RIEPU KAUDZE. Mežā atstāto atkritumu apjoms katru gadu pieaug. Pagājušajā gadā valsts mežos kopumā tika savākti 2543 kubikmetri atkritumu, bet kopš 2018. gada savāktais atkritumu apjoms pieaudzis par 30%. Savāktajos atkritumos 60% vērtējami kā sadzīves atkritumi, 25% – būvniecības un 15% – bīstamie atkritumi, tajā skaitā šīferis un autoriepas. Attēlā – kaudze, kas novembra vidū uzieta Ropažu apkārtnē.
RIEPU KAUDZE. Mežā atstāto atkritumu apjoms katru gadu pieaug. Pagājušajā gadā valsts mežos kopumā tika savākti 2543 kubikmetri atkritumu, bet kopš 2018. gada savāktais atkritumu apjoms pieaudzis par 30%. Savāktajos atkritumos 60% vērtējami kā sadzīves atkritumi, 25% – būvniecības un 15% – bīstamie atkritumi, tajā skaitā šīferis un autoriepas. Attēlā – kaudze, kas novembra vidū uzieta Ropažu apkārtnē.
Foto no “LVM” arhīva

“Tas ir noziegums, kas bargi jāsoda.” Aicina nesastrādāt cūcības mežā 7

“Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Pastaigu takas mežos apmeklētājiem pieejamas, ar skatu torņu apmeklējumu vēl jāpaciešas, bet jebkurā gadījumā mežā dodamies pēc principa “ko atnesi, to aiznes!”.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 63
Veselam
Zinātnieki atklājuši iemeslu, kas varētu izskaidrot gados jaunu cilvēku biežo saslimstību ar vēzi
Lasīt citas ziņas

AS “Latvijas valsts meži” (“LVM”) dabas taku kopējais maršruts 1,62 miljonu hektāru platībā nozīmē plašas iespējas skaistai atpūtai visa gada garumā. Tiesa, kovidsērga pēdējo teju divu gadu laikā ik pa brīdim ievieš savas korekcijas, tā noticis arī šoruden, kad mājsēde dabas draugiem diktēja savus nosacījumus.

Tagad tā beigusies, tādēļ jautājām “LVM” pārstāvjiem, ar ko šobrīd jārēķinās pastaigu kārotājiem? “Dabas takas ir atvērtas, bet lielie skatu torņi vēl kādu laiku būs slēgti, lai pilnībā samazinātu liela skaita cilvēku tuvu tikšanos un inficēšanās risku,” tā situāciju pēc mājsēdes raksturo “Latvijas valsts mežu” Mežkopības plānošanas vadītājs Edmunds Linde.

CITI ŠOBRĪD LASA

Viņš teic, ka, novērtējot cilvēku vēlēšanos doties pastaigās, iecienītais “LVM” dabas parks Tērvetē, Pokaiņu mežs un Kalsnavas arborētums apmeklētājiem joprojām ir brīvi pieejams. Katrs var izvēlēties maršrutu pēc savām vēlmēm un fiziskajām spējām, taču lūgums ievērot divu metru distanci. Tāpat atkal atvērta Tērvetes dabas parka ūdenskrātuve – te atļauts makšķerēt un iznomāt laivas.

Savukārt pie skatu torņiem un pazemes bunkuriem kādu laiku vēl būs “Stop” zīmes, proti, joprojām ciet būs Ančupānu skatu tornis, putnu vērošanas tornis Papes dabas parkā, Kamparkalna skatu tornis, Lož­metējkalna skatu tornis, Priedaines skatu tornis, Ūdrkalna skatu tornis, “LVM” Vijciema čiekurkalte, kā arī Īles nacionālo partizānu bunkurs, Pētera Čevera nacionālo partizānu bunkurs un Jaunpils Elles kalns.

“Mēs nepārtraukti sekojam līdzi epidemioloģiskajai situācijai, vadoties no valstī noteiktajiem riska līmeņiem. “LVM” strādā īpaša darba grupa, kas vērtē inficēšanās risku infrastruktūrā un objektos un esam secinājuši, ka arī pēc mājsēdes atcelšanas riski joprojām ir. Vērtēsim lietu virzību arī turpmāk un, iespējams, ka skatu torņu un pazemes bunkuru apmeklēšana varētu atsākties janvārī,” tā E. Linde, piebilstot, ka informācija par slēgtajiem un atvērtajiem tūrisma objektiem pieejama “LVM” mobilajā lietotnē “LVM GEO”, tāpēc pirms došanās dabā “LVM” aicina iepazīties ar aktuālāko informāciju.

