Ābelēs un bumbierēs sāk uzrasties pirmie kaitēkļi 0

Pēdējo dienu siltais laiks veicinājis kaitēkļu aktivitāti ābeļu un bumbieru stādījumos, liecina Valsts augu aizsardzības dienesta (VAAD) prognožu speciālistu monitoringa rezultāti.

Reklāma
Reklāma
Notriektā tautumeita 6
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 32
Lasīt citas ziņas

VAAD eksperti secinājuši, ka laika apstākļu ietekmē uz ābeļu pumpuriem turpina baroties un dēt oliņas ābeļu ziedu smecernieks. Kaitēkļa nodarītie zaudējumi atsevišķos gados var būt ļoti lieli, jo īpaši gados, kad dažādu iemeslu dēļ ziedpumpuru ir maz un ir labvēlīgi laika apstākļi olu dēšanai – siltas, saulainas dienas un siltas, mierīgas naktis. Lai pārbaudītu, vai šis kaitēklis neapdraud augļkokus, īsi pirms ābeļu ziedpumpuru izvirzīšanās stadijas augļkopji var lietot trīcpiltuvi kritiskā sliekšņa noteikšanai. Ja pēc 50 ābeļu zaru nokratīšanas piltuvē tiek atrasti 8-30 smecernieki, ir sasniegts šī kaitēkļa izplatības kritiskais slieksnis. Par kaitēkļa ierobežošanas pasākumiem informāciju var atrast VAAD kaitīgo organismu datu bāzē.

Tāpat VAAD norāda, ka siltās dienas ir veicinājušas nevienādā mizgrauža pieaugušo īpatņu izlidošanu. Kaitēkli daļēji var izķert ar sarkanas krāsas traukā ielietu etanolu, kas viens pret viens atšķaidīts ar ūdeni. Uz hektāra vēlams izvietot 8-10 traukus, šķidrumu regulāri atjaunojot. Stādījumā var izlikt arī krusteniskās sarkanās līmes lamatas vai caurspīdīgas līmes lamatas ar 200 – 300 mililitru 50% etanola šķīdumu uz vienu hektāru.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tāpat kaitēkļa izplatībai labvēlīgo laika apstākļu dēļ oliņas intensīvi dēj arī bumbieru lapu blusiņa, secinājuši VAAD eksperti. VAAD kaitīgo organismu datu bāzē var atrast papildu informāciju arī par bumbieru lapu blusiņa bioloģiju un ierobežošanas pasākumiem.

VAAD prognožu speciālistu monitoringa rezultāti liecina, ka šīs nedēļas sākumā Zemgales augļu dārzos pastāv pastiprināts ābeļu kraupja askusporas izplatības risks. Saistībā ar gaisa temperatūras paaugstināšanos un nokrišņiem jau vakar bija ābeļu kraupja askusporu izlidošanai labvēlīgi laika apstākļi un arī šodien pastāv pastiprināts to izplatības risks. Pieaugošas infekcijas risks ir Bauskas novadā, taču arī citos novados jāplāno augu aizsardzības pasākumi.

Līdz ar to šajos kaitēkļu izplatībai labvēlīgajos laika apstākļos rūpīgi un regulāri jāapskata savi kultūraugi un jāizvērtē augu aizsardzības pasākumu lietderība, norāda VAAD.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.