Audumu kleitai? Nē – sienām 0

19. gadsimtā piļu un muižu telpu sienas rotāja tekstila tapetes. Mūsdienās audumu izmanto ne tikai krāšņos klasiskā stila interjeros, bet arī tad, ja vēlas īpaši stilīgu sienu. Var rīkoties divējādi – iegādāties tekstila tapetes vai audumu veikalā nopirkt piemērotu audumu, ko izlīmēt uz sienām.

Reklāma
Reklāma

 

Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 6 vārdu īpašniekus, kurus visbiežāk ieskauj kupls bērnu pulciņš 10
Ko Ķīna dara ar zinātnieku, kurš patvaļīgi pasaulei atklāja Covid-19 izplatību? 60
Daudzas šo nezina! 15 populārākās sieviešu kļūdas seksā 15
Lasīt citas ziņas

Tapešu ražotāji iebildīs, ka tapetes ir speciāli apstrādātas ar putekļus atgrūdošu vielu un īpaši piemērotas līmes uzklāšanai utt. Bet pieredze rāda, ka pareizi izvēlēts un uzlīmēts audums kalpo ne sliktāk kā tapetes, kas izmaksā dārgāk (1 m2 aptuveni Ls 30 – 40). Tikai jāievēro, ka audums jākopj sausā veidā – ar putekļsūcēju.

CITI ŠOBRĪD LASA

Veikalos tapetes pieejamas gan klasiskos toņos un rakstos, gan ar atraktīviem zīmējumiem. Tekstila tapetes darinātas uz papīra vai flizelīna pamatnes un izgatavotas no lina, kokvilnas, viskozes vai zīda. Izmantojot laminēšanas tehniku, kad uz pamatnes tiek līmēti atsevišķi diegi (ko vēlāk krāso), nevis gatavs audekls, iespējams iegūt ļoti atraktīvus rakstus, kādus nevar izaust. Uz tapešu iepakojuma tāpat kā uz citu veidu tapetēm ir norādes par to, kādu līmi izvēlēties, kā līmēt un saskaņot rakstu.


Ja vēlamies tādu sienu, kādas nav nevienam, un izlemjam par labu audumam, galvenais izvēlēties piemērotu audumu – tam jābūt uz sintētiskas vai akrila pamatnes, lai materiāls samitrinoties un izžūstot nesarautos. Jāņem gan vērā, ka veikalā, satīts baķī, audums var izskatīties pavisam citādi nekā uz sienas. Tāpēc sākumā ieteicams iegādāties nelielus iepatikušos auduma gabaliņus un mājās pielīmēt pie attiecīgās sienas ar līmlenti. Pēc tam izvēlēties to audumu, kas uz sienas izskatās vislabāk. Jāņem vērā, ka lieli raksti, kas izskatās efektīgi, patērēs vairāk auduma, jo tos grūtāk saskaņot. Savukārt sīkus rakstus saskaņot vieglāk, jāpatērē arī mazāk auduma un nemanāmākas ir auduma salaidumvietas.

 

 

 

 

 

 

 

Sienas sagatavo tāpat kā citu tapešu līmēšanai. Ja vēlas ļoti kvalitatīvu klājumu, sienas (tīras, nošpaktelētas, izlīdzinātas utt.) pirms auduma līmēšanas var vēl papildus nogruntēt. Pēc tam jānogaida aptuveni trīs stundas, lai sienas nožūtu.

Katrai sienai sagatavo audumu ar 8 – 10 centimetrus lielu rezervi katrā malā. Līmē ar PVA līmi (pēc vajadzības atšķaidot ar ūdeni) šķidra krējuma konsistencē, ko uzklāj uz sienas ar plakanu otu. Auduma sleju sāk līmēt no sienas augšpuses, pakāpeniski piespiežot audumu virzienā uz sāniem un leju. Tādā pašā virzienā izlīdzina nelīdzenumus un burbulīšus uz auduma. Darbs labāk sokas divatā – ja kāds pietur auduma slejas lejasdaļu. Ļoti svarīgi audumu augšējā malā pielikt taisni, lai, vēlāk līmējot, sleja nenovirzītos uz vienu vai otru pusi.

Kad audums izžuvis (aptuveni pēc astoņām stundām), ar asu nazi nogriež lieko materiālu gar malām, kā arī izgriež nepieciešamos caurumus rozetēm un slēdžiem (pirms auduma līmēšanas vēlams noskrūvēt dekoratīvos paneļus un līmēšanas brīdī atslēgt strāvas padevi attiecīgajai telpai). Eleganti izskatīsies, ja piemeklēs auduma tonim pieskaņotus rozešu un slēdžu dekoratīvos paneļus.

Reklāma
Reklāma

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.