Ekonomika
Darbs un nauda

Dombrovskis: Diskusija par ES fiskālās disciplīnas noteikumu apturēšanas laiku vēl sekos1


Valdis Dombrovskis
Valdis Dombrovskis
Foto – Karīna Miezāja

Diskusija par to, uz cik ilgu laiku būs apturēti Eiropas Savienības (ES) fiskālās disciplīnas noteikumi, vēl sekos, intervijā aģentūrai LETA sacīja Eiropas Komisijas priekšsēdētājas izpildvietnieks ekonomikas un finanšu pakalpojumu jautājumos Valdis Dombrovskis.

“Pašlaik mēs neesam noteikuši konkrētu termiņu. Pilnīgi noteikti, tas attiecas uz 2020.gadu, jo skaidrs, ka dalībvalstu budžeta deficīti un valsts parāda līmeņi būs krietni lielāki, nekā tas iepriekš tika prognozēts. Par 2021.gadu vēl notiks diskusijas Eiropas pavasara semestra ciklā, kas parasti ir maija beigas, jūnija sākums. Tad notiks diskusijas, kāda ir iespējamā fiskālās politikas attīstība 2021. un turpmākajos gados,” stāstīja Dombrovskis.

Viņš piebilda, ka līdz maija beigām, jūnija sākumam, cerams, jau būs skaidrāka aina, kā attīstās koronavīrusa pandēmija, vai to ir izdevies apturēt, un atkarībā no tā jau varēs sākt izdarīt kādus secinājumus par fiskālo politiku.

Jautāts, ko ieraudzīsim dalībvalstu budžetos pēc ES fiskālās disciplīnas noteiktumu darbības atjaunošanas, Dombrovskis atzina, ka būs gan lielāki deficīti, gan lielāki valsts parādi.

“Par to nekādu šaubu nav. Bet jautājums ir, vai šajā situācijā ir kādas citas iespējas, jo tā ir ne tikai sabiedrības veselības problēma, bet arī milzīgs šoks ekonomikai. Ja mēs gribam nodrošināt, lai ekonomika spēj ātri atkopties no šī šoka, tad pēc iespējas ir jācenšas saglabāt uzņēmumus, saglabāt darbavietas. Tas prasa papildu finansējumu, tāpat kā papildu finansējumu pašlaik prasa veselības aprūpes sistēma,” uzsvēra Eiropas Komisijas priekšsēdētājas izpildvietnieks.

Tomēr viņš atgādināja, ka dalībvalstīm, finansējot papildus izmaksas, ir jāņem vērā arī valsts parāda ilgtspēja un jārēķinās ar to, cik lielu valsts parāda līmeni dalībvalsts spēj finansēt.

Saistītie raksti

“Latvijā šī problēma varbūt nav tik aktuāla, jo Latvijas valsts parāds ir krietni zem Māstrihtas kritēriju sliekšņa, kas ir 60% no iekšzemes kopprodukta, bet situācija ES dalībvalstīs ir atšķirīga,” atzina Dombrovskis.

Jau vēstīts, ka 23.martā ES dalībvalstu finanšu ministri vienojās apturēt stingros bloka fiskālās disciplīnas noteikumus, lai nacionālās valdības cīņā ar Covid-19 pandēmijas sekām varētu atļauties lielākus tēriņus. Ar šo lēmumu uz laiku faktiski tika atcelta Briseles uzraudzība pār dalībvalstu budžetiem.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
OZ
Olafs Zvejnieks
Ekonomika
Olafs Zvejnieks: Levits un pārējā elite varētu atrotīt piedurknes un doties uz lauka palīgā lauksaimniekiem 4
1 diena
LE
LETA
Ekonomika
Valdība nosaka, kad inficēšanos ar Covid-19 uzskatīs par nelaimes gadījumu darbā
2 dienas
LE
LETA
Ekonomika
Cietums par 147 000 000 eiro nevar būt prioritāte! Ģirģens uzskaita nozares, kur nauda vajadzīga daudz vairāk
2 dienas

Lasītākie

LE
LETA
Latvijā
Deg atkritumi un traktori! Liesmas aprij kādu plastmasas pārstrādes uzņēmumu Salaspilī
52 minūtes
LE
LETA
Veselam
Vīrusa izplatība neaprobežojas tikai Pierīgā. Covid-19 “ielauzies” jaunā novadā
20 minūtes
LE
LETA
Dabā
Jauni karstuma rekordi, bet vietām gaidām arī lietus! Laika prognoze svētdienai
1 stunda
VK
Vita Krauja
Kultūra
“Arī pasaulei ielikts liels komats vai varbūt daudzpunkte!” Saruna ar vienu no nozīmīgākajiem latviešu grafiķiem Pauli Liepu
Intervija 3 stundas
SD
Sandra Dieziņa
Ekonomika
Kamēr vecie veloceliņi brūk, zīmē jaunus! Rīgu sagaida velokultūras pārmaiņas 1
7 stundas