Foto – Shutterstock

Suņu pētnieki: nav atbildes, vai cilvēki ir drošībā 14

Bīstamās suņu slimības cēloņu izpēte strupceļā – suņi iet bojā, bet valsts nevar nodrošināt pētījuma pabeigšanu.

KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Es tā īsti nevienu no viņām neatceros…”: rokmūziķis Ainars Virga atklāti par vienas nakts romāniem slavas “ziedu laikos” 1
23 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Ne visi supervaroņi valkā apmetņus”: vīrietis zem Dienvidu tilta aptur satiksmi, lai palīdzētu 33
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Morāli kropļi.” Ķirsis skarbi par protestu Gunāra Astras pieminekļa atklāšanas pasākumā 506
1 diena
Lasīt citas ziņas

Nule kā šis jautājums nonācis līdz Saeimai – vakar Pieprasījumu komisijā notika karstas debates par šo problēmu un tās risināšanas iespējamo virzību. Deputāte Inguna Rībena pauda satraukumu par Zemkopības ministrijas (ZM) lēmumu neturpināt pētījumu. “Pusotra gada laikā Latvijā esam sastapušies ar 140 nāves gadījumiem suņiem, bet Amerikā Pensilvānijas štatā desmit gadu laikā ir 14 gadījumi. Vai tā nav ārkārtēja situācija? Līdz šim es kā sabiedrības loceklis domāju, ka par mani sardzē stāv PVD, kas uzrauga to, kas valstī notiek, un vajadzības gadījumā ceļ trauksmi. 94% suņu ir lietojuši “Dogo” pārtiku, un tas ir vienojošais elements… Šī nav tēma, ar ko parlamentam būtu jānodarbojas, bet dienestu bezdarbībai ir robežas. Problēma ir samilzusi, un vēl un vēl ir nāves gadījumi. Vai atceraties gadījumu, kad sākotnēji it kā nevainīgās analīzes pēc tam izrādījās iemesls bērnu mirstībai no piena maisījuma sastāva, kur pirms tam pazīmes bija uzrādījušās suņu un kaķu barībā?” komisijas sēdē vaicāja Rībena.

 

Apdraudējums sabiedrībai

Deputāte Rībena uzsver, ka “Tukuma Straume” ražo barību ne tikai suņiem un kaķiem, bet arī citiem dzīvniekiem, tostarp cūkām, līdz ar to var uzskatīt, ka šobrīd sabiedrībai tas ir ļoti liels apdraudējums. Viņa pārmet nevarību ZM, PVD un “BIOR” institūtam, kam pārtikas risku novēršana ir pamatuzdevums.

CITI ŠOBRĪD LASA

Skaidrojot situāciju, Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) ģenerāldirektors Māris Balodis atzina, ka, jau saņemot pirmos signālus par šo slimību, tika veiktas laboratoriskās pārbaudes. Pērn PVD “Tukuma Straumi” pārbaudījis 15 reizes, savu uzraudzības pro­grammu ietvaros analizēti 44 paraugi un nekādas novirzes no normas nav konstatētas, līdz ar to nav nekāda pamata apturēt konkrētā ražotāja darbību.

Vadošā pētniece Ilze Matīsa van Houtana komisijā norādīja, ka ir nebijis barības vada dilatācijas jeb polineiropātijas slimības uzliesmojums un ir vairāki faktori, kas liek uztraukties. Kopš 2014. gada pavasara reģistrēti un apstiprināti vairāk nekā 200 gadījumi, katrs piektais suns no tiem ir miris un nav zināms, cik vēl mirs, jo šī slimība ir progresējoša. Slimības pamatā ir neatgriezenisks nervu bojājums, tā nav iedzimta slimība, tā skar dažādu šķirņu suņus. Trešdien tika reģistrēti vēl pieci jauni saslimšanas gadījumi.

