Galdnieka darbi nav gluži sveši, arī šādi, tādi instrumenti ir. Ja līdz nākamajam pavasarim izdotos visu nokomplektēt, ap Jāņiem varētu rīkot atklāšanas svētkus…IVARS STENDĒ

Viens klients mazāk?

Atkal ražotājiem viens klients mazāk! Vai, piemēram, Jūrmalas uzņēmēji, kas šajā jomā sevi pozicionē kā lielākos valstī, par to gauži noskumuši? SIA “JMP” pārdošanas vadītājs Mārtiņš Čuda atklāj, ka uzņēmumam daudz nozīmīgāki ir lielie publiskie pasūtījumi, bet individuālie naudas izteiksmē veido tikai 5% apgrozījuma. Protams, tie ir svarīgi un pat interesantāki, it īpaši, ja cilvēks zina, ko grib, jo tad paveras retā iespēja oriģinālai jaunradei. Rūpnieciskā ražošana produkcijai vienmēr uzspiež tipveida zīmogu…

Jā, šī prece ir dārga. Bet tā ir izdomāta un konstruēta, izgatavota un pārbaudīta, sertificēta un ražošanai pielāgota, ņemot vērā lietošanas specifiku, lielu slodzi un pat vandalisma izpausmes. Proti, vajadzīga gan nevainojama kvalitāte, gan maksimāla izturība un ilgmūžība, tātad labi materiāli un sarežģīti tehniskie risinājumi. Privātmājas dārzā, kur vasaru bauda tikai daži savējie un varbūt vēl kaimiņu bērni, prasību latiņu var nolaist drusku zemāk, izņemot, protams, drošības aspektos. Secinājums pārsteidzošs: ieguldīt tūkstošus rotaļu laukumā, kas labākajā gadījumā pāris stundu dienā būs pieprasīts turpmākos 4–5 gadus, nudien nav prāta darbs!

Loģiskā secība

Ja saimniekam rokas ir īstajās vietās un amatniecības pamati nav gluži sveši, ir vērts ķerties klāt. Pēc tam jau darbs parāda priekšā, kā to izdarīt. Lai pārāk nesarežģītu sev dzīvi, sākt vajadzētu ar projektu, ar vienkāršiem darba zīmējumiem, kas ļauj saprast, kādi materiāli un komplektējošās detaļas nepieciešamas. Par laimi, mūsdienās divritenis pašam vairs nav jāizdomā  – internetā šīs informācijas ir pārpārēm, ieskaitot aprīkojuma elementu izmērus un materiālu aprak­stus. Kritiski to visu izvērtējot, var tikt līdz oriģināla rotaļu laukuma nosacītam risinājumam un aptuvenam iepirkumu sarakstam. Kas sagaida būvmateriālu lielveikalā?

“K-Rauta” klientu konsultants Jānis Leimanis spriež, ka rotaļu mājiņai laikam visu nepieciešamo vienā paņēmienā var nokomplektēt – ir gan brusas, latas un dēlīši, gan saplāksnis, stiprinājumi un skrūves, par koksnes aizsardzības līdzekļiem, lakām un krāsām pat nerunājot. Ir dažāda resnuma virves un ķēdes, nerūsējoša metāla caurules, tostarp jau 1,8 m garumā sagrieztas un ar plastmasas aizbāžņiem galos, gluži kā radītas vingrošanas stienim vai zviedru sienai, un daudzas citas lietas, kas šādā projektā var noderēt. Tātad – ko un cik?

Meistarības pārbaude

Visu nepieciešamo tomēr pat būvmateriālu lielveikalos nevar nopirkt, it īpaši, ja priekšā ir profesionāļu produkcijas katalogs. Bet situācija nav bezcerīga, tā paver ceļu amatnieka jaunradei, uzrādot viņa varēšanu, jo allaž iespējams atrast alternatīvu vai izdomāt citu risinājumu. Piemēram, ja bultskrūvēm nevar atrast smukās plastmasas paplāksnes un cepurītes, ko jūrmalnieki uzsprauž tām galos, atliek vien šajās vietās brusās izfrēzēt padziļinājumus, kur iegremdēt uzgriežņus. Šī nav estētiska kaprīze, bet gan principiāla prasība, jo ārpusē atstātie skrūvju gali mēdz traumēt. Starp citu, šo drošības nosacījumu, kas detalizētāk izlasāmi internetā, nav nemaz tik daudz – lai virsmas ir gludas (skabarga arī ir trauma!), lai rotaļnieks nevar viegli nokrist vai kaut kur iesprūst, lai pieaugušie visur var brīvi piekļūt, un tā tālāk.

Vēl paliek morāls apsvērums – vai špikot ir glīti? Objektīvi spriežot, ideju ir pilna pasaule, tās virmo gaisā, tikai lielākā daļa cilvēku jo daudzas nespēj īstenot. Uzņēmīgākie vismaz pamēģina, un parasti arī izdodas.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+