Lielākā bēda – lielie atkritumi

Atsākoties aktīvākām pastaigām, pieaug bažas par meža taku un atpūtas vietu tīrību. “Pagājušajā mājsēdē atkritumu daudzums mežos pieauga par 20%. Acīmredzot iedzīvotājiem, mājās sēžot, prāts nesas uz sadzīves darbiem, bet atkritumi dažādu iemeslu dēļ pēc tam nonāk mežā. Redzēsim, vai šī tendence apstiprināsies arī pēc šīs mājsēdes, taču īpaša pamata optimismam nav. Noteikti aicinām mežā būt atbildīgam, ievērot kārtību un tīrību, arī atpūšoties brīvā dabā, bet dabas takās pastaigāties pēc principa “ko atnesi, to aiznes”,” tā E. Linde.

Reklāma
Reklāma

Kā novērojuši meža apsaimniekotāji, meža apmeklētāji kopumā tomēr ir apzinīgi – tukšie iepakojumi un plastmasas pudeles nonāk vai nu tiem paredzētajās urnās, vai arī tiek nesti prom. Taču arvien lielāka bēda ir ar lielākiem atkritumiem – šoruden ievērojami pieaudzis izmesto autoriepu daudzums. Autoriepas tiek klasificētas kā bīstamie atkritumi, jo tās dabā nesadalās, turklāt to degšanas procesā veidojas kaitīgi ķīmiski savienojumi.

Nolietoto riepu jautājums ik gadu saasinās novembrī, kad pienācis riepu nomaiņas laiks. Vidzemes reģiona mežos vien jau pirmajā novembra nedēļā atrastas vairāk nekā simts izmestas riepas. Ropažos mežsaimnieki atrada 54, bet Vēru iecirknī – vairāk nekā 80 riepas. Vainīgie pie rokas vēl nav pieķerti, taču tas ir tikai laika jautājums, tad negodprātīgie autoservisu darboņi tiks saukti pie administratīvās atbildības, kā arī būs jāatlīdzina ar atkritumu savākšanu radītie zaudējumi.

Par krāmu kaudzi – pamatīgs sods

SODS 500 EIRO. Par šo mežā izgāzto maisu, lupatu un citu krāmu kaudzi tās cūcīgais īpašnieks dabūja samaksāt sodu – vairāk nekā 500 eiro.
Foto no “LVM” arhīva

Tomēr ir arī labā ziņa. Lai gan atkritumu mežā arvien vairāk, tomēr arvien biežāk meža piecūkotājus sadzen rokā un sauc pie atbildības. Par to, ka sodi ir reāli, liecina šoruden notikušais incidents “LVM” Dienvidlatgales reģiona Nīcgales iecirkņa mežā. Tur tika konstatēta meža piemēslošana ar sadzīves atkritumiem – divās vietās bija izgāzti pa 0,2 kubikmetriem sadzīves atkritumu.

Pateicoties vietējā mežkopja ātrajai reakcijai un labai sadarbībai ar Valsts vides dienesta darbiniekiem, vainīgo personu izdevās atrast un saukt pie atbildības. Sods – 500 eiro un klāt vēl materiālo zaudējumu atlīdzināšana, kas nodarīti “LVM” saistībā ar atkritumu savākšanu, transportēšanu un utilizāciju, kā arī piemēslotās vietas sakopšanu.

“Meža piemēslošanas noziegumus konstatējam, iecirkņu mežkopjiem veicot savus darba pienākumus. Aktīvi sadarbojamies ar Valsts vides dienestu, Valsts policiju un Daugavpils pašvaldību, tāpēc spējam šādas situācijas operatīvi risināt. Daugavpils pašvaldība nodrošina atkritumu urnas un atkritumu šķirošanas laukumus, kuros bez maksas var nodot visus tos pašus atkritumus, kurus diemžēl cilvēki izgāž mežā, pārkāpjot likumu. Tā nav nejauša, bet apzināta rīcība – jo nevar, braucot caur mežu, nejauši apstāties un izgāzt trīs maisus atkritumu. Tas ir noziegums, kas bargi jāsoda. Par sodā samaksāto naudu cilvēks būtu varējis atkritumus likvidēt videi draudzīgi un atbildīgi vairāku gadu garumā. Morāle ir skarba – noziegums neatmaksājas,” norāda “LVM” Dienvidlatgales reģiona mežkopības vadītājs Aldonis Utināns.

“LVM” arī atgādina, ka atkritumu izmešana mežā nav likumīga. Pamanot mežā kādu vietu ar atkritumu kaudzi, var informēt Valsts vides dienestu, izmantojot mobilo lietotni “Vides SOS”. Tāpat lietotnē “Vides SOS” iedzīvotāji aicināti ziņot, ja Latvijas valsts mežos novēro aizdomīgu transportlīdzekļu pārvietošanos.” Arī tīru mežu aizstāvis Cūkmens atgādina: “Nemēslo mežā! Par cūku pārvērtīsies!”

Publikācija tapusi sadarbībā ar AS “Latvijas valsts meži”

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.