×
Mobilā versija
+5.8°C
Mirta, Ziedīte
Piektdiena, 20. aprīlis, 2018
28. jūlijs, 2015
Drukāt

Zviedrijas ūdeņos uzieta cara laika Krievijas zemūdene

Foto: ekrānšāviņš no Expressen.seFoto: ekrānšāviņš no Expressen.se

Zviedrijas nirēju kompānija “Ocean X Team” Baltijas jūrā atradusi, kā uzskata, Pirmā pasaules kara laika Krievijas zemūdenes vraku, vēsta zviedru laikraksts “Expressen”.

Zemūdene “Sams” (“Сомъ”) jeb “Catfish” starptautiskajā apritē piederēja tām, kuru detaļas un ražošanas licenci Krievijas impērija 20. gadsimta sākumā iegādājās no ASV un kuru bāze kādu laiku atradās Liepāja. Labi saglabājies zemūdenes korpuss bez redzamiem bojājumiem guļ Baltijas jūras dibenā, Zviedrijas teritoriālajos ūdeņos, rajonā, kurā notiek dzīva kuģu satiksme.

Paziņojumā presei “Ocean X Team” gan neatklāj ne dziļumu, ne vraka atrašanās vietu. Tiek atzīmēts, ka zemūdene ir apmēram 20 m gara un 3,5 m diametrā. Uz tās korpusa samanāmi kirilicas burti, tostarp cietinājuma zīme “ъ”, raksturīgu cara laiku Krievijas ortogrāfijai. Zemūdens kuģa lūkas ir slēgtas, kas liek domāt, ka apkalpes pīšļi tajā atrodas joprojām. Visas pazīmes liecina, ka ir runa par zemūdeni “Sams”. Tā pazuda patrulēšanas laikā 1916. gada 10. maijā pēc sadursmes ar zviedru tvaikoni “Ångermanland” jūrasšaurumā starp Zviedrijas krastu un Ālandu salām. Sadursme notika, zemūdenei atrodoties iegremdētā stāvoklī. Visa 18 vīru komanda gāja bojā.

“Sams” 1901. gadā tika uzbūvēts ASV “Electric Boat Corporation”, pēc slavenā zemūdeņu būves celmlauža Džona Filipa Holanda izstrādātā projekta. Sākotnējais kuģa nosaukums bija “Fulton”. 1904. gadā zemūdeni nopirka Krievijas impērijas militārais resors. To pārdēvēja par “Samu” un izmantoja par prototipu vēl sešu identisku zemūdeņu būvei jau Krievijā, Sanktpēterburgā.

Nirēju pie piegājušajā nedēļā uzietā atraduma pagaidām nav nolaidušies. Tas apskatīts un filmēts tikai ar zemūdens robota palīdzību.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+