Līdz 2013. gadam Latvijas veterinārajās klīnikās bija konstatēti viens divi gadījumi gadā, bet no 2014. gada 5 – 15 gadījumi. Salīdzinājumam – Lietuvā līdz trim gadījumiem gadā. Pētniece norādīja, ka galvenais slimības riska faktors ir Latvijā ražotā “Dogo” suņu barība, ko ir ēduši gandrīz visi slimības skartie suņi. Viņa teica, ka pētījums šobrīd ir apturēts un līdzšinējie iespējamie slimības riska faktori līdz šim nav apstiprinājušies, rezultāti ir bijuši negatīvi. Tā kā saslimšanas gadījumu skaits joprojām palielinās, pētījums ir jāturpina. Jau ir izpētīti smagie metāli, tallijs, akrilamīds, botulisms, disautonomija un Muasthenia gravis un rezultāti bijuši negatīvi, bet vēl jātupina pētīt organofosfāti, jonofori, vitamīnu un antioksidantu deficīts un nezināmas vielas.

“Jāņem vērā ļoti lielās bažas, ka izejvielas suņu barībā ir tās pašas, kas pārtikas ķēdē, un nav izslēgts risks, ka šī pati viela, kas ir suņu barībā, var skart produktīvos dzīvniekus. Ir signāli, ka slikta atražošana ir aitām, sivēniem un laboratorijas dzīvniekiem, kas lietojuši “Tukuma Straumē” ražoto barību. Tā kā pārtikas ķēdē ietilpst arī cilvēki, mums nav atbildes, vai cilvēki ir drošībā,” savas bažas pauda galvenā pētniece.

LOSP priekšsēdētājs Edgars Treibergs informēja, ka organizācija sazinājusies ar citu valstu zinātniekiem un ka 33 valstu zinātnieki teikuši, ka šī slimība nav saistīta ar barību, un neesot pamata viņiem neticēt.

 

Pētnieki naudu piesaistīs

Zinātnieki ir satraukti par notiekošo un apņēmības pilni turpināt pētījumus, lai noskaidrotu suņu saslimšanas iemeslus. Tiesa, pētījumus turpmāk viņi plāno veikt par naudu, ko plāno piesaistīt no organizācijām un privātpersonām. Jau nākamnedēļ pētnieki gatavojas organizēt suņu kontrolgrupu, lai varētu turpināt pētījumus. Tālāk tiks veikti izmeklējumi uz neirotoksīniem.

Tieši trūkstošais finansējums līdz šim bija tas, kādēļ pētījums nav pabeigts. Pēc pētījuma veicēju aprēķiniem, tā pabeigšanai nepieciešami vēl nedaudz vairāk par 30 tūkstošiem eiro. “BIOR” direktors Aivars Bērziņš atklāja, ka šim pētniecības projektam jau ir iztērēti 45 tūkstoši eiro. Direktors sola “BIOR” tehnisku atbalstu pētījuma autoriem ar nosacījumu, ka tiek rasts finansējums un noslēgts sadarbības līgums ar pētniekiem. Tāpat, pēc Bērziņa paustā, svarīgi nosacījumi ir pētījuma kvalitāte un komunicēšana ar sabiedrību. Jau šobrīd ir veiktas vairāk nekā 600 dažādu dzīvnieku barības paraugu analīzes Latvijā un ārvalstīs – Zviedrijā, Somijā – un neviens no analīžu rezultātiem neapstiprina bioloģiskā vai ķīmiskā apdraudējuma risku.

ZM Veterinārā un pārtikas departamenta juriskonsulte Linda Gurecka uzsvēra, ka ministrija nevienu brīdi nav bijusi pret izmeklēšanu un slimības cēloņu noskaidrošanu, taču tam vajadzīgs finansējums, kura šobrīd nav – kopumā laboratoriskiem izmeklējumiem valstī šogad “nogriezti” vairāk nekā 26 tūkstoši eiro.

