
Kad jāuzmanās 0
Taču iepriekš izklāstītie darījuma konta līguma noteikumi ļauj pircējam iegūt īpašumā pārdevēja nekustamo īpašumu, nesamaksājot pārdevējam neko. Proti, brīdī, kad pārdevējs paraksta nostiprinājuma lūgumu, viņš zaudē iespēju ietekmēt turpmāko notikumu gaitu. Pircējs ar nostiprinājuma lūgumu dodas uz zemesgrāmatu, kur nostiprina savas īpašuma tiesības uz nekustamo īpašumu. Vienlaikus par labu bankai tiek nostiprināta hipotēka pircējam piešķirtā kredīta atmaksas nodrošināšanai.
Ja pircējs ir negodprātīgs, viņš bankai darījuma konta līgumā noteiktajā termiņā neiesniedz vajadzīgos dokumentus, lai pārdevējs saņemtu pirkuma maksu. Kad šis termiņš pagājis, banka pircējam pārskaita atpakaļ viņa pirmo iemaksu. Pircējs bankai pieprasa nostiprinājuma lūgumu hipotēkas dzēšanai, un bankai saskaņā ar darījuma konta līgumu ir pienākums pircējam to izsniegt. Pircējs ar to dodas uz zemesgrāmatu un atbrīvojas no hipotēkas.
Tādējādi pircējs tiek pie nekustamā īpašuma, iztērējot vien samērā nelielu summu par līgumu noformēšanu.
Ko var darīt pārdevējs
Pārdevējs, protams, var vērsties tiesā, samaksājot valsts nodevu atbilstīgi Civilprocesa likuma noteikumiem, un tā parasti nav maza. Viņam, iespējams, būs jāmaksā arī par jurista pakalpojumiem. Turklāt tiesvedība visās trijās instancēs aizņems aptuveni piecus gadus, kuru laikā pārdevējam nebūs nedz nekustamā īpašuma, nedz naudas.
Savukārt pircējs, lai izvairītos no iespējamiem pārdevēja tīkojumiem kādreiz saņemt pirkuma maksu, nekustamo īpašumu var pārdot tālāk un parūpēties, lai turpmāk viņam nepiederētu nekas, pret ko tiesu izpildītājs varētu vērst piedziņu. Tāpat pircējs var izmantot fiziskas personas maksātnespējas procesu un no parāda atbrīvoties.
Iespējams, šādu rīcību var kvalificēt kā noziedzīgu nodarījumu, un pārdevējam ir cerība saņemt kompensāciju kā cietušajam kriminālprocesā. Taču, pat ja šāda iespēja pastāv, galarezultāts būs jāgaida vismaz piecus gadus.