Foto: Fotolia

10 padomi par tomātu sēklām un stādiem 3

1. Februāra beigas, marts un pat aprīļa sākums ir labi laiki tomātu sējai. To var darīt pat vairākos piegājienos. Piemēram, ja paciņā vairāk sēklu, daļu sēt agrāk, daļu vēlāk. Jāņem vērā, ka siltais februāris neatceļ iespējamās maija salnas, tātad tomātus neapkurināmās plēves siltumnīcās nevajadzētu izstādīt agrāk par maija otro pusi, kad salnu periods garām.

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa.” Vai varētu aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri? 400
TV24
Uzņēmējs nosauc visbirokrātiskākās valsts iestādes, kuras būtu likvidējamas: Šādi es, protams, varu sev audzēt ienaidniekus 72
Māte ar šausmām atklāj, ka jaundzimušais bērns, par kuru viņa rūpējās slimnīcā, nav viņas bērns 19
Lasīt citas ziņas

Katrs dārznieks var aprēķināt savas iespējas un siltumnīcas īpatnības. Tomātu stāds izaug aptuveni divos mēnešos. Ja segšanas vai papildu apsildes iespējas nav, februārī tomātus nevajag sēt, jo aprīļa beigās tos vēl nebūs, kur likt. Sevišķi agrs starts ir nevēlams tomātiem, kurus paredzēts stādīt uz lauka.

Ja stādi uz palodzes jau gari, izstīdzējuši un pat ziedoši, tie vairs nav nekāds labais stādmateriāls. Vēlāk sētie, kas saņēmuši vairāk gaismas, būs glītāki, druknāki un aizaugs slābos radiniekus.

CITI ŠOBRĪD LASA

2. Neapkurināmā siltumnīcā augi ir pakļauti dažādām temperatūras un gaisa mitruma svārstībām. Nelabvēlīgi ap­stākļi var kļūt par labvēlīgu vidi dažādu slimību ierosinātājiem. Tāpēc siltumnīcās vajadzētu lielākoties stādīt dažādu šķirņu hibrīdus, kuriem ir izstrādāta lielāka izturība pret slimībām, nelabvēlīgiem apstākļiem un stresiem. Šķirnes ar lielu neparastu augļu un nosaukumu piedāvājumu ir ļoti gardas, bet mēdz būt uzņēmīgākas pret slimībām, tādēļ vairāk jāuzmana.

3. Ja nav siltumnīcas vai aizņemtības dēļ nevarēs izsekot, kā kuru brīdi tomātiem klājas, tos var stādīt ārā dobēs. Labas ražas dod pat tradicionāli siltumnīcām ieteiktās šķirnes. Dobēs parasti ir vairāk vietas, tur var izmēģināt visvisādu šķirņu bagātību.

4. Uz paciņas norāde F1 nozīmē, ka šķirne ir hibrīds. Tas veidots speciālas krustošanas rezultātā, laboratorijas apstākļos mērķtiecīgi apvienojot dažādu augu labās īpašības (garša, augums, slimībizturība). Profesionāli tomātu audzētāji izvēlas tikai hibrīdās šķirnes. Visi šie augi un to augļi ir vienādi. Audzējot šķirnes no sēklām, kurām augļi ienākas, brīvi apputeksnējoties, augi var būt atšķirīgi, ar laiku (pašiem gadu no gada vācot šīs šķirnes sēklas) šķirne mēdz izvirst un atšķirties no sākotnējā etalona.

5. Ja sēklas pats vāc un sēj no hibrīdiem, nākamajā gadā tomāti izaugs, taču tie var būt dažādi un ļoti atšķirīgi no vecāk­auga. Ar katru gadu izskaldīsies arvien vairāk brīnumu. Ja ir vēlme eksperimentēt, to var darīt, taču garantētai ražai labāk iegādāties sēklas, ko ievākuši profesionāļi (gan sēklu audzētāju firmas, gan Latvijas dārzeņu sēklu kolekcionāri).

Foto: Tasty tomate/Shutterstock

6. Hibrīdus F1 un F2 nereti vēl aizvien mēdz aplami uzskatīt par ģenētiski modificētām sēklām. Eiropas Savienībā tādas dārzeņu sēklas ir aizliegtas, tāpēc, iegādājoties sēklas vietējos veikalos, nav jāuztraucas par šo aspektu. Ir arī aizliegta ģenētiski modificētu dārzeņu audzēšana.

Ģenētiski modificētas sēklas var netīšām iegādāties internetveikalos, piemēram, no ASV un citām valstīm, uz kurām Eiropas Savienības noteikumi neattiecas.

7. Sēklas dažkārt pirms sēšanas mēdz mērcēt, lai tās labāk dīgtu, piemēram, līdzeklī Vitmīns. To varētu darīt ar pašu vāktām tomātu sēklām. Taču to nevajag darīt ar veikalos pirktajām sēklām, ja tās ir kodinātas vai kā citādi apstrādātas. Parasti tas ir norādīts uz iepakojuma un arī pati sēkla ir ar izteikti pamanāmu krāsojumu. Speciāla apstrāde palīdzēs augam straujāk un spēcīgāk startēt, pasargājot dīgstiņu no iespējamiem slimību bojājumiem.

Reklāma
Reklāma

8. Tomātu sēklas īpaši atšķiras cenas ziņā. Dažkārt pat viena pati hibrīdās šķirnes sēkliņa var maksāt vairāk par eiro. Amatieriem domātās šķirnes mazajos iepakojumos ir lētākas. Dārgāk maksā sēklas, ko tirgo uz skaita, izfasējot no profesionālajiem audzētājiem paredzētajiem lielajiem iepakojumiem.

9. Izsēto sēklu paciņu ieteicams saglabāt, jo dažkārt var iet zudībā šķirnes uzraksts pie auga vai arī rasties kāds jautājums par šķirnes audzēšanas īpatnībām, piemēram, uz cik dzinumiem jāaudzē un tamlīdzīgi. Turklāt nākamgad varēs labi atcerēties un iegādāties iepatikušās šķirnes.

10. Tomātu sēklas ļoti ilgi saglabā dīdzību. Tāpēc sēklas droši var pirkt arī nocenoto sēklu stendā, kur tām beidzies derīguma termiņš.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.