Jau pērn “BIOR” šajā pētījumā ieguldījis 25 tūkstošus eiro no savas naudas, no PVD programmām ieguldīti 9 tūkstoši eiro, no “BIOR” laboratoriskiem izmeklējumiem – vēl 11 tūkstoši eiro. “Esam tur, kur esam, mums nauda no gaisa nekrīt,” teica Gurecka, piebilstot, ka šis pētījums šobrīd nonācis strupceļā. Tiesa, šajās izmaksās pētnieki jau saskata nesakritības, proti, šā gada janvārī PVD norādījis, ka iztērēts viens tūkstotis eiro, bet šobrīd kā iztērēti parādās 9 tūkstoši eiro.

“LA” jau vēstīja, ka ZM vairs nepiešķirs līdzekļus pētījumam, lai noskaidrotu, kādēļ Latvijā ir uzliesmojusi suņiem letālā slimība – barības vada paplašināšanās jeb dilatācija – un vai tajā nav vainojama suņu barība. Tāpat ziņots, ka pētnieki atteikušies slēgt trīspusējo līgumu ar ZM, “BIOR” un “Tukuma Straumi”, ņemot vērā spiedienu uz pētniekiem. Punktu tam pielicis barības ražotāja “Tukuma Straume” valdes priekšsēdētāja Aivara Podnieka ziedojums zemkopības ministra Jāņa Dūklava pārstāvētajai partijai – pieci tūkstoši eiro.

SAISTĪTIE RAKSTI

Finansēt šā pētījuma turpināšanu apņēmās “Tukuma Straume”, lai noņemtu jelkādas šaubas savai produkcijai. Trešdien “Tukuma Straumes” pārstāve Antra Bork-Ržečicka apliecināja, ka uzņēmums joprojām ir gatavs iesaistīties un palīdzēt ar finansējumu pētījuma pabeigšanai.

