Foto: Evija Trifanova/LETA

Olafs Zvejnieks: Baltijas valstis joprojām atrodas ar Baltkrieviju un Krieviju kopīgajā elektroenerģijas tīklā 0

Olafs Zvejnieks, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Ukraiņu partizānu darbība iedzinusi krievos bailes – atzīst Slaidiņš
Vai Krievijas armija ir gana spēcīga, lai stātos pretī NATO armijai? Atbild NBS kapteinis
Fani uzslavē dziedātāju Adeli, kas pārtrauca koncertu, lai palīdzētu grūtībās nonākušam fanam
Lasīt citas ziņas

 

Kopš 22. maija Latvija ne tikai nesaņem, bet vairs pat nevar saņemt Krievijas elektroenerģiju. Un nekas īpašs nav noticis.

CITI ŠOBRĪD LASA

 

Faktiski tas notika pat ātrāk un nesāpīgāk, nekā varētu gaidīt. Svētdien parādījās ziņa, ka pārtraukts elektroenerģijas imports no Krievijas uz Baltijas valstīm un Somiju. Tirdzniecība ir apstājusies uz Krievijas–Latvijas, Kaļiņingradas–Lietuvas un Krievijas–Somijas robežām, caur kurām līdz šim notika Krievijas elektroenerģijas komerciālais imports. Iemesls – Krievijas elektroenerģijas piegādātājs “Inter RAO” vairs nevar saņemt maksājumus, jo iekļauts starptautisko sankciju sarak­stos.

Tieši tādēļ ziemeļvalstu elektroenerģijas birža “NordPool”, vieta, kur lielāko daļu importētās enerģijas iepērk gan Latvija, gan pārējās Baltijas valstis un Somija, apturējusi tirdzniecību ar “Inter Rao” norēķinu risku dēļ. Tā kā lielāko daļu importa elektroenerģijas Baltijas valstis jau sen pērk “NordPool” biržā un tikai 16% no elektroenerģijas pērn nopirkts Krievijā (šī gada piecos mēnešos – 10%), tad Krievija pat nemēģina izdomāt kaut kādus “norēķinus rubļos”, lai nākotnē nodrošinātu šādus maksājumus. Nav jēgas, jo skaidrs, ka nepieciešamos 10 vai 16 procentus elektroenerģijas Baltija atradīs ziemeļvalstu biržā.

Te gan būtu vērts atzīmēt, ka, neskatoties uz komerciālo attiecību pārtraukšanu, Latvija un abas pārējās Baltijas valstis turpina atrasties Baltkrievijas, Krievijas, Igaunijas, Lietuvas un Latvijas kopīgajā elektroenerģijas tīklā BRELL. Tostarp tas nozīmē, ka tīkla sprieguma un frekvences stabilitāti turpina nodrošināt visas minētās valstis kopā. Lai pilnībā atslēgtos no BRELL tīkla, Latvijai ir nepieciešamas savas sinhrono kompensatoru stacijas – tā saucas iekārtas, kas nodrošina minēto tīkla sprieguma un frekvences stabilitāti. To pagaidām nav.

VAS “Augstsprieguma tīkls” iepirkuma procedūru trim šādām iekārtām, kuru kopējā cena nedaudz pārsniedz 100 miljonus eiro, pirmo reizi izsludināja vēl 2019. gadā, tad to atcēla, citādi interpretēja noteikumus un sludināja vēlreiz, un tagad šī procedūra ir apstrīdēta.

Kopumā šis process sāk nedaudz atgādināt VAS “Pasažieru vilciens” daudzgadīgo elektrovilcienu iepirkuma sāgu, kamēr Igaunija jau būvē pamatus pirmajai stacijai, bet Lietuva pabeigusi publisko iepirkumu un noslēgusi līgumu par projektēšanu.

Tomēr eksperti teic, ka taisnība ir arī tā, ka patiešām kritiski sinhrono kompensatoru stacijas nepieciešamas tīkla stabilitātes nodrošināšanai tad, kad elektrobilancē ir liels atjaunojamo resursu elektroenerģijas daudzums, proti, saules un vēja enerģijas. Latvijai pagaidām tādu ir maz, tādēļ nekāda katastrofa nenotikšot pat tad, ja Krievija tuvākajās dienās fiziski atslēgtu Baltijas valstis no BRELL tīkla. Nekādu paziņojumu šajā jomā nav, bet, ņemot vērā kritiski sliktās starpvalstu attiecības un iracionālos Krievijas pēdējā laika politiskos lēmumus, nebūšot arī nekāds pārsteigums, ja tā notikšot – kaut vai tikai tāpēc, lai ieriebtu un radītu problēmas.

Kā dzīvosim turpmāk? Kopumā esam samērā labi sagatavojušies tam, ka Krievija un Baltkrievija vairs nevarēs vai negribēs mums piegādāt elektroenerģiju. Negribu apgalvot, ka tas mums būs izdevīgi, jo Latvijai kā elektroenerģijas pircējam ir izdevīgi, ka tā var izvēlēties starp vairākiem iespējamajiem piegādātājiem un pirkt tur, kur izdevīgāk. Taču arī nekāda traģēdija notikusi nav – pirmdien, pirmajā darba dienā, kad vairs nesaņemam Krievijas elektrību “Nord­Pool” biržā, vērojamās elektroenerģijas cenas otrdienai būtiski neatšķiras no pagājušās nedēļas darba dienu cenām, notiek tikai ikdienišķas cenu svārstības.

