Foto: Edijs Pālens/LETA

Armijas pārtikas iepirkumā iesaistītais uzņēmums “Zītari LZ” apgalvo, ka ir radies nepareizs priekšstats par lietas apstākļiem 47

Gatavojot piedāvājumu publiskajam iepirkumam par loģistikas pakalpojumu sniegšanu pārtikas piegādei armijas vajadzībām, uzņēmumam “Zītari LZ” nebija zināms, ka līguma plānotā summa ir līdz 220 miljoniem eiro, aģentūrai LETA apgalvoja “Zītari LZ” valdes priekšsēdētāja Laura Zeltiņa.

FOTO. “Tagad vairs nekas nesāp…” Lilitas Ozoliņas ģimene atklājusi dažus faktus par leģendārās aktrises pēdējām dzīves dienām
NATO gatavojas lielākajiem manevriem alianses vēsturē. “Tas būs absolūti iespaidīgi ikvienam, kurš tos vēros”
Vai ASV rīcībā ir NLO transportlīdzekļi, kas nepieder cilvēkiem? Kongress pagaidām to “nelikumīgi slēpj”…
Lasīt citas ziņas

Trešdien Aizsardzības ministrijā (AM) aģentūrai LETA pavēstīja, ka līgums tika noslēgts uz pieciem gadiem par maksimālo piegādes summu līdz 220 miljoniem eiro. Pēc līguma noslēgšanas līdz 21.martam Nacionālie bruņotie spēki (NBS) ir pārskaitījuši “Zītari LZ” 194 474 eiro.

Zeltiņa norādīja, ka minētā informācija rada nepareizu priekšstatu par lietas apstākļiem. Viņa skaidroja, ka NBS maksājums 195 000 eiro apmērā nepienākas “Zītari LZ”, bet pārtikas produktu piegādātājiem, kuri ir arī saņēmuši visu šo naudas summu.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Zītari LZ” pienākas atlīdzība 3% apmērā no ikdienas pārtikas piegādēm, ko veido administrēšanas izmaksas, kuras ietver pasūtījuma e-platformas izveides, uzturēšanas, potenciālo un esošo trūkumu novēršanas un e-platformas izmantošanas apmācības izmaksas, nepieciešamo pārtikas produktu ražotāju un piegādātāju atlasi, pasūtījumu izpildes administrēšanas izmaksas, “Zītari LZ” peļņu par sniegto pakalpojumu, kā arī visus valsts un pašvaldības noteiktos nodokļus un nodevas, izņemot pievienotās vērtības nodokli.

Atbilstoši līgumam 3% atlīdzības samaksa “Zītari LZ” ir paredzēta līdz katra mēneša 7.datumam par iepriekšējā mēnesī sniegtajiem pakalpojumiem. Līdz šim brīdim uzņēmums vēl neesot saņēmis šo līgumā noteikto atlīdzību par sniegtajiem pakalpojumiem.

“Vēlos uzsvērt, ka, gatavojot piedāvājumu publiskajam iepirkumam, “Zītari LZ” nebija zināms, ka līguma plānotā summa ir līdz 220 miljoniem eiro. Būtiski, ka samaksa “Zītari LZ” tiek veikta tikai par faktiski sniegtajiem pakalpojumiem atbilstoši NBS pasūtīto un saņemto pārtikas produktu daudzumam,” norādīja Zeltiņa.

No publiski pieejamās informācijas izriet, ka faktiskās ikdienas pārtikas piegādes NBS vajadzībām gadā ir astoņu miljonu eiro apmērā. Tātad, nodrošinot pārtikas piegādes NBS vajadzībām 100% apmērā, “Zītari LZ” saņemtu atlīdzību 240 000 eiro gadā, norādīja Zeltiņa.

Viņa skaidroja, ka pats iepirkuma līguma pamats – e-platforma – ir jau noslēguma procesā, un tajā uzņēmums ieguldījis lielus līdzekļus. Uz publiskajā telpā paustajiem pārmetumiem par to, kā “Zītari LZ” spēs pildīt līgumu ar saviem deviņiem transportlīdzekļiem, Zeltiņa norādīja, ka līgumā nav punkta par nepieciešamo autotransporta parku, saldētavām vai noliktavām.

