Foto-Timurs Subhankulovs

“DOGO” aizstāvji ar viltu mēģina pārliecināt par problēmas niecīgumu, jeb pētījums, kas nav pētījums 21

6.aprīļa Saeimas Pieprasījumu komisijas sēdē tika uzklausīti dažādu organizāciju, kā arī veterinārārstu viedokļi un argumenti suņiem letālās barības vada paplašināšanās, jeb dilatācijas cēloņu pētījuma lietā. Kā zināms, Latvijā kopš 2014.gada ir novērojams šīs slimības milzīgs uzliesmojums. Saslimušos suņus vienojošais riska faktors ir Latvijā ražota sausā barība “Dogo”.

Krievijas iebrukums Ukrainā var kļūt par Trešā pasaules kara sākumu
Ja Ukraina ir mobilizējusi 700 000 karavīru, kas ir pret 200 000 krievu, tad kāpēc ukraiņi neuzvar?
Šlesers: “Jāsēžas ar amerikāņiem pie galda un skaidri jāpasaka: mēs gribam kopā ar jums uzbūvēt atomelektrostaciju”
Lasīt citas ziņas

Diagnoze ir apstiprinātā jau ap 200 saslimušiem un mirušiem suņiem. Cēloņu pētījums, kas sastāvēja no divām daļām, ir apturēts no brīža, kad pētnieki Zemkopības ministrijai darīja zināmu, ka 94% slimo suņu ēduši viena zīmola barību. Naudas ministrijai turpmākajām analīzēm it kā nav.

Tikmēr masu medijos turpinās spekulācijas par tēmu. Atsevišķi spēki mēģina pierādīt, ka barības vada dilatācijai nav sakara ar barību, ka tā nav nekas īpašs, ka par slimību runājot kā uzliesmojumu, pētnieki uzpūš no mušas ziloni. Par piemēru var minēt Zemkopības ministrijas
Pieprasījumu komisijas sēdē piedāvāto materiālu, kas veltīts gremošanas trakta slimībām, megaesophagus tai skaitā. Sēdē un iepriekš arī medijos un sociālajos tīklos paziņots, ka ar “Tukuma Straumi” pa tiešo nesaistītas nevalstiskās organizācijas vadītājs sazinājies ar dažādu valstu pētniekiem un 33 valstu zinātnieki ir norādījuši, ka slimība nav saistīta ar barību.

CITI ŠOBRĪD LASA

Uzsvars ir uz “ir sazinājies”. Kas pilnvarojis ārpus pētījuma esošu nezinātnieku, ne veterināru meklēt zinātniekus pasaulē? “Dogo” barības ražotāja “Tukuma Straumes” oficiālā pārstāve Antra Bork-Ržcicka vēstulē gluži pretēji norāda, ka šis pētījums esot publiski pieejams materiāls, kas pārtulkots latviski, neprasot nekādu saskaņošanu ar tā autoriem.

Savukārt Latvijas Veterinārārstu biedrības zinātnieki pieprasījuši un arī saņēmuši no poļu kolēģiem publikācijas oriģinālu. Taču šis materiāls nav pētījums, bet gan literatūras apkopojums par barības vada dilatāciju suņiem un kaķiem poļu žurnālā “Veterinārā Dzīve”.

Literatūras apkopojuma autoru vidū ir divi studenti. Iepriekš nosauktie 33 valstu zinātnieki ir tikai literatūras avotu uzskaitījums. Polijas kolēģi atzina situāciju Latvijā par tik satraucošu, ka pēc mūsu pētnieku uzaicinājuma būtu gatavi pat ierasties, lai nepieciešamības gadījumā, piedalītos izpētē.

19. un 20.martā Starptautiskās šķirnes suņu izstādes laikā Ķīpsalā sausās suņu barības “Dogo” ražotājs “Tukuma Straume” izplatīja dokumentu paketi ar nolūku pārliecināt suņu īpašniekus, ka Latvijas megaesophagus jeb suņu barības vada paplašināšanās situācija nav kaut kas ārkārtējs, ka slimība, kas pilnīgi oficiāli ir konstatēta 200 saslimušajiem un mirušajiem suņiem Latvijā, ir ierasta, ļoti izplatīta lieta. Visās apkārtējās valstīs tā ir, tikai statistikas neesot.

Dokumentu paketei tika pievienoti Pārtikas un veterinārā dienesta veiktie barības testi un ražotnes pārbaudes, kurās nekādi pārkāpumi netika atklāti. Tā tas ir, tikai ražotājs aizmirsts piebilst, ka pārbaudītas tikai dažas vielas no iespējamo megaesophagus cēloņu milzīgā saraksta.

Atgādināsim, ka saslimšanas uzliesmojuma pētījuma otrajā daļā, kas pagaidām ir atlikta, ir paredzēts pārbaudīt 200 000 dažādu vielu iespējamo klātbūtni barībā.

