Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto – Shutterstock

Tēvs pensionārs vēlas atgriezties no Anglijas. Kas viņam jāzina? 1

Autors: Mārcis Liors Skadmanis, jurists Lielbritānijā, Latvijas-Lielbritānijas tirdzniecības kameras juridiskās palīdības vadītājs

Reklāma
Reklāma
Vai kārtējā krāpnieku shēma? “Telefonā uzrādās neatbildēti zvani. Atzvanot uz numuru, adresāts apgalvo, ka nav zvanījis” 67
Veselam
Ēdieni, no kuriem labāk izvairīties pirms publiskiem pasākumiem… Tie pastiprināti veido gāzes vēderā 8
Mājas īpašnieki remontdarbu laikā nejauši savā virtuvē atklāj apslēptu mantu
Lasīt citas ziņas

Mans tēvs, kurš Anglijā nostrādājis vairākus gadus, tagad plāno atgriezties mājās, jo ir sasniedzis noteikto pensijas vecumu. Kas viņam jānokārto, lai nerastos nekādas problēmas? IEVA LIEPĀJĀ

Lai pretendētu uz minimālo pensiju Lielbritānijā, vīrietim vismaz 11 gadu, bet sievietei vismaz 10 gadu jāveic valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (National Insurance Contributions). Sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas parasti veic darba devējs.

CITI ŠOBRĪD LASA

Apvienotajā Karalistē ir trīs galvenās pensionāru grupas:

1) vīrieši, kuri dzimuši līdz 1945. gada 6. aprīlim, un sievietes, kuras dzimušas līdz 1950. gada 6. aprīlim;

2) vīrieši, kuri dzimuši no 1945. gada 6. aprīļa līdz 1951. gada 6. aprīlim, un sievietes, kuras dzimušas no 1950. gada 6. aprīļa līdz 1953. gada 6. aprīlim;

3) vīrieši, kuri dzimuši pēc 1951. gada 6. aprīļa, un sievietes, kuras dzimušas pēc 1953. gada 6. aprīļa (šīs personas var pretendēt uz jauno valsts pensiju).

Ja esat strādājis kādā no Eiropas Savienības valstīm, arī Latvijā, un turpināt strādāt Lielbritānijā, šīs valsts garantētā pensija vispirms būs atkarīga no tajā veiktajām sociālajām iemaksām, taču tiks ņemts vērā arī iepriekšējais darba stāžs un sociālās iemaksas citā valstī. Piemēram, ja jums ir 10 gadu darba stāžs Lielbritānijā (veiktas valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas) un 25 gadu darba stāžs iepriekšējā mītnes valstī Latvijā, kur arī par jums veiktas visas nepieciešamās iemaksas, tiks ņemts vērā abu valstu stāžs un iemaksas kopā.

Līdzīgi, saskaitot kopā, tiek aprēķināts arī darba stāžs un nopelnītā pensija, ja pieprasīsiet to Latvijā. Jāatgādina, ka no 2014. gada 1. janvāra Latvijā pensionēšanās vecums pakāpeniski tiek palielināts par trim mēnešiem ik gadu, līdz 2025. gada 1. janvārī sasniegs 65 gadus. Sīkāku informāciju Latvijā var saņemt Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā.

Reklāma
Reklāma

Ja vēlaties atgriezties un turpināt strādāt Latvijā, ieteicams sazināties ar Latvijas Eiropas Nodarbinātības dienesta tīklu, kura konsultanti sniedz arī bezmaksas konsultācijas un atbild uz jautājumiem, kas saistīti ar atgriešanos Latvijā. Ārvalstīs dzīvojošajiem valsts pārvaldes personāla atlases speciālisti nodrošina iespēju piedalīties darba intervijās, izmantojot skype vai citas saziņas iespējas. Plašāka informācija – Nodarbinātības valsts aģentūras mājaslapā www.nva.gov.lv/eures/.

Pirms pārceļaties uz Latviju, visām saistībām ar Lielbritāniju jābūt nokārtotām. Ja uzskatāt, ka jūsu bankas konts vairs nenoderēs, tas jāslēdz – jādodas uz vietējo bankas filiāli, jāuzrāda pase un bankas konta numurs. Bankai jāatdod debeta un kredīta kartes, kas jūsu klātbūtnē tiks sagrieztas. Ja kontā būs palikusi nauda, to varēs saņemt bankas kasē.

Ja Lielbritānijā esat strādājis kā pašnodarbināta persona, par pārcelšanos jāpaziņo Viņas Majestātes Ieņēmumu un muitas pārvaldei (HM Revenue & Customs) Apvienotajā Karalistē, lai nekrātos sodanauda par neiesniegtām pašnodarbinātas personas veidlapām. Tālruņa numurs saziņai parasti ir norādīts Ieņēmumu un muitas pārvaldes vēstulēs, kam jābūt jūsu rīcībā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.