Tikmēr Rībena rosināja Pieprasījumu komisijā pēc diviem mēnešiem atgriezties pie šā jautājuma izskatīšanas, lai noskaidrotu, kas paveikts šīs problēmas risināšanā. Pieprasījumu komisijas vadītājs Augusts Brigmanis norādīja, ka plāno vērsties pie zemkopības ministra, lai pārrunātu šo jautājumu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Es tā īsti nevienu no viņām neatceros…”: rokmūziķis Ainars Virga atklāti par vienas nakts romāniem slavas “ziedu laikos” 1
23 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Ne visi supervaroņi valkā apmetņus”: vīrietis zem Dienvidu tilta aptur satiksmi, lai palīdzētu 33
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Morāli kropļi.” Ķirsis skarbi par protestu Gunāra Astras pieminekļa atklāšanas pasākumā 506
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Ošlejs: Latvija ir starp trim valstīm pasaulē, kur prasa būt vakcinētam, lai strādātu. Esam ne tajā labākajā kompānijā…
23 stundas
MZ
Monika Zīle
Ziņas
Monika Zīle: Valdība beidzot pamodās, lai elektrības un apkures izmaksu sitiena skartie masveidā neiepirktu striķus un ziepes 73
1 diena
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Ziņas
No pilngadīgajiem iedzīvotājiem vakcināciju pret Covid-19 pabeiguši ap 80% un gandrīz trešdaļa revakcinējušies 23
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
Nauris Puntulis: Žēl, ka pandēmijas situācija neļauj pulcēt seniorus uz semināriem, lai mācītu medijpratību 5
27 minūtes
LE
LETA
Ziņas
APTAUJA: Latvijā 48% iedzīvotāju nav informēti par iespēju izņemt skaidru naudu veikalu kasē
5 minūtes
JL
Juris Lorencs
Ziņas
Juris Lorencs: Visticamāk, Kazahstānā nostiprināsies eiropeiski iekrāsots autokrātisks režīms ar postpadomju un islāma piejaukumu
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vējainu laiku prognozē arī februārī un martā
12:31
LE
LETA
Ziņas
APTAUJA: Latvijā 48% iedzīvotāju nav informēti par iespēju izņemt skaidru naudu veikalu kasē
12:19
LA
LA.LV
Ziņas
Nauris Puntulis: Žēl, ka pandēmijas situācija neļauj pulcēt seniorus uz semināriem, lai mācītu medijpratību 5
11:58
Ieva Ēvalde
Ziņas
“Rīgā ievāktais medus ir ļoti kvalitatīvs.” Pēdējos gados galvaspilsētā attīstījusies urbānā biškopība
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Ap 40% no vakardien atklātajiem Covid-19 gadījumiem konstatēti bērnu un jauniešu vidū 3
2 stundas
ZB
Zigmunds Bekmanis
Stāsti
“Visa pamatā ir cilvēku iekšējais karš, katram pašam iekšpusē, meklējot ienaidnieku ārpusē!” Saruna ar publicistu Ilmāru Latkovski
4 stundas
ZD
Zigfrīds Dzedulis
Ziņas
Kāpēc “Gaso”, izbūvējot dabasgāzes pieslēgumu, prasa uzstādīt patēriņa skatītājus ēku ārpusē?
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Sestdien dažbrīd uzspīdēs saule un vietām nedaudz snigs
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Skumja ziņa: mūžībā devies iemīļotais un talantīgais latviešu aktieris Arnis Līcītis
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
Diennaktī atklājot gandrīz 6000 jaunus Covid-19 gadījumus, atkal pārspēts līdzšinējais rekords 34
16 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Pastāv risks, ka daudzi skolēni “izkritīs” no mācībām un nepabeigs skolu!” Plāno četrkāršot centralizētā eksāmena nokārtošanai nepieciešamo vērtējumu
20 stundas
AK
Aija Kaukule
Kokteilis
“Esmu bijis cilvēks, kurš agrāk diezgan skaļi vīpsnājis par seriāliem…” – atzīstas aktieris Niklāvs Kurpnieks
Intervija 4 stundas
LB
Laura Blumberga
Praktiski
“Truši var būt visai bezbailīgi un pašapzinīgi dzīvnieki”: kas noteikti jāzina par trusi kā mājdzīvnieku?
4 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
VIDEO. Ar mammu labāk tā nejokot! Dēls par nešpetnu joku saņem slapju slotu sejā 3
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Latvijas studentu komanda uzbūvējusi lieljaudas raķeti 6
3 stundas
IP
Ilze Pētersone
Ziņas
Ilze Pētersone: Vienā mierā un ar cieņu – arī kad dabū pa sāniem
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Uz autoceļa “Via Baltica” Lietuvā pie Polijas robežas snigšanas un avāriju dēļ paralizēta satiksme 55 kilometru garā posmā 7
19 stundas
LE
LETA
Ziņas
Cipule skaidro, kāpēc pašlaik nevajadzētu ieviest ļoti stingrus ierobežojumus 57
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Saskrējuši kā bites uz medus!” zemledus makšķernieki apsēduši Juglu 18
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Morāli kropļi.” Ķirsis skarbi par protestu Gunāra Astras pieminekļa atklāšanas pasākumā 506
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Kauguros spēcīgais vējš norāvis dzīvojamās mājas jumtu 7
23 stundas
AL
Anda Līce
Ziņas
Anda Līce: Piedzīvojam aizvien jaunas prāta aptumsuma izpausmes 48
1 diena
LE
LETA
Ziņas
“Pārsteigums. Putins ir krietni sliktāks, nekā mēs iztēlojāmies.” Navaļnija komanda publicē “Putina pils” fotogrāfijas 58
1 diena
Izcili gardas kotletītes rīvmaizē: bez gaļas!
22 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Štokenbergs: Vientuļi ļaudis bez bērniem ir pesimistiskāki par saviem nākotnes ienākumiem 34
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Man likās, ka viņš ir apsēsts ar dēmoniem”: pēc dažu dienu padzīvošanas kopā ar aktieri Imantu Stradu saka Amuna Davis
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Maģiskās eņģeļu stundas no no 22. līdz 28. janvārim: kādas vēlmes piepildīsies?
23 stundas