Suņu izstādē martā apmeklētājiem tika piedāvāts arī augstāk minētais un Saeimas Pieprasījumu komisijai demonstrētais poļu zinātnieku sagatavotais literatūras apkopojums par barības vada dilatāciju. Latvijas Veterinārārstu biedrības mazo dzīvnieku vadītājas vietniece Lita Konopore norāda, ka tulkojums nesakrīt ar mūsu pētnieku rokās esošo oriģinālu poļu valodā. Piemēram, poļu zinātnieki sava darba ievadā runā par gremošanas trakta saslimšanām kā bieži sastopamām slimībām un tas patiešām tā ir. Savukārt „Tukuma Straumes” piedāvātajā poļu raksta tulkojumā lasāms, ka tieši barības vada slimības ir vienas no biežāk sastopamajām slimībām suņiem un kaķiem. Un tas nu gan ir ļoti tālu no patiesības. Šādu tīšu izmaiņu tulkojumā nolūks varētu būt sabiedrības maldināšana par barības vada slimību biežumu suņiem, lai radītu iespaidu, ka barības vada dilatācija ir ikdienišķa parādība, uzsver megaesophagus cēloņu pētījuma vadītāja profesore Ilze Matīsa-Van Houtana.

Pētnieki ir ieinteresēti katra zinātnieka viedoklī un padomā par Latvijas uzliesmojuma iespējamajiem cēloņiem, tādēļ Latvijas Veterinārārstu biedrība sazinājās ar minētā megaesophagus literatūras apskata autoriem, kuri pat latviskajā tulkojumā atpazina savu materiālu. Viņi apstiprināja, ka šis materiāls, faktiski nav pētījums par megaesophagus cēloņiem, kas balstīts uz saslimušo suņu datu analīzi, bet gan tikai literatūras apkopojums par to, kas kopumā ir zināms par megaesophagus.

“Straumes” pārstāve A. Bork-Ržcicka atklāj, ka tulkojums veikts mācību un konsultāciju centra „Līderis”. Tā vadītāja Laura Puķīte vēstulē atzina, ka minētā materiāla tulkojumu “Dogo” ražotājs patiešām pasūtīja. Taču, pirms pabeigt darbu, kā arī pēc tam, kad tas nosūtīts, tulkotāji informējuši uzņēmuma “Tukuma Straume” vadību, ka obligāti nepieciešama veterinārārsta konsultācija, jo teksts ir ļoti specifisks.

Un vēl. Zemkopības ministrijas Veterinārā un pārtikas departamenta direktores Zandas Matuzāles intervijā “Latvijas Sabiedriskajiem medijiem” vairakkārt uzsver, ka slimība neesot saistīta ar barību, ka megaesophagus var rasties tikai ģenētisku traucējumu rezultātā. Tas neatbilst patiesībai. Iedzimtība ir tikai viens no iespējamajiem megaesophagus cēloņiem.

Megaesophagus jeb barības vada dilatācija var rasties Miasthenia gravis – neiroloģiskas saslimšanas rezultātā, neirotoksīnu, kā arī daudzu citu faktoru ietekmē. Neirotoksīni ir vielas, kas var kļūdas pēc nonākt barībā, kā tas jau ir diemžēl vairākkārt noticis pasaulē.

SAISTĪTIE RAKSTI

Līdz šim veiktās analīzes apliecina, ka Latvijas Megaesophagus nav iedzimts. Tātad mūsu gadījumā visiem suņiem megaesophagus ir iegūta kaite, skaidro slimības cēloņu pētījuma vadītāja prof. Ilze Matīsa–Van Houtana. Par iedzimto barības vada dilatāciju vēl jāpiebilst, ka suņi, kam šī slimība ir gēnos, nenodzīvo ilgāk par pubertātes vecumu, jo iet bojā intensīvās aušanas periodā. Savukārt pētījuma ietvaros apsekoto Latvijā saslimušo un mirušo dzīvnieki vecums ir ļoti atšķirīgs – no jauniem līdz pavisam veciem.

