Jumis Pro vadītājs Viesturs Slaidiņš.
Jumis Pro vadītājs Viesturs Slaidiņš.
Publicitātes foto

Dārgie energoresursi ietekmējuši 52,8% uzņēmumu attīstības plānus 3

Lai arī energoresursu cenas globālajos tirgos jau vairākus mēnešus turpina sarukt, tieši maksājumi par apkuri, elektrību un degvielu joprojām visvairāk kavē Latvijas uzņēmumu attīstību. Tas noskaidrots biznesa vadības sistēmas Jumis izstrādātāju Jumis Pro veiktā Latvijas uzņēmumu aptaujā.

Reklāma
Reklāma
Eksperts nāk klajā ar fatālu paredzējumu: Krievija izmantos kodolieročus neatkarīgi no tā, vai Rietumi apbruņos Ukrainu 69
VIDEO. Putina ministri krīt ārkārtējā kaunā – vienkāršs Ziemeļkorejas ierēdnis viņus padzen no sēdvietām 65
TV24
Kāpēc mums ir tik mazas pensijas? Es neesmu vainīga, ka strādāju krievu laikā! Atbild VSAA 92
Lasīt citas ziņas

Energoresursu izmaksas gada sākumā aizkavējušas attīstības plānus 52,8% uzņēmumu, jo tiem vai nu nākas novirzīt vairāk naudas komunālo pakalpojumu rēķinu apmaksāšanai, vai arī ieceres nākas atlikt to nerentabilitātes dēļ. Proti, pie pašreizējām izmaksām un klientu rocības jaunie projekti nespētu nest vēlamo peļņu.

Arī nākamais šķērslis ir cieši saistīts ar energoresursu cenu lēciena izsaukto inflāciju. Lielai daļai uzņēmumu nācies palīdzēt darbiniekiem pārciest grūtos laikus, palielinot darba algu. Tā rezultātā paša uzņēmuma iekrājumi sarukuši un 46,1% kompāniju ieceru īstenošanai naudas vairs nepietiek. Negatīvu lomu spēlē arī augošās aizdevumu procentu likmes un banku nevēlēšanās finansēt attīstības projektus.

CITI ŠOBRĪD LASA

«Dažu pēdējo gadu notikumi uzskatāmi parādījuši, cik ciešas saiknes patiesībā vieno šķietami nesaistītas nozares un notikumus. Krīze vienā sfērā spēj ietekmēt daudzas citas, liekot pielāgoties un mainīt plānus. Šobrīd labi redzams, ka ar izaicinājumiem vieglāk tiek galā maksimāli efektīvi strādājoši uzņēmumi, kas spēj elastīgi pielāgoties izmaiņām, mazināt izmaksas un reālā laikā monitorēt naudas plūsmu, lietojot, piemēram, mākoņpakalpojumus, modernas biznesa vadības sistēmas un automatizējot darba procesus,» skaidro Jumis Pro vadītājs Viesturs Slaidiņš.

No aptaujas izriet, ka ne mazāk nozīmīgi kavēkļi ir uzņēmuma izmantoto pakalpojumu izmaksu pieaugums un izejvielu sadārdzinājums. To sekas izjūt attiecīgi 45% un 44,4% uzņēmumu. Dārgāka telpu noma attīstības plānus ietekmējusi vien 9,4% uzņēmumu.
Aptauja tika veikta 2023. gada martā un tajā piedalījās 180 Latvijas uzņēmumi.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.