Publicitātes foto

Droni, mākslīgais intelekts, roboti: neaizstājami palīgi arī lauksaimniecībā 2

Tehnoloģiju attīstība maina mūsu ikdienas darbu finanšu, sakaru, enerģētikas un citās nozarēs, taču reti kurš