Kāds ir informācijas sagrozīšanas mērķis? Apturēt pētījumu? Nomelnot zinātniekus? Parādīt cilvēkus, suņu īpašniekus kā meļus un nejēgas? Atliek tikai atkārtot, ka lai ko neteiktu dažādu iesaistīto pušu pārstāvji, slimība no tā nekur nepazudīs.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Krievijas iebrukums Ukrainā var kļūt par Trešā pasaules kara sākumu
Ja Ukraina ir mobilizējusi 700 000 karavīru, kas ir pret 200 000 krievu, tad kāpēc ukraiņi neuzvar?
Šlesers: “Jāsēžas ar amerikāņiem pie galda un skaidri jāpasaka: mēs gribam kopā ar jums uzbūvēt atomelektrostaciju”
VIDEO. Krievijas iedzīvotāji ielu intervijās atbild uz jautājumu – vai viņi atbalstītu “specoperāciju” pret Somiju vai Zviedriju?
VIDEO. Maskaviete par karu Ukrainā: “Mēs esam palikuši vieni paši. Mūs visi neieredz. Un pareizi dara.”
Lasīt citas ziņas
VIDEO. Traģēdija vai sakritība? Kādā Rīgas skolā audzēknis iesit skolotājam pa žokli: pedagogs nokļūst slimnīcā, bet vēlāk nomirst
“Mēs atsakāmies braukt uz slaktēšanu.” Doneckas kaujinieki atsakās karot
“Mani visvairāk apbēdina, ka tā puse, kura ir par labiem zēniem, baidās to izteikt.” Aivars Broks par sabiedrības saliedētību Daugavpilī
VIDEO. Patiess un ļoti emocionāls video: ko postošais karš ir atņēmis ukraiņu ģimenēm
Dziedātājs Andris Ērglis azartspēļu dēļ jau gadiem ilgi cīnās ar parādu nomaksu
13:28
Zelenskis: Rietumi nav vienoti Ukrainas atbalsta lietā
13:22
Kuleba: Rietumu izšķiršanās par labu Melnās jūras ostu atbloķēšanai mazticama
13:00
Kremļa plānotais zibenskarš izvērties par krievu karaspēka barbarisku vardarbību pret civiliedzīvotājiem
Anita Muižniece: Nav iespējama vienota sabiedrība, ja bērnus šķirojam pēc valodas
Atbalsta samazinājuma dēļ Rīgā uz citām mītnēm īsā laikā jāpārvieto 570 ukraiņu bēgļi
Uzbrucējs Teksasas skolā nošauj 19 skolēnus
Apinis: Latvijā ir vismaz 10 zinoši ārsti, kuri jau šodien varētu vadīt veselības ministriju labāk par pianistu
Skatītājs jautā: Kāpēc Ukraina nevar samaksāt privātajām militārajām vienībām, lai tās karotu viņu pusē?
Ciklona ietekmē maija pēdējās dienas Latvijā būs vēsas un lietainas
“Sievietes dažreiz vakariņu vietā izvēlas kefīru, bet tā nedariet!” Dziedātāja atklāj, kā, atsakoties no cukura un piena, mainīja dzīvi
Sārts: Krievija gatavojas pamiera sarunām ar Ukrainu, grasoties atņemt tai atsevišķas teritorijas
“Trešdaļai no mums nemaz nav uzkrājumu!” Ekonomists atklāj, kā straujais apkures cenu kāpums ietekmēs mūsu maciņus
VIDEO. “Galīgi jau nekaunīgi palikuši!”: Ivars nakts melnumā savā dārzā sadzird nesaprotamu brakšķēšanu….
“Maiji rāva sirdis cilvēkiem ārā, tāpēc jau nejaucam nost viņu piramīdas!” Bikše par atbrīvošanos no “Padomju mantojuma”
Eksperte: Krievija savu auditoriju sāk gatavot ilgākam karam Ukrainā
“Šis laiks ieplēš rētas.” Saruna ar režisori Lauru Grozu
“Ir nepiemērots brīdis tautas tracināšanai.” Kilbloka par Maskavas ielas pārdēvēšanu
Nākamās divas ziemas ir īpaši būtiskas, jādomā, kā nodrošināties ar resursiem – komentē Roberts Zīle
Ja Ukraina ir mobilizējusi 700 000 karavīru, kas ir pret 200 000 krievu, tad kāpēc ukraiņi neuzvar?
Kalviņš skaidro, vai jaunās Covid-19 mutācijas varētu būt spēcīgākas par pirmo vīrusa variantu?
“Narkotikas, izpostīti viesnīcu numuriņi, ballīšu noslēgums slimnīcā,” pēc vētrainas kopdzīves Mosas liecība Depa tiesā varētu būt izšķiroša
“Es esmu pret vardarbību un toksiskām attiecībām!” “Māmiņu klubs” vadītāja Beitika aicina vardarbībā apsūdzēto reperi Strūbergu uz atklātu interviju televīzijā
“Karš nebeigsies, krievi sāks vēl asiņaināku un apjomīgāku ofensīvu!” Zelenskis firmām, kas pamet Krievijas tirgu, piedāvā turpināt darbu Ukrainā
Maestro Raimonds Pauls atklāti pasaka, ko domā par “Uzvaras” pieminekļa nojaukšanu
VIDEO. Maskaviete par karu Ukrainā: “Mēs esam palikuši vieni paši. Mūs visi neieredz. Un pareizi dara.”
Kā izaudzēt tādus tomātus un gurķus, kādi auga vecmāmiņas siltumnīcā?