Vatikānā atvadās no Romas pavēsta Franciska

No kurienes nāk nauda? Vatikāna finanšu avoti 0

Ja pāvests nesaņem algu, kā Vatikāns finansē viņa darbību? Vatikāna budžets ir sarežģīts, bet galvenie ienākumu avoti ir:

Ziedojumi jeb “Pētera grasis”: Katoļi visā pasaulē ziedo naudu Vatikānam, lai atbalstītu pāvesta misiju. Saskaņā ar Vatican News, šis ziedojums, kas pazīstams kā Denarius Sancti Petri, katru gadu ienes aptuveni 50–60 miljonus eiro.

– Muzeju un tūrisma ienākumi: Vatikāna muzeji, tostarp Siksta kapela, piesaista miljoniem tūristu, un ieejas biļetes ģenerē ievērojamus ienākumus – aptuveni 100 miljonus eiro gadā.

– Nekustamais īpašums un investīcijas: Vatikāns pārvalda nekustamos īpašumus Romā un citur, kā arī iegulda finanšu tirgos. Tiek lēsts, ka Vatikāna investīciju portfelis ir vērts vairākus miljardus eiro, lai gan precīzi dati ir konfidenciāli.

– Baznīcas nodokļi: Dažās valstīs, piemēram, Vācijā, katoļu baznīca saņem daļu no valsts iekasētajiem nodokļiem, no kuriem neliela daļa nonāk Vatikānā.

The Economist ziņo, ka Vatikāna finanses pēdējos gados ir saskārušās ar izaicinājumiem, jo ziedojumu apjoms samazinās un tūrisma ienākumi svārstījās pandēmijas dēļ. Pāvests Francisks tika uzsācis reformas, lai padarītu Vatikāna budžetu caurspīdīgāku un efektīvāku.

Interesants fakts ir tas, ka Vatikāns ir viena no nedaudzajām valstīm pasaulē bez valsts parāda, taču tā budžets bieži vien ir deficītā, jo izdevumi pārsniedz ienākumus.

Tomēr pāvesta amats ietver noteiktu reprezentāciju. Šie izdevumi tiek uzskatīti par nepieciešamiem, lai nodrošinātu pāvesta drošību un ietekmi.

Piemēram, pāvesta ceļojums uz Āziju 2024. gadā izmaksāja aptuveni 5 miljonus eiro, no kuriem lielāko daļu sedza Vatikāns un uzņemošās valstis. Drošības pasākumi vien veidoja gandrīz pusi no šīs summas.

Reklāma
Reklāma
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.