SAISTĪTIE RAKSTI

Šajā laikā, kas pagājis, kopš tika pieņemts politisks lēmums atslēgties no BRELL tīkla 2025. gada sākumā un sinhronizēt elektrotīklus ar ziemeļvalstu un Eiropas tīkliem, visu Baltijas valstu elektroenerģijas pārvades sistēmu operatori ir spēruši nozīmīgus soļus, lai integrētos Eiropas elektroenerģijas sistēmā. Baltijas energosistēmai šobrīd ir četri starpsavienojumi ar Eiropas energosistēmām ar kopā uzstādīto jaudu 2200 MW, kas atbilst pusei no Baltijas elektroenerģijas maksimālās patēriņa jaudas ziemā.

Jāatgādina, ka gan Latvija, gan pārējās Baltijas valstis daļu nepieciešamās elektroenerģijas saražo pašas. Papildu starpsavienojumu infrastruktūras izbūvei operatori ir integrējuši Baltijas valstu elektroenerģijas tirgu vienotajā Eiropas elektroenerģijas biržu sistēmā, tādējādi nodrošinot piekļuvi milzīgajam Eiropas elektroenerģijas tirgum. Tādēļ mēs jau šobrīd esam praktiski gatavi atslēgšanai, un pilnīgi iespējams, ka tiks īstenots nesenais politiskais uzstādījums atslēgties no BRELL tīkla agrāk par 2025. gadu. Nav pilnībā izslēgts, ka tas var notikt pat tuvākajā laikā. Un tas tikai vēlreiz aktualizē nepieciešamību mums pašiem krasi palielināt elektroenerģijas ražošanu.

Ukraiņu partizānu darbība iedzinusi krievos bailes – atzīst Slaidiņš
Vai Krievijas armija ir gana spēcīga, lai stātos pretī NATO armijai? Atbild NBS kapteinis
Fani uzslavē dziedātāju Adeli, kas pārtrauca koncertu, lai palīdzētu grūtībās nonākušam fanam
VIDEO. Linda Mūrniece: “Beidzot man ir kārtīgs, stabils vīrietis, kurš nemēģina ievākties manā dzīvoklī vai aizņemties mašīnu…”
VIDEO. Sieviete slimnīcā slepus ienes rumu, lai dalītos pēdējā dzērienā ar savu mirstošo tēvu
Lasīt citas ziņas
Nodrošināt Latvijas mediju nepārtrauktu darbību šobrīd ir valstiski svarīgi
NATO spēku uzņemšanai būvēs jaunu poligonu “Zalves” – Aizkraukles un Jēkabpils novados
Čirjevskis: “Food Union” sarāvis pēdējās saites ar Krievijas tirgu
Jautājam lasītājiem: Kāda ir autoceļu kvalitāte jūspusē? Vai esat pamanījuši ceļu remontus?
Pasteidzies par 20 eiro uzbraukt augšā: Eifeļa tornim gaidāma pārkrāsošana
22:46
Nodrošināt Latvijas mediju nepārtrauktu darbību šobrīd ir valstiski svarīgi
22:15
Atliek minēt, kāpēc sirmgalvim tāds naids pret ukraiņiem, ka gandrīz nonāk cietumā
21:35
Tie nav viegli darbiņi! Prinča Viljama un Keitas Midltones trim bērniem mājās ir savi pienākumi
Pussolītis ceļā uz uzticēšanos jeb pret ko protestē putnu draugi?
Dimanta: optimistiski pateicām, ka varam uzņemt 30 000 bēgļu. Neko mēs nevaram!
Pasteidzies par 20 eiro uzbraukt augšā: Eifeļa tornim gaidāma pārkrāsošana
Godinās pirmā prezidenta Čakstes veikumu ar piemiņas vietu uz AB dambja
Eirozonas inflācijai – sasniegti jauni antirekordi
Atliek minēt, kāpēc sirmgalvim tāds naids pret ukraiņiem, ka gandrīz nonāk cietumā
Krievu mediji: Laima Vaikule nekrietni izmanto savu valsti un nemaksā Latvijai nodokļus
VIDEO. Linda Mūrniece: “Beidzot man ir kārtīgs, stabils vīrietis, kurš nemēģina ievākties manā dzīvoklī vai aizņemties mašīnu…”
Dziedātājas Samantas Tīnas dzīvē noticis bēdīgs notikums
Sākotnēji brīvprātīgi: 2023. gadā profesionālajai armijai varētu piepulcēties ap 1000 jauniesaukto
“Baltijas valstīm vismazāk ir vajadzīgi kājinieki.” Rajevs atklāj, kas mums trūkst, bet ir primāri nepieciešams
Valdība pieļauj, ka pedagogus apmierinās ap 900 eiro mēnesī?
Īpašumu nepērkam vienam gadam: jāuzmanās no negodīgu mākleru slazdiem
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs