Kultūra
Teātris un kino

Volta Disneja mīlamākie varoņi un ļaundari, kurus mums patīk ienīst 16

Ekrānšāviņš no youtube.com

Ievads
Šodien aprit 115 gadu, kopš dzimis slavenais animācijas meistars Volts Disnejs (5.12.1901.-15.12.1966.), kurš 20. gadsimta 20. gadu sākumā kopā ar (nepelnīti piemirsto) brāli Roju nodibināja “Disney Bros. Studios”. Lielā mērā tieši Disnejs uzskatāms par pamatlicēju klasiskajai animācijas filmai, un viņa studijā tapušas kinolentes, kuras iegājušas pasaules kino vēsturē.

Piedāvājam nelielu mīluļu un ļaundaru izlasi; komentāros varat rakstīt, kuri Disneja varoņi vistuvākie jūsu sirdij un kāpēc.

Mīluļi
Mikijs un Minnija Mauši – abi pelēni, kurus talantīgais mākslinieks Ubs Aiverks radīja 1928. gadā, ir Disneja sinonīms; pāris, kuru pazīst un mīl visā pasaulē. Tiesa gan, kopš 30. gadu sākuma bijuši arī dažādi – tostarp visai smieklīgi – cenzūras gadījumi, kad, piemēram, 1993. gadā aizliedza jestrā pelēna tēlu izmantot Sietlas alkoholisko dzērienu tirgotavās. Pamatojums bija visnotaļ loģisks: “Mikipelei, Vinnijam Pūkam un Lieldienu zaķim nav jātirgo apreibinošie dzērieni!” Taisnība gan…

Belle
Disnejam ir daudz ļoti pievilcīgu meiteņu un sieviešu tēlu, bet Belle, atšķirībā no, piemēram, Sniegbaltītes vai Auroras, ir ne tikai skaistuma, bet arī drosmes iemiesojums, kura turklāt pusi filmas nepavada miegā. Un viņas dzeltenā kleita…. mmmmm….

Donalds Daks
Vēl viena Mikipeles Visuma daļa, kura parādījās 1934. gadā un uzreiz iekaroja skatītājus ar savu priecīgo un sašutušo pēkšķināšanu. Turklāt Donalds Daks parādījies lielākā skaitā filmu nekā jebkurš cits Disneja varonis.

Bembijs
Ielūkojieties tajās acīs! Vai vēl vajadzīgi kādi vārdi? Tikai viens fakts, kurš mīlamāku, iespējams, padara pašu Disneju: Bembijam pēc scenārija bija jābūt stirnēnam, taču, tā kā stirnas Ziemeļamerikā nav īpaši izplatītas, animācijas meistars drošu roku pārveidoja mazo radībiņu šajā kontinentā daudz biežāk sastopamajā baltastes briedī.

Češīras kaķis
1951. gadā uzņemtā “Alise Brīnumzemē” ir pārpilna ar ikoniskiem un mīlestību pelnījušiem tēliem – sākot no pašas Alises un beidzot ar Trako Cepurnieku, taču Češīras kaķa mirdzošais smaids, kurš lēnām uzplaukst tumsā, gluži vienkārši ir neatvairāms.


Ļaundari
Džafars un Jago

Skaidrs apliecinājums, ka neviens nespēj radīt tik pārliecinošus ļaundarus kā Disnejs, turklāt itin bieži viņa studijas filmās ļaundari pārvietojas pāros. Arī filmā “Aladins” augstprātīgais, egocentriskais Džafars un viņa karikatūra papagailis Jago sader kopā kā cimds ar roku. Džafara zīda cimdā tērptās atriebes kāres un Jago neslēptās alkatības divdeja uzbur neliešu pārīti, turus mēs mīlam ienīst.

Ļaunais tēvocis Nags no “Karaļa lauvas”: viņš nogalina savu brāli, lauvu karali; viņš cenšas nogalināt un beigās padzen lauvēnu Simbu. Šis ir gadījums, kad filma iegūst no oriģinālā skaņu celiņa: Džeremija Aironsa balsī Naga rūgtums un greizsirdība izskan kā nāvējoša inde. Bet, hakuna matata! – Simba atgriežas, un beigu aina, kurā viņš uz melni sarkana fona padzen tēvoci, patiesi spēj uzdzīt zosādu.

Kruela de Vila ir vienīgais pieturas punkts filmās “101 dalmācietis” un “102 dalmācieši”, kuras ir tik saldas, tik saldas, ka gluži vai zobi saķep. Protams, viņa ir briesmone, taču Kruelas neatlaidībā un nežēlīgajā mērķtiecībā ir arī kaut kas aizkustinošs.

Saistītie raksti

“Apburtās princeses” ļaunā feja Maleficenta ir labākais, kas vispār atrodams 1959. gada filmā “Apburtā princese”. Jebkura skatītāja, kurai vispār ir jelkāds temperaments, daudz vieglāk sevi spēj iztēloties Maleficentas, ne apburoši bezveidīgās Auroras ādā. Un tagad, kad varam noskatīties filmu ar Andželīnu Džoliju galvenajā lomā, uzzinot Maleficentas stāstu, kura dēļ viņa ir kļuvusi ļauna… kurš teica, ka sīkveli ir slikti?!

Ļaunā jūras ragana Ursula no “Mazās nāriņas” tieši Disneja filmā ieguva savu īsto personību. Kas viņa ir Hansa Kristiana Andersena pasakā? Maznozīmīgs otrā plāna personāžs. Savukārt Disnejs pats ilgāk par gadu nopūlējās gan ar Ursulas vizuālo tēlu, beidzot paliekot pie astoņkāja (kuram gan finansiālu apsvērumu dēļ kāju skaits par divām samazināts), un arī aktrises šai lomai pārmēģinātas viena pēc otras, līdz beidzot producentam un režisoriem izdevās vienoties par Petu Kerolu.

LA.lv