Kultūra
Kultūrpolitika

“11 varonības stāsti”. Top izstāde par Lāčplēša Kara ordeņa vēsturi un kavalieriem1

Publicitātes foto

No 25. oktobra Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā Brīvības bulvārī 32, Rīgā, būs apskatāma jauna izstāde “11 varoņstāsti. Lāčplēša Kara ordenis, tā kavalieri un Lāčplēša diena”, LA.lv uzzināja muzejā.

Izstāde vēsta par ordeņa izveidi, sākot no apbalvojuma statūtu sastādīšanas, ordeņa metu izstrādes un beidzot ar tā izgatavošanu. Tāpat tajā apkopotas liecības par ordeņa pasniegšanas organizēšanu un Lāčplēša dienas svinību tradīcijām.

Latvijas armijas uzvara Rīgā 1919. gada 11. novembrī pār Bermonta karaspēku kļuva ne tikai par pagrieziena punktu Latvijas Neatkarības karā, bet arī simboliski iezīmēja pirmā militārā apbalvojuma – Lāčplēša Kara ordeņa – dibināšanas dienu.

No 1920. līdz 1928. gadam ar Lāčplēša Kara ordeni kopumā tika apbalvotas vairāk nekā 2000 personas.

Izstādes centrā ir 11 kavalieru dzīvesstāsti. To vidū zinātnieks, kultūras un sabiedriskais darbinieks Valdemārs Ģinters, vācbaltietis un Francijas armijas leitnants Konrāds Dekerts, viena no trim Lāčplēša Kara ordeņa kavalierēm sievietēm, studente un Latvijas Sieviešu palīdzības korpusa darbiniece Elza Žiglevica, 1. Daugavgrīvas latviešu strēlnieku pulka strēlnieks Kārlis Kevešāns un padomju varas represiju upuris Ernests Lācis, kā arī citi.

“Katrs dzīvesstāsts ir spilgts piemērs apbalvoto personu dažādībai un vienlaikus ilustrē visas Latvijas vēstures sarežģīto ritējumu,” stāsta LNVM Muzejpedagoģijas un izstāžu departamenta vadītāja Astrīda Burbicka.

Izstādē pirmo reizi Latvijā būs iespēja apskatīt ordeņa izgatavošanas matricas no ordeņu, apbalvojumu un rotas lietu kaltuves “Arthus-Bertrand” Francijā (Maison Arthus-Bertrand Paris).

Matricas izveidotas 1920. gados un ar tām bija iespējams izgatavot Lāčplēša Kara ordeņa III šķiras ordeņa zīmi divos variantos – gan ar emaljētu reversa pusi, gan bez tās.

Tāpat izstādē būs apskatāmi arī citi līdz šim neeksponēti priekšmeti un fotogrāfijas, kas glabājas dažādās Latvijas kultūras vērtību krātuvēs un privātpersonu īpašumā.

Eksponētas tiks Lāčplēša Kara ordeņa skices no skiču albuma (to izstādē varēs caurlūkot digitālā formā), kā arī ordeņa kavalierim Jāzepam Sikoram piederējusī tējas servīze ar Lāčplēša Kara ordeņa kavalieru biedrības simboliku, kas padomju okupācijas laikā tikusi sapakota un glabāta malkas šķūnī.

Saistībā ar izstādi “11 varoņstāsti. Lāčplēša Kara ordenis, tā kavalieri un Lāčplēša diena” notiks arī dažādi pasākumi.

25. oktobrī plkst. 11 ekskursija skolotājiem izstādes veidotāju LNVM Numismātikas nodaļas pētnieka Mārtiņa Vāvera un LNVM Viduslaiku, jauno un jaunāko laiku vēstures nodaļas pētnieka Arņa Strazdiņa vadībā.

