Amatas novadā vilki noplosa aitas.
Amatas novadā vilki noplosa aitas.
Foto no saimniecības arhīva/ žurnāls “Medības”

“8. jūlija rītā vilki uzbruka jau piekto reizi…”: Amatas novadā aitkopji izmisuši, vilki noplosījuši jau vismaz 50 aitas 34

Indulis Burka, “žurnāls “Medības”, AS “Latvijas Mediji”.

VIDEO. Krievi paceļ balto karogu! Nofilmēts, kā okupanti padodas ukraiņiem
“Izmeklēšana nozieguma vietā stiprinājusi aizdomas.” Zviedrija par atklāto “Nord Stream” noplūžu vietās
Partijas “Stabilitātei!” deputāte melojusi par savu amatu – uzdevusies par padomnieci, bet patiesībā bijusi palīgstrādniece
Lasīt citas ziņas

Šogad, pagājušajā piektdienā, 8.jūlijā, Amatas novada Ģikšu ciemā vilki nokoduši deviņas aitas. Taču ganāmpulka saimniece Elīna Aļeksejeva žurnālam “Medības” atklāj, ka tie nebūt nav vienīgie vilku noplosītie dzīvnieki.

Brīdinām, ka attēlos redzami nepatīkami skati!

CITI ŠOBRĪD LASA
Nežēlīgie vilku uzbrukumi aitu saimniecībai Amatas novadā

“Amatas novada lopkopji šogad ir ļoti cietuši vilku dēļ. Man zināmas ir vēl vismaz četras aitkopju saimniecības, kuras ir cietušas no vilku uzbrukuma. Aploks, kurā turam aitas ir apjozts ar ganībām domāto žogu, kas sastāv no trim drātīm. Esam ievērojuši vadlīnijās noteikto, ka minimālajam augstumam jābūt 20 – 30 centimetru, augšējā drāts ir 1,2 metrus no zemes, kam vajadzētu pasargāt no vilku uzbrukumiem. Taču zinu saimniecības, kurās tiek izmantoti stacionārie žogi un arī tajās bijuši vilku uzbrukumi. Tāpēc, lai cik augstu vai zemu būs stieples, ja vilks vēlēsies, tas atradīs iespēju tikt aplokā…” – pastāstījusi izmisusī aitu saimniece.

8. jūlija rītā vilki uzbruka jau piekto reizi un noplosīja deviņas aitas, taču kopējais nokosto dzīvnieku skaits ir vismaz 50. Daļa dzīvnieku tiek noplēsti uz vietas ganībās, daļa ir pazuduši.

“Mēs staigājam pa laukiem un mežiem un mēģinām saprast, cik dzīvnieku ir noplēsts. Tas ir pats briesmīgākais, ko saimnieks var darīt, kā vākt sakropļotos nogalināto mājdzīvnieku līķus.

Redzēt šo dzīvnieku ciešanas, kuras reizēm arī nācās izbeigt, jo tiem palīdzēt vairs nebija iespējams.

Šie dzīvnieki tika audzēti ar lielām rūpēm un mīlestību…” – stāsta saimniece Eīna.

“Ganāmpulks ir liels, tāpēc to pārskaita šķirojot un pirms lecināšanas. Tad arī varēs uzzināt precīzu pazudušo aitu skaitu. Un tas ir tikai mūsu saimniecībā, neskaitot apkārtējās. Ziņojām par notikušo un pie mums atbrauca, apsekoja notikuma vietu, taču ir cilvēki, kuri neziņo. Neziņošana arī par vienu vienīgu noplēstu lopu saimniecībā neļauj parādīt patieso plēsēju uzbrukumu skaitu, tāpēc ļoti lūdzu saimniekus pēc katra uzbrukuma ziņot Valsts meža dienestam, lai pēc katra šāda gadījuma būtu iespējams faktiskos vilku nodarītos postījumus lopkopībai. Uzbrukumus, par kuru ticis ziņots, tiek oficiāli atzīts par notikušu un kalpo par pamatu vilku nomedīšanas apjoma noteikšanai. Iespējams, ja mūsu valstī izmaksātu kompensācijas par noplēstajiem dzīvniekiem, kā tas notiek kaimiņvalstīs, tad cilvēki ziņotu vairāk.

