Pircēju novērojumi gan liecina, ka ne visi taromāti ātri tiek iztukšoti, līdz ar to klientiem ir jāgaida, kad tas notiks, un veidojas rindas. SIA “Depozīta iepakojuma operators” valdes priekšsēdētājs Miks Stūrītis uzsver, ka par taromātu iztukšošanu un apkopi, kā arī vides sakopšanu ap depozīta punktiem ir atbildīgs tirgotājs, taču arī depozīta sistēmas operators uzrauga situāciju.
Pircēju novērojumi gan liecina, ka ne visi taromāti ātri tiek iztukšoti, līdz ar to klientiem ir jāgaida, kad tas notiks, un veidojas rindas. SIA “Depozīta iepakojuma operators” valdes priekšsēdētājs Miks Stūrītis uzsver, ka par taromātu iztukšošanu un apkopi, kā arī vides sakopšanu ap depozīta punktiem ir atbildīgs tirgotājs, taču arī depozīta sistēmas operators uzrauga situāciju.
Foto: Karīna Miezāja

Atrod pudeļu “šauro” kaklu jeb atklāti jau pirmie depozīta sistēmas krāpnieki 59

Sandra Dieziņa, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
TV24
Šoreiz “šefs” ir pielaidis kolosālu kļūdu. Vai Krievijas elite patiesībā gaida Putina nāvi? 41
RAKSTA REDAKTORS
“Šorīt viņi tur stāvēja vairāk nekā pusstundu, diskusijas bija skaļos toņos” – jautājam instruktoram, kuram no šoferiem šādā situācijā ir priekšroka 3
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
Lasīt citas ziņas

Sistēmas ieviesējs SIA “Depozīta iepakojuma operators” (DIO) konstatējis atsevišķus krāpšanās gadījumus pie taromātiem, bet masveidā šādi gadījumi nav atklāti.

Uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Miks Stūrītis “Latvijas Avīzei” pastāstīja, ka pirmajos mēnešos tika konstatēti mēģinājumi uz nemarķētiem iepakojumiem, par kuriem nav iemaksāta depozīta maksa, līmēt depozīta zīmes, taču šie gadījumi piefiksēti un novērsti.

Šmaukties nav tik vienkārši

CITI ŠOBRĪD LASA

“Visi taromāti ir aprīkoti ar tehniskiem risinājumiem, kas analizē nodotā iepakojuma formu, svaru, materiālu un citus parametrus, lai mazinātu krāpniecības riskus,” skaidro Stūrītis. Salīdzinot ar sistēmas darbības pirmajiem mēnešiem, krāpšanās gadījumu skaits esot būtiski sarucis. Tiesa, vēl šomēnes Jēkabpilī policija aizturējusi kādu vīrieti par to, ka depozīta sistēmas āra kioska taromātā viņš mēģinājis nodot pudeles, uz kuru etiķetēm bija uzlīmēti viltoti depozīta sistēmas simboli.

Valsts policija turpina skaidrot notikušā apstākļus un vērš uzmanību, ka atbilstoši Krimināllikuma 180. pantam par krāpšanu nelielā apmērā var sodīt ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz vienam gadam vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, probācijas uzraudzību, sabiedrisko darbu vai naudas sodu. DIO vadītājs atgādina, ka visas vietas, kurās ir uzstādīti taromāti, ir aprīkotas ar videonovērošanu.

Līdzšinējā pieredze rādot, ka veikalu drošības dienesti strādā ļoti operatīvi un ātri identificē vainīgās personas un iepakojuma nodošanas laiku un nodod šo informāciju tālāk tiesībsargājošajām institūcijām. Stūrītis atzīst, ka nodoto depozīta iepakojumu apjoms turpina būtiski pieaugt un šobrīd dienā tas pārsniedz pat vienu miljonu, līdz ar to visām depozīta sistēmā iesaistītajām pusēm ir jāpielāgojas šāda apjoma apstrādei. Taču kopumā būtiskas problēmas sistēmas darbībā neesot novērotas.

Taromāta iztukšošana – veikala ziņā

Pircēju novērojumi gan liecina, ka ne visi taromāti ātri tiek iztukšoti, līdz ar to klientiem ir jāgaida, kad tas notiks un veidojas rindas. DIO valdes priekšsēdētājs uzsver, ka par taromātu iztukšošanu un apkopi, kā arī vides sakopšanu ap depozīta punktiem ir atbildīgs tirgotājs, taču arī depozīta sistēmas operators uzrauga situāciju. Gadījumos, kad tiek konstatēts, ka taromāts ilgstoši nedarbojas vai depozīta punkta teritorija ir piesārņota, DIO sazinās ar konkrēto tirgotāju, lai risinātu situāciju un nodrošinātu, ka depozīta punkts ir pieejams tā lietotājiem.

