Foto: Fotolia

10 padomi par tomātu sēklām un stādiem 3

1. Februāra beigas, marts un pat aprīļa sākums ir labi laiki tomātu sējai. To var darīt pat vairākos piegājienos. Piemēram, ja paciņā vairāk sēklu, daļu sēt agrāk, daļu vēlāk. Jāņem vērā, ka siltais februāris neatceļ iespējamās maija salnas, tātad tomātus neapkurināmās plēves siltumnīcās nevajadzētu izstādīt agrāk par maija otro pusi, kad salnu periods garām.

VIDEO. “Es pavisam cits cilvēks tagad būšu…” Olga Kambala Turcijas klīnikā piepilda savu sapni
Izskan ziņas, ka Lukašenko pēc tikšanās ar Putinu smagā stāvoklī nogādāts slimnīcā
FOTO. “Būt hokejista sievai nav viegli” talantīgais vārtsargs Artūrs Šilovs mīļoto sievieti apprecēja 18 gadu vecumā
Lasīt citas ziņas

Katrs dārznieks var aprēķināt savas iespējas un siltumnīcas īpatnības. Tomātu stāds izaug aptuveni divos mēnešos. Ja segšanas vai papildu apsildes iespējas nav, februārī tomātus nevajag sēt, jo aprīļa beigās tos vēl nebūs, kur likt. Sevišķi agrs starts ir nevēlams tomātiem, kurus paredzēts stādīt uz lauka.

Ja stādi uz palodzes jau gari, izstīdzējuši un pat ziedoši, tie vairs nav nekāds labais stādmateriāls. Vēlāk sētie, kas saņēmuši vairāk gaismas, būs glītāki, druknāki un aizaugs slābos radiniekus.

CITI ŠOBRĪD LASA

2. Neapkurināmā siltumnīcā augi ir pakļauti dažādām temperatūras un gaisa mitruma svārstībām. Nelabvēlīgi ap­stākļi var kļūt par labvēlīgu vidi dažādu slimību ierosinātājiem. Tāpēc siltumnīcās vajadzētu lielākoties stādīt dažādu šķirņu hibrīdus, kuriem ir izstrādāta lielāka izturība pret slimībām, nelabvēlīgiem apstākļiem un stresiem. Šķirnes ar lielu neparastu augļu un nosaukumu piedāvājumu ir ļoti gardas, bet mēdz būt uzņēmīgākas pret slimībām, tādēļ vairāk jāuzmana.

3. Ja nav siltumnīcas vai aizņemtības dēļ nevarēs izsekot, kā kuru brīdi tomātiem klājas, tos var stādīt ārā dobēs. Labas ražas dod pat tradicionāli siltumnīcām ieteiktās šķirnes. Dobēs parasti ir vairāk vietas, tur var izmēģināt visvisādu šķirņu bagātību.

4. Uz paciņas norāde F1 nozīmē, ka šķirne ir hibrīds. Tas veidots speciālas krustošanas rezultātā, laboratorijas apstākļos mērķtiecīgi apvienojot dažādu augu labās īpašības (garša, augums, slimībizturība). Profesionāli tomātu audzētāji izvēlas tikai hibrīdās šķirnes. Visi šie augi un to augļi ir vienādi. Audzējot šķirnes no sēklām, kurām augļi ienākas, brīvi apputeksnējoties, augi var būt atšķirīgi, ar laiku (pašiem gadu no gada vācot šīs šķirnes sēklas) šķirne mēdz izvirst un atšķirties no sākotnējā etalona.

5. Ja sēklas pats vāc un sēj no hibrīdiem, nākamajā gadā tomāti izaugs, taču tie var būt dažādi un ļoti atšķirīgi no vecāk­auga. Ar katru gadu izskaldīsies arvien vairāk brīnumu. Ja ir vēlme eksperimentēt, to var darīt, taču garantētai ražai labāk iegādāties sēklas, ko ievākuši profesionāļi (gan sēklu audzētāju firmas, gan Latvijas dārzeņu sēklu kolekcionāri).

Foto: Tasty tomate/Shutterstock

6. Hibrīdus F1 un F2 nereti vēl aizvien mēdz aplami uzskatīt par ģenētiski modificētām sēklām. Eiropas Savienībā tādas dārzeņu sēklas ir aizliegtas, tāpēc, iegādājoties sēklas vietējos veikalos, nav jāuztraucas par šo aspektu. Ir arī aizliegta ģenētiski modificētu dārzeņu audzēšana.

Ģenētiski modificētas sēklas var netīšām iegādāties internetveikalos, piemēram, no ASV un citām valstīm, uz kurām Eiropas Savienības noteikumi neattiecas.