“Mēs darbojamies kā administrators ar šīs e-platformas palīdzību. Mēs esam kā administrators starp NBS bāzēm, ēdnīcām un Latvijas ražotājiem vai piegādātājiem. Šajā e-platformā katrs ražotājs var iesniegt savu preci ar cenu un izskatu. Ražotāji slēdz līgumus ar mums un tālāk pieslēdzas aizsardzības resors, kuram šajā platformā ir iespējas iepazīties ar piedāvājumu un cenām. “Zītari LZ” tikai administrē šo platformu, un mēs paši preces nevedam, jo piegādes veic paši ražotāji, ar kuriem sadarbojamies, un tādu ir ļoti daudz, tostarp, tie, kuri paši piedalījās minētajā iepirkuma konkursā,” uzsvēra Zeltiņa.

Publiskajā telpā esot dzirdēts par aizsardzības resora iespējamiem plāniem lauzt līgumu, taču Zeltiņai patlaban bija grūti pateikt kāda būs uzņēmuma rīcība, ja notiks vienpusēja atkāpšanās no līguma.

“Manis vadītais uzņēmums ir dibināts pirms aptuveni 30 gadiem, un šajā laikā visādi ir gājis. Tagad mēs publiski tiekam pasniegta kā necila firma, kas pamesta saplosīšanai. Faktiski mūsu reputācija ir iznīcināta ar atsevišķu plašsaziņas līdzekļu un publisku personu veidoto kampaņu,” uzskata uzņēmuma vadītāja.

Zeltiņai ir sava versija par personām, kuras patiesībā stāv aiz šīs nomelnojošās kampaņas, taču patlaban viņa par to nevēloties runāt. Vienlaikus viņa veltīja kritiku atsevišķiem medijiem, kas, neiedziļinoties publiski pieejamos līguma dokumentos, pauduši “puspatiesības un izdomājumus”.

Plašāku ieskatu līguma niansēs uzņēmuma pārstāve gan nevarot sniegt, jo Aizsardzības ministrijā esot parakstīts konfidencialitātes līgums, savukārt Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā (KNAB) parakstīts dokuments par ziņu neizpaušanu.

KNAB paziņojis, ka izmeklētajā kriminālprocesā tiesības uz aizstāvību ir arī uzņēmuma pārstāvim, tomēr Zeltiņai šādas informācijas nav, lai arī KNAB pratinājis vairākus uzņēmumā strādājošos. Vienlaikus viņa nenoliedza biroja veiktu kratīšanu “Zītari LZ”, taču viņai pašai esot piemērots liecinieces statuss.

Zeltiņa arī noliedza, ka viņai būtu saistība ar politiķiem, ņemot vērā, ka iepirkuma komisijas sastāvā bija toreizējā aizsardzības ministra padomnieks un pašreizējās aizsardzības ministres nu jau bijušais partijas biedrs. Uzņēmuma īpašniece ar šiem cilvēkiem nekad neesot tikusies.

Kopumā, vērtējot starp valsti un “Zītari LZ” noslēgto līgumu, Zeltiņa uzskata, ka tas ir labs projekts un tā realizācijā valsts nevis zaudētu, bet iegūtu, jo pārtikas piegādē tiktu iesaistīti pašmāju ražotāji.

Kā ziņots, aizsardzības ministre Ināra Mūrniece (NA) iepriekš norādījusi, ka aizsardzības resors vērtē līguma iespējamās laušanas juridiskos aspektus. Arī Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) ir parakstījis rezolūciju, ar kuru ministrijai uzdots vērtēt iespējas lauzt līgumu.

Mūrniece arī paziņojusi, ka plānotā līguma summa nemaz neatbilst NBS budžeta iespējām.

Tikmēr KNAB sācis kriminālprocesu par Valsts aizsardzības loģistikas un iepirkumu centra (VALIC) organizētā iepirkuma “Loģistikas pakalpojums par pārtikas piegādi NBS vajadzībām”. Publiski pieejamā informācija liecina, ka līgumu noslēdza NBS Nodrošinājuma pavēlniecība.

Lai ar kriminālprocesuālām metodēm pārbaudītu, vai iepirkuma procedūras laikā no 2021.gada 18.oktobra līdz šī gada 10.janvārim īstenoti noziedzīgi nodarījumi, KNAB 3.martā sācis kriminālprocesu.

Kriminālprocess sākts pēc trīs Krimināllikuma pantiem par nepatiesu ziņu par mantu vai citiem ienākumiem lielā apmērā norādīšanu deklarācijā, dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu mantkārīgā nolūkā un neizpaužamu ziņu, kas nav valsts noslēpums, izpaušanu.