Neesam dzirdējuši, ka kāds no vietējiem medniekiem būtu nomedījis vilku, kad prasījām padomu, kā rīkoties, lai vilki neatgrieztos saimniecībā. Viņi ieteica izkarināt sarkanus karodziņus ap aploku, atbaidīt ar skaņu, gaismas efektiem, bet līdz šim paši mednieki nav varējuši palīdzēt, jo šobrīd nav arī vilku medību sezona.

Zinu, ka ir kolektīvi, kuri īpaši pievēršas vilku medībām. Tāpat jāsaka, ka iepriekš ar šiem plēsējiem mūsu pusē nebija tik lielu problēmu. Mūsu saimniecība ar šo saskaras tikai šovasar. Saimniekojam šeit jau kopš 2015. gada,” – stāsta Elīna.

Elīna teic, ka nav pieļaujams, ka vilki izposta aitkopības nozari Latvijā, jo pēc viņas pieredzes tā samazinās, nevis pieaug. “Arī mēs nopietni apsveram domu par likvidāciju, jo pēdējais gadījums, kad vilki izdzina aitas no kūts, kas atrodas pie pašas mājas un mums likās pats drošākais patvērums, liek mums šaubīties vai maz varam nodrošināt saviem dzīvniekiem drošu mītni. Jā, visticamāk, ieraugot vilku, aitas sabijās un izskrēja cauri metāla sētai vai arī vilks tomēr bija tai pārlēcis pāri un izdzinis dzīvniekus. Būtu jāveic kādas izmaiņas normatīvajos dokumentos, lai mednieki mums varētu palīdzēt arī tad, kad nav vilku medību sezona, piemēram, ļaujot medīt plēsējus novietnēs vai to tuvumā, lai mednieks brauktu un medītu. Citādi saimnieks tiek atstāts bezpalīdzīgā stāvoklī,” – stāsta saimniece.

Valsts meža dienesta medību daļas vadītājs Valters Lūsis:
“Saimniekiem noteikti jāziņo par katru šādu gadījumu Valsts meža dienestam un saimnieki to arī dara. Ja situācija ik bīstama, teorētiski un praktiski mēs varam izsniegt medību atļauju arī ārpus medību termiņa. Taču, lai atļauju izsniegtu, saimniekiem ir jāveic preventīvie pasākumi atbilstoši vadlīnijām, lai mājlopos pasargātu no plēsējiem.
Vilks ir ierobežoti izmantojama aizsargājamā suga. Ir jābūt pamatojumam, kāpēc tiek piešķirta nomedīšanas atļauja ārpus sezonas.
Mēs, piemēram, esam izsnieguši atļauju gadījumos, kad vilki noplēš suņus pie pašām mājām un apdraud arī cilvēkus.
Mednieki vilkus spēj iztraucēt arī tad, ja medī konkrētajās platībās citus dzīvniekus, piemēram stirnāžus un mežacūkas. Mednieka klātbūtne vien spēj atturēt vilku.

SAISTĪTIE RAKSTI

Valsts meža dienesta medību daļas vadītājs Valters Lūsis uzsver, ka noteikti saimniekiem ir jāziņo par notikušajiem uzbrukumiem: “Ja situācija ir tik bīstama, teorētiski un praktiski mēs varam izsniegt medību atļauju arī ārpus medību termiņa. Taču, lai atļauju izsniegtu, saimniekiem ir jāveic preventīvie pasākumi atbilstoši vadlīnijām, lai mājlopos pasargātu no plēsējiem. Vilks ir ierobežoti izmantojama aizsargājamā suga. Ir jābūt pamatojumam, kāpēc tiek piešķirta nomedīšanas atļauja ārpus sezonas. Mēs, piemēram, esam izsnieguši atļauju gadījumos, kad vilki noplēš suņus pie pašām mājām un apdraud arī cilvēkus. Mednieki vilkus spēj iztraucēt arī tad, ja medī konkrētajās platībās citus dzīvniekus, piemēram stirnāžus un mežacūkas. Mednieka klātbūtne vien spēj atturēt vilku. Tāpat mēs varam pieplānot zināmu vilku nomedīšanas atļauju skaitu izsniegt konkrētajā apvidū.”