Reklāma
Reklāma

Lielākā daļa tirdzniecības vietu izprotot, ka strādājošs taromāts šobrīd ir tikpat svarīgs pakalpojums kā maizes un piena pieejamība veikalā. Savukārt tie veikali, kuros šāda rakstura problēmas atkārtojas, tādējādi parāda savu attieksmi pret klientiem un var arī tos pazaudēt, jo, kā rāda prakse – ja kādā veikalā taromāts nedarbojas, pircējs izvēlēsies doties uz citu veikalu un turpat izmantos arī savu depozīta kuponu, komentē DIO vadītājs.

Paradumi mainās

Gandrīz četri miljoni taras vienību jau nodoti “Lidl” veikalu taromātos. Uzņēmumā atzīmē, ka īpaši apjomīgs nodotās taras apjoma lēciens novērots jūnijā, kad bija gan vasaras karstuma vilnis, gan Jāņu brīvdienas. Ņemot vērā ļoti augsto aktivitāti, divos “Lidl” veikalos Rīgā jau sākta plašāku depozīta taras nodošanas telpu izbūve. Kā liecina dati no “Lidl” veikaliem, lielākā daļa iedzīvotāju savu depozīta čeku par nodoto taru izmanto uzreiz iepērkoties, bet retāk notiek čeka apmaiņa pret skaidru naudu, ko var saņemt veikala kasēs.

“Lidl Latvija” Korporatīvās sociālās atbildības vadītāja Antra Birzule atklāj, ka kopš depozīta sistēmas ieviešanas cilvēku paradumi pamazām mainās un arvien vairāk iedzīvotāju izvēlas nodot iztukšotos dzērienu iepakojumus. Sākotnēji bijis daudz jautājumu par taras nodošanas procesu, bet tagad to ir krietni mazāk.

Ik pa laikam pie taromātiem veidojas rindas, un Birzule atgādina – lai taras nodošanas process būtu raits, svarīgi, lai pudeles un skārdenes nebūtu saplacinātas, jo tas ļauj taromātam netraucēti nolasīt svītrkodu. Tikpat svarīgi, lai dzērienu iepakojumi būtu tukši un sausi, jo taromāts katru nodoto pudeli nosver un šķidruma paliekas var veicināt kļūdainu svara informācijas nolasīšanu, tādēļ taromāts var taru arī nepieņemt.

“Lidl” ir pirmais un pašlaik vienīgais mazumtirgotājs Latvijā, kas pats iegādājas, uzstāda un apkalpo taromātus savos veikalos, tādējādi nodrošinot pilnīgu kontroli pār depozīta sistēmas veiksmīgu darbību – tā ir “Lidl” starptautiskā prakse.

“Beta” līgumu neslēdz

Joprojām līgumu ar operatoru par pudeļu pieņemšanu nav noslēdzis veikalu tīkls “Beta”, kam depozīta sistēmā jāpiedalās ar 28 tirdzniecības vietām. Stūrītis skaidro, ka komunikāciju ar tirgotāju ir pārņēmis Valsts vides dienests, kas ir izsūtījis izpildrīkojumus par soda naudas piemērošanu.

Tikmēr vairākums tirgotāju ir noslēguši līgumus, un depozīta punktu pārklājums Latvijā esot gana plašs. DIO prognozē, ka arī skeptiskākie tirgotāji mainīs viedokli, kad redzēs praktiskos ieguvumus no dalības depozīta sistēmā. Pozitīvs novērojums esot arī tāds, ka vairāk nekā 130 tirgotāju pievienojušies depozīta sistēmai brīvprātīgi, lai gan likums to neprasa, turklāt viņu skaits turpinot augt. Šobrīd līgumi noslēgti kopumā ar 396 tirgotājiem, kas pārstāv 1445 tirdzniecības vietas, un uzstādīti 999 taromāti.

Uzziņa

Daži ieteikumi raitākai depozīta taras nodošanai

Pirms nes pudeles vai skārdenes uz veikalu – pārliecinies, vai uz tām ir Latvijas depozīta zīme, jo apgrozībā līdz 1. augustam ir arī produkti bez tās.

Nesaplacini dzērienu iepakojumus, kurus plāno nodot taromātā.

Neatstāj tarā šķidrumu, jo tas ietekmē taras svaru un taromāts to var nepieņemt.

Depozīta čeka derīguma termiņš ir 6 mēneši, tāpēc nevajadzētu vilcināties ar tā savlaicīgu izmantošanu, lai samazinātos čeka pazaudēšanas vai aizmiršanas risks.

Izmazgā pudeles / skārdenes pirms nodošanas, jo nevienam nepatīk peļķes un smakas pie taromāta.

Saņemto depozīta atmaksas kuponu vari iztērēt tikai tajā veikalā, kur tas saņemts, vai arī lūgt skaidras naudas izmaksu veikala kasē.

Citās valstīs iegādātu dzērienu taru nevarēsi nodot Latvijas veikalu taromātos. Ja vēlies to utilizēt – izmanto šķirošanas konteinerus.

Avots: “Lidl”