Patlaban četrām kriminālprocesā iesaistītajām personām – diviem iepirkuma komisijas locekļiem, uzņēmuma pārstāvim un bijušā aizsardzības ministra Arta Pabrika (LA) padomniekam ir tiesības uz aizstāvību. Nevienai personai šajā kriminālprocesā nav piemēroti drošības līdzekļi.

Vienlaikus aizsardzības resorā ir atstādināts iepirkuma komisijas vadītājs, nu jau bijušais Nacionālās apvienības (NA) biedrs Ēriks Ezeriņš un kāda NBS amatpersona. Netiek gan atklāts vai šīs abas amatpersonas figurē kā abi komisijas locekļi KNAB izmeklētajā kriminālprocesā.

AM saistībā ar iepirkumu sākusi dienesta pārbaudi. Ministrija arī informējusi KNAB, prokuratūru un Valsts kontroli. Pārbaudi prokuratūrā veic Ģenerālprokuratūras Personu un valsts tiesību aizsardzības koordinācijas nodaļa.

“Firmas.lv” informācija liecina, ka jau 31 gadu pastāvošais uzņēmums “Zītari LZ” patlaban pieder Laurai Zeltiņai un advokātam Modrim Supem. Zeltiņa ir uzņēmuma valdes priekšsēdētāja. KNAB datu bāze liecina, ka Supe pērn maijā partijai “Latvijas attīstībai” ziedojis 2500 eiro, vēl gadu iepriekš – 2000 eiro. Savukārt 2015. un 2017.gadā kopumā viņš ziedojis 10 000 eiro partijai “Gods kalpot Rīgai”.

“Zītari LZ” 2021.gadā apgrozījis 562 498 eiro un strādājis ar 141 546 eiro peļņu. Gadu iepriekš apgrozīti 797 051 eiro un strādāts ar 62 399 eiro zaudējumiem. 2019.gadā apgrozīti 3 400 068 eiro un strādāts ar 31 800 eiro peļņu, bet 2018.gadā apgrozīti 2 314 098 eiro un strādāts ar 160 985 eiro peļņu. Arī iepriekšējos gados katru gadu apgrozīti vairāk nekā divi miljoni eiro.

Uzņēmumam ir četras ēdnīcas Talsos un Rīgā, bistro Rojā, krogs, kafejnīca un picērija Ventspilī. “Firmas.lv” informācija liecina, ka uzņēmumam ir deviņi transportlīdzekļi – četri vieglie, četri kravas un viena piekabe.

SAISTĪTIE RAKSTI

Uzņēmuma 2021.gada pārskata vadības ziņojumā teikts, ka uzņēmums galvenokārt sniedz ēdināšanas pakalpojumus “Rīgas satiksmei”, ēdināšanas punktos un Rojas vidusskolas ēdnīcā, kā arī sniedz ēdināšanas pakalpojumus citām juridiskām un fiziskām personām.

