Ekonomika
Bizness

“DOGO” aizstāvji ar viltu mēģina pārliecināt par problēmas niecīgumu, jeb pētījums, kas nav pētījums21

Foto-Timurs Subhankulovs

6.aprīļa Saeimas Pieprasījumu komisijas sēdē tika uzklausīti dažādu organizāciju, kā arī veterinārārstu viedokļi un argumenti suņiem letālās barības vada paplašināšanās, jeb dilatācijas cēloņu pētījuma lietā. Kā zināms, Latvijā kopš 2014.gada ir novērojams šīs slimības milzīgs uzliesmojums. Saslimušos suņus vienojošais riska faktors ir Latvijā ražota sausā barība “Dogo”.

Diagnoze ir apstiprinātā jau ap 200 saslimušiem un mirušiem suņiem. Cēloņu pētījums, kas sastāvēja no divām daļām, ir apturēts no brīža, kad pētnieki Zemkopības ministrijai darīja zināmu, ka 94% slimo suņu ēduši viena zīmola barību. Naudas ministrijai turpmākajām analīzēm it kā nav.

Tikmēr masu medijos turpinās spekulācijas par tēmu. Atsevišķi spēki mēģina pierādīt, ka barības vada dilatācijai nav sakara ar barību, ka tā nav nekas īpašs, ka par slimību runājot kā uzliesmojumu, pētnieki uzpūš no mušas ziloni. Par piemēru var minēt Zemkopības ministrijas
Pieprasījumu komisijas sēdē piedāvāto materiālu, kas veltīts gremošanas trakta slimībām, megaesophagus tai skaitā. Sēdē un iepriekš arī medijos un sociālajos tīklos paziņots, ka ar “Tukuma Straumi” pa tiešo nesaistītas nevalstiskās organizācijas vadītājs sazinājies ar dažādu valstu pētniekiem un 33 valstu zinātnieki ir norādījuši, ka slimība nav saistīta ar barību.

Uzsvars ir uz “ir sazinājies”. Kas pilnvarojis ārpus pētījuma esošu nezinātnieku, ne veterināru meklēt zinātniekus pasaulē? “Dogo” barības ražotāja “Tukuma Straumes” oficiālā pārstāve Antra Bork-Ržcicka vēstulē gluži pretēji norāda, ka šis pētījums esot publiski pieejams materiāls, kas pārtulkots latviski, neprasot nekādu saskaņošanu ar tā autoriem.

Savukārt Latvijas Veterinārārstu biedrības zinātnieki pieprasījuši un arī saņēmuši no poļu kolēģiem publikācijas oriģinālu. Taču šis materiāls nav pētījums, bet gan literatūras apkopojums par barības vada dilatāciju suņiem un kaķiem poļu žurnālā “Veterinārā Dzīve”.

Literatūras apkopojuma autoru vidū ir divi studenti. Iepriekš nosauktie 33 valstu zinātnieki ir tikai literatūras avotu uzskaitījums. Polijas kolēģi atzina situāciju Latvijā par tik satraucošu, ka pēc mūsu pētnieku uzaicinājuma būtu gatavi pat ierasties, lai nepieciešamības gadījumā, piedalītos izpētē.

19. un 20.martā Starptautiskās šķirnes suņu izstādes laikā Ķīpsalā sausās suņu barības “Dogo” ražotājs “Tukuma Straume” izplatīja dokumentu paketi ar nolūku pārliecināt suņu īpašniekus, ka Latvijas megaesophagus jeb suņu barības vada paplašināšanās situācija nav kaut kas ārkārtējs, ka slimība, kas pilnīgi oficiāli ir konstatēta 200 saslimušajiem un mirušajiem suņiem Latvijā, ir ierasta, ļoti izplatīta lieta. Visās apkārtējās valstīs tā ir, tikai statistikas neesot.

Dokumentu paketei tika pievienoti Pārtikas un veterinārā dienesta veiktie barības testi un ražotnes pārbaudes, kurās nekādi pārkāpumi netika atklāti. Tā tas ir, tikai ražotājs aizmirsts piebilst, ka pārbaudītas tikai dažas vielas no iespējamo megaesophagus cēloņu milzīgā saraksta.

Atgādināsim, ka saslimšanas uzliesmojuma pētījuma otrajā daļā, kas pagaidām ir atlikta, ir paredzēts pārbaudīt 200 000 dažādu vielu iespējamo klātbūtni barībā.