Saldus tuvumā pa mājas logu novēro vilku. Aculiecinieka video:

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
VIDEO. Krievi paceļ balto karogu! Nofilmēts, kā okupanti padodas ukraiņiem
“Izmeklēšana nozieguma vietā stiprinājusi aizdomas.” Zviedrija par atklāto “Nord Stream” noplūžu vietās
Partijas “Stabilitātei!” deputāte melojusi par savu amatu – uzdevusies par padomnieci, bet patiesībā bijusi palīgstrādniece
VIDEO. Krievijas propagandists tiešajā ēterā izplūst asarās un nolād no mobilizācijas bēgošos krievus
Bruņoti un “ārkārtīgi bīstami”. Krievijas savervētie noziedznieki aizbēguši no frontes un devušies sirojumos uz Krimu 35
Lasīt citas ziņas
Signāls Rietumiem – Krievijas energovēstījums caur gāzesvadiem 26
Procentuāli visvairāk plusu no saviem sarakstiem saņēmuši Rosļikovs, Šlesers un Rinkēvičs
Bēgot no mobilizācijas, divi krievi ar laivu atbraukuši uz Aļasku
Ziemeļvalstu elektrības cenu nacionālās īpatnības 9
Rīgā apkuri daudzdzīvokļu mājām pieslēgs pakāpeniski
11:19
Okupētajā Doneckā ieradušies 500 mobilizētu kriminālnoziedznieku
11:16
Šauļos sāk būvēt Lietuvas trešo jauno militāro bāzi
11:10
Zelenska un Maska strīds “Twitterī”: “Ja kāds nozog Jūsu “Teslas” riteņus, tas nepadara viņu par automašīnas īpašnieku”
Rīgas mikrorajonos šodien notiek militārās mācības. Iedzīvotājiem nav jāsatraucas 19
Rīgā apkuri daudzdzīvokļu mājām pieslēgs pakāpeniski
Dūra mātei, dūra skolotājai! Vai no šīs nelaimes varēja izvairīties? 29
Rudens kā rudens. Laika prognoze tuvākajai nedēļai
FOTO. “Zelta Mikrofons’23” pārsteigumi: jauna lokācija, skatītāji klātienē un uzvarētājiem divas balvas
FOTO. Influenceri un slavenības tiekas īpašā pēcpusdienas tējas dzeršanas ballītē
Kas būs, kad ukraiņi padzīs krievus no savas zemes? Vai viņiem vienmēr būs jābūt kaujas gatavībā? Atbild Slaidiņš
Aug pieprasījums pēc Ukrainas precēm; joprojām pieejamas arī no Krievijas un Baltkrievijas
Šauļos sāk būvēt Lietuvas trešo jauno militāro bāzi
Pēc zaudējuma Saeimas vēlēšanās Urbanovičs kapitulē – pamet “Saskaņas” valdi 2
Kariņa otrajai valdībai neparedz četrus gadus
Jūra cenšas atņemt Dānijas zemes 4
Apcietina Carnikavas pamatskolas skolotāju, kuru tur aizdomās par dzimumnoziegumu pret bērniem
Vija Beinerte: Vai Latvijas pilsoņi spēj ietekmēt politiskos procesus valstī?
ISW: Irānas droni neietekmēs kara gaitu, krievi tos izmanto teroram
Krievijas raķešu triecienos Zaporižjā nogalināti 11 cilvēki
Itālijas brāļi iztrūcina Briseli
VIDEO. Krievi paceļ balto karogu! Nofilmēts, kā okupanti padodas ukraiņiem
Bruņoti un “ārkārtīgi bīstami”. Krievijas savervētie noziedznieki aizbēguši no frontes un devušies sirojumos uz Krimu 35
Ap Līvāniem klaiņo trīs bezbailīgi sumbri. Brīdina netuvoties dzīvniekiem!
Partijas “Stabilitātei!” deputāte melojusi par savu amatu – uzdevusies par padomnieci, bet patiesībā bijusi palīgstrādniece
“Izmeklēšana nozieguma vietā stiprinājusi aizdomas.” Zviedrija par atklāto “Nord Stream” noplūžu vietās
AS un NA sabloķējas pret “Progresīvo” ņemšanu koalīcijā 48