7. Sēklas dažkārt pirms sēšanas mēdz mērcēt, lai tās labāk dīgtu, piemēram, līdzeklī Vitmīns. To varētu darīt ar pašu vāktām tomātu sēklām. Taču to nevajag darīt ar veikalos pirktajām sēklām, ja tās ir kodinātas vai kā citādi apstrādātas. Parasti tas ir norādīts uz iepakojuma un arī pati sēkla ir ar izteikti pamanāmu krāsojumu. Speciāla apstrāde palīdzēs augam straujāk un spēcīgāk startēt, pasargājot dīgstiņu no iespējamiem slimību bojājumiem.

8. Tomātu sēklas īpaši atšķiras cenas ziņā. Dažkārt pat viena pati hibrīdās šķirnes sēkliņa var maksāt vairāk par eiro. Amatieriem domātās šķirnes mazajos iepakojumos ir lētākas. Dārgāk maksā sēklas, ko tirgo uz skaita, izfasējot no profesionālajiem audzētājiem paredzētajiem lielajiem iepakojumiem.

9. Izsēto sēklu paciņu ieteicams saglabāt, jo dažkārt var iet zudībā šķirnes uzraksts pie auga vai arī rasties kāds jautājums par šķirnes audzēšanas īpatnībām, piemēram, uz cik dzinumiem jāaudzē un tamlīdzīgi. Turklāt nākamgad varēs labi atcerēties un iegādāties iepatikušās šķirnes.

10. Tomātu sēklas ļoti ilgi saglabā dīdzību. Tāpēc sēklas droši var pirkt arī nocenoto sēklu stendā, kur tām beidzies derīguma termiņš.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Slinkais mājas rasoliņš: viens divi un gatavs!
Ne tikai aukstā zupa! 9 ēdienu receptes, kuru sastāvā ir kefīrs
Veterinārārste: ērces kodums sunim var būt letāls. Kā mīluli pasargāt?
Gardas vakariņas slaidās līnijas kārotājiem
VIDEO. “Es pavisam cits cilvēks tagad būšu…” Olga Kambala Turcijas klīnikā piepilda savu sapni
Izskan ziņas, ka Lukašenko pēc tikšanās ar Putinu smagā stāvoklī nogādāts slimnīcā
FOTO. “Būt hokejista sievai nav viegli” talantīgais vārtsargs Artūrs Šilovs mīļoto sievieti apprecēja 18 gadu vecumā
Summa ir iespaidīga: aprēķināts, cik miljonus valsts ekonomikai izmaksāja “hokeja brīvdiena”
FOTO. “Bet neviens neievēroja, kā esmu mainījies…” kas noticis ar populāro aktieri Jāni Jarānu?
Lasīt citas ziņas
Mood boosters jeb produkti, kas pozitīvi ietekmē garastāvokli un uzlabo emocionālo labsajūtu
Tūjas pie kaimiņa robežas – cik tuvu drīkst?
Četras svarīgas lietas, kas jāzina par personu apliecinošiem dokumentiem bērniem – ceļošana, fotografēšanās, derīguma termiņš un noformēšana
Izturīgas kokveida peonijas no sējeņiem. Kā pie tādām tikt saviem spēkiem?
Garšīgā skābeņu zupiņa – pavasara klasika
Piecu pārtikas produktu daļas, kas, izrādās – ir indīgas
Latvija jauna prezidenta gaidās. Kādam jābūt Valsts prezidentam? Atbild Mārcis Auziņš un Andrejs Ēķis
Babītē izcēlies plašs ugunsgrēks kādā ražotnē; mājsaimniecībām jārēķinās ar pazeminātu ūdens spiedienu krānos
“Kāds padzīvojis ārzemēs un izvilkts no cilindra kā zaķītis pēc ausīm…” Puče komentē Pinto kandidatūru uz Valsts prezidenta amatu
“Pirmkārt, mēs bijām kā viena liela ģimene. Otrkārt, neapšaubāmi Rīga bija fantastika, atbalsts – vienreizējs!” Intervija ar Ralfu Bukartu
FOTO. Vīru lietas: Tukumā notikuši motorsporta svētki ar seno braucamrīku izstādi un autosprinta sacensības
VIDEO. Pie Zviedrijas krastiem pamanīts baltvalis ar Krievijā ražotiem iemauktiem
FOTO. “Būt hokejista sievai nav viegli” talantīgais vārtsargs Artūrs Šilovs mīļoto sievieti apprecēja 18 gadu vecumā
FOTO. Patiešām sirsnīgi un patiesi! Hokejists Mārtiņš Dzierkals pēc svinīgās sagaidīšanas Rīgā izdara mīļu sirdsdarbu
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Zivis labi redz košās krāsas – sarkano, zaļo, arī zilo…
22:50
16 psihiskās un emocionālās veselības pazīmes
22:26
Babītē izcēlies plašs ugunsgrēks kādā ražotnē; mājsaimniecībām jārēķinās ar pazeminātu ūdens spiedienu krānos
22:20