Ar “Zītari LZ” līgums ir noslēgts par loģistikas sistēmas izveidi, kas apvieno virkni pārtikas ražotājus un citus komersantus, lai nodrošinātu pārtikas piegādi visām NBS vienībām visā Latvijas teritorijā. Saskaņā ar līgumu, uzņēmumam pēc NBS pieprasījumiem būtu jānodrošina arī nepieciešamie pārtikas krājumi. Tāpat vienošanās paredz pienākumu uzņēmumam nodrošināt NBS nepieciešamās pārtikas ražošanu un piegādi kara gadījumā, iepriekš norādījusi AM.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
FOTO. “Tagad vairs nekas nesāp…” Lilitas Ozoliņas ģimene atklājusi dažus faktus par leģendārās aktrises pēdējām dzīves dienām
NATO gatavojas lielākajiem manevriem alianses vēsturē. “Tas būs absolūti iespaidīgi ikvienam, kurš tos vēros”
Vai ASV rīcībā ir NLO transportlīdzekļi, kas nepieder cilvēkiem? Kongress pagaidām to “nelikumīgi slēpj”…
Ja krievi palaistu kodolgalviņu, kādu draudu tas nestu Eiropai? Atbild virsnieks
VIDEO. Sirds lūst… Glābēji ar laivām cenšas izglābt dzīvniekus, kas iesprostoti Hersonas applūdušajās teritorijās
Lasīt citas ziņas
Inženieris: Kahovkas HES bija pārāk pamatīgi būvēta; to varēja uzspridzināt tikai no iekšpuses
FOTO. Izsolē nonāks par braukšanu narkotisko vielu reibumā konfiscētais Porsche. Cenu aptaujā var pieteikties ikviens
Soctīkli virmo: “Divu teatrāļu duelis, kas atgādina cilvēktirdzniecību.” Dailes teātris sniedz komentāru
FOTO. AB Dambī Rīga krāšņi pievienojusies atvērtai gaisa balonu telpai
Izgudrojums nr. 1 – zobu birstīte. Sākot ar koku zariem, putnu spalvām, kauliem, vasku līdz pat ultraskaņai
22:53
FOTO. Izsolē nonāks par braukšanu narkotisko vielu reibumā konfiscētais Porsche. Cenu aptaujā var pieteikties ikviens
22:37
Sausuma dēļ Lietuvā varētu zaudē trešdaļu labības ražas, pieaug meža ugunsgrēku riski
22:23
VIDEO. Sirds lūst… Glābēji ar laivām cenšas izglābt dzīvniekus, kas iesprostoti Hersonas applūdušajās teritorijās
Stīvas kājas. “Tesla” un “Apple” neviens neaiztiks, bet pārējiem ārzemju uzņēmējiem Ķīnā draud spiegu statuss
NATO gatavojas lielākajiem manevriem alianses vēsturē. “Tas būs absolūti iespaidīgi ikvienam, kurš tos vēros”
Vai ASV rīcībā ir NLO transportlīdzekļi, kas nepieder cilvēkiem? Kongress pagaidām to “nelikumīgi slēpj”…
FOTO. “Tagad vairs nekas nesāp…” Lilitas Ozoliņas ģimene atklājusi dažus faktus par leģendārās aktrises pēdējām dzīves dienām
“Man šķiet ļoti nepieņemami, ka mums skatās acīs un saka nepatiesību.” Dienas intervija ar Raivi Dzintaru
KNAB pārbauda Staķa rīkojumu par komandējuma piešķiršanu pašam sev uz Tamperi hokeja laikā
Kādai jābūt bērna ķermeņa temperatūrai, kad noteikti ir jāsauc jau ātrā palīdzība?
Jūrmala plāno palielināt maksu par iebraukšanu un iekasēt to visu gadu. Plešs: “Šeit ir jautājums par likumību”
Šogad iedzīvotājiem izkrāpti jau 3,5 miljoni eiro. Policija paredz, ka krāpnieku “guvums” sasniegs vismaz 10 miljonus
Pēc 20 gadiem cietumā zinātnieki attaisno “Austrālijas ļaunāko sievieti” – viņu vainoja par četru savu bērnu nosmacēšanu
Šveices parlamenta augšpalāta atbalsta labojumu, kas ļauj reeksportēt ieročus
VIDEO. “Šeit dzīvojām 30 gadus. Viss ir applūdis. Viss…” Iedzīvotāji evakuējas no applūdušajām Hersonas teritorijām
Krimas māksliniekam par ēkas apliešanu ar dzeltenu un zilu krāsu Krievija piespriež 15 gadus cietumā
SPECIĀLIZLAIDUMS. Aktuālais par karadarbību Ukrainā
LA.LV jautā: Kāda ir Krievijas motivācija Kahovkas HES aizsprosta spridzināšanai?
Ukrainas premjerministrs: Kahovkas HES iznīcināšana ir viena no lielākajām vides katastrofām Eiropā pēdējās desmitgadēs
Ūdens krīze Krimā: Tūkstošiem iedzīvotāju var palikt bez ūdens. Kas notiks ar pussalas ūdensapgādi?
Okupanti pēc HES uzspridzināšanas pametuši likteņa varā Dņepras upes kreisā krasta iedzīvotājus
FOTO. Krievijas kara noziegumi – izdedzināti Ukrainas dabas rezervāti, pārbaidīti dzīvnieki, noslāpušas zivis, galēji piesārņota zeme
Tev būs dota reāla iespēja mainīt šo pasauli, padarot to labāku! Horoskopi 8.jūnijam
Tuvojas Saulgrieži. Kad apnikuši pīrāgi un siers, tad var grilēt jauno kāpostu
Kā piederīgajiem noskaidrot, vai un uz kuru slimnīcu tuvinieks pēc notikušās nelaimes nogādāts?
FOTO. Šefpavārs francūzis, interjers – kā kino: Rīgā durvis vērs “instagramīgs” restorāns, ko varēs apmeklēt kopā ar mājdzīvniekiem