26. oktobrī plkst. 14 ekskursija pieaugušajiem interesentiem izstādes veidotāja LNVM Viduslaiku, jauno un jaunāko laiku vēstures nodaļas pētnieka Arņa Strazdiņa vadībā. Ekskursijas apmeklētājiem būs iespēja vairāk uzzināt par to, kas bija Lāčplēša Kara ordeņa kavalieri un kādas bija kavalieru dzīves pēc ordeņa saņemšanas.

9. novembrī plkst. 12 nodarbība bērniem “Ordeņu darbnīca”, bet plkst. 14 – ekskursija pieaugušajiem interesentiem izstādes darba grupas vadītāja, LNVM Numismātikas nodaļas pētnieka Mārtiņa Vāvera vadībā.

11. novembrī – Lāčplēša dienā – muzejs atvērts no plkst. 10 līdz plkst. 19, ieeja bez maksas. Svētku programmā LNVM visas dienas garumā piedāvā ekskursijas.

Jau tradicionāli tikai vienu dienu varēs apskatīt Latvijā vienīgo zināmo Lāčplēša Kara ordeņa pilno komplektu, kas piederējis Latvijas armijas ģenerālim Jānim Balodim.

Plkst. 16 muzeja Konferenču zālē lekcija “No juristes līdz kolhoza priekšsēdētājam: ko mēs zinām par Lāčplēša Kara ordeņa kavalieriem”. LNVM Numismātikas nodaļas vadītājas Andas Ozoliņas lekcijas laikā tiks demonstrētas Latvijas Nacionālā vēstures muzeja krājuma fotogrāfijas un attēli no Lāčplēša Kara ordeņa kavalieru ģimeņu arhīviem, daudzas no tām būs apskatāmas pirmoreiz.
Pēc lekcijas būs iespēja noskatīties Askolda Saulīša filmu “Bermontiāda”.

16. novembrī plkst. 14 ekskursija pieaugušajiem interesentiem izstādes veidotājas LNVM Numismātikas nodaļas vadītājas Andas Ozoliņas vai Numismātikas nodaļas galvenās krājuma glabātājas Laimas Kostricas vadībā.

Saistītie raksti

Ekskursijas apmeklētājiem būs iespēja vairāk uzzināt par Lāčplēša Kara ordeņa izveidi un apbalvošanas procesu.

18. novembrī muzejs atvērts no plkst. 10 līdz plkst. 18, ieeja bez maksas.

Izstāde būs apskatāma līdz 2020. gada 1. martam.

Latvijas Nacionālais vēstures muzejs izsaka īpašu pateicību Latvijas Republikas vēstniecībai Francijā par palīdzību izstādes “11 varoņstāsti. Lāčplēša Kara ordenis, tā kavalieri un Lāčplēša diena” tapšanā.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Lasītākie

LA
LA.LV
Ekonomika
Miljardus ienesošā tūrisma nozare Latvijā ir teju iznīcināta. “Man ir ļoti lielas aizdomas, ka mēs visi nevarēsim kļūt par IT speciālistiem…”
1 stunda
LA
LA.LV
Latvijā
Iespējams tikai Latvijā? Maksātnespējas administrators nepārskaita valstij konfiscētu “netīru” naudu 7,6 miljonu eiro apmērā
1 stunda
LL
LETA, LA.lv
Latvijā
“Nav skaidrs ar ko viņi nodarbojas!”: Rīgas pašvaldības policijā, vairākus gadus, iespējams, fiktīvi “strādā” daži vadošie darbinieki 3
3 stundas
LE
LETA
Latvijā
Noziedznieki siro prestižajā Pierīgas Langstiņu rajonā: Gerkenam nozog dārglietas, Rimševicam – seifu, bet advokātu Rebenoku nežēlīgi noslepkavo 8
9 stundas
AT
Andris Tiļļa
Praktiski
FOTO. Aktieris Kaspars Gods ar draugu un kolēģu atbalstu iekārtojis mājokli: kādreiz te bija bērnudārza grausts, tagad – mīlīga muižiņa
10 stundas