Suņu izstādē martā apmeklētājiem tika piedāvāts arī augstāk minētais un Saeimas Pieprasījumu komisijai demonstrētais poļu zinātnieku sagatavotais literatūras apkopojums par barības vada dilatāciju. Latvijas Veterinārārstu biedrības mazo dzīvnieku vadītājas vietniece Lita Konopore norāda, ka tulkojums nesakrīt ar mūsu pētnieku rokās esošo oriģinālu poļu valodā. Piemēram, poļu zinātnieki sava darba ievadā runā par gremošanas trakta saslimšanām kā bieži sastopamām slimībām un tas patiešām tā ir. Savukārt „Tukuma Straumes” piedāvātajā poļu raksta tulkojumā lasāms, ka tieši barības vada slimības ir vienas no biežāk sastopamajām slimībām suņiem un kaķiem. Un tas nu gan ir ļoti tālu no patiesības. Šādu tīšu izmaiņu tulkojumā nolūks varētu būt sabiedrības maldināšana par barības vada slimību biežumu suņiem, lai radītu iespaidu, ka barības vada dilatācija ir ikdienišķa parādība, uzsver megaesophagus cēloņu pētījuma vadītāja profesore Ilze Matīsa-Van Houtana.

Pētnieki ir ieinteresēti katra zinātnieka viedoklī un padomā par Latvijas uzliesmojuma iespējamajiem cēloņiem, tādēļ Latvijas Veterinārārstu biedrība sazinājās ar minētā megaesophagus literatūras apskata autoriem, kuri pat latviskajā tulkojumā atpazina savu materiālu. Viņi apstiprināja, ka šis materiāls, faktiski nav pētījums par megaesophagus cēloņiem, kas balstīts uz saslimušo suņu datu analīzi, bet gan tikai literatūras apkopojums par to, kas kopumā ir zināms par megaesophagus.

“Straumes” pārstāve A. Bork-Ržcicka atklāj, ka tulkojums veikts mācību un konsultāciju centra „Līderis”. Tā vadītāja Laura Puķīte vēstulē atzina, ka minētā materiāla tulkojumu “Dogo” ražotājs patiešām pasūtīja. Taču, pirms pabeigt darbu, kā arī pēc tam, kad tas nosūtīts, tulkotāji informējuši uzņēmuma “Tukuma Straume” vadību, ka obligāti nepieciešama veterinārārsta konsultācija, jo teksts ir ļoti specifisks.

Un vēl. Zemkopības ministrijas Veterinārā un pārtikas departamenta direktores Zandas Matuzāles intervijā “Latvijas Sabiedriskajiem medijiem” vairakkārt uzsver, ka slimība neesot saistīta ar barību, ka megaesophagus var rasties tikai ģenētisku traucējumu rezultātā. Tas neatbilst patiesībai. Iedzimtība ir tikai viens no iespējamajiem megaesophagus cēloņiem.

Megaesophagus jeb barības vada dilatācija var rasties Miasthenia gravis – neiroloģiskas saslimšanas rezultātā, neirotoksīnu, kā arī daudzu citu faktoru ietekmē. Neirotoksīni ir vielas, kas var kļūdas pēc nonākt barībā, kā tas jau ir diemžēl vairākkārt noticis pasaulē.

Saistītie raksti

Līdz šim veiktās analīzes apliecina, ka Latvijas Megaesophagus nav iedzimts. Tātad mūsu gadījumā visiem suņiem megaesophagus ir iegūta kaite, skaidro slimības cēloņu pētījuma vadītāja prof. Ilze Matīsa–Van Houtana. Par iedzimto barības vada dilatāciju vēl jāpiebilst, ka suņi, kam šī slimība ir gēnos, nenodzīvo ilgāk par pubertātes vecumu, jo iet bojā intensīvās aušanas periodā. Savukārt pētījuma ietvaros apsekoto Latvijā saslimušo un mirušo dzīvnieki vecums ir ļoti atšķirīgs – no jauniem līdz pavisam veciem.

Kāds ir informācijas sagrozīšanas mērķis? Apturēt pētījumu? Nomelnot zinātniekus? Parādīt cilvēkus, suņu īpašniekus kā meļus un nejēgas? Atliek tikai atkārtot, ka lai ko neteiktu dažādu iesaistīto pušu pārstāvji, slimība no tā nekur nepazudīs.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Ekonomika
“Altum” līdz šim saņēmusi 123 pieteikumus no krīzes ietekmētajiem uzņēmumiem
6 stundas
LE
LETA
Ekonomika
“Barbora”: Viena mājas piegādes pasūtījuma svars pieaudzis vidēji līdz 40 kilogramiem
6 stundas
LE
LETA
Ekonomika
Latvijā izstrādātas lietotnes pievienojas “Huawei AppGallery” interneta veikalam
7 stundas

Lasītākie

JL
Juris Lorencs
Pasaulē
Korejas pretvīrusa recepte: kā šajā valstī izdevās “pārlauzt” Covid-19 saslimstības līkni?
Intervija 1 stunda
LE
LETA
Veselam
Covid-19 konstatēts jau kopumā 52 pašvaldībās: jauni saslimšanas gadījumi Baldones un Valkas novados
4 stundas
LE
LETA
Latvijā
Covid-19 krīzes pārvarēšanas pasākumus finansēs no valsts budžeta
2 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Vācija plāno pagarināt koronavīrusa dēļ noteiktos ierobežojumus līdz 19.aprīlim
43 minūtes
LL
LETA, LA.lv
Dabā
FOTO. Izcēlies kūlas ugunsgrēks ceļa posmā starp Siguldu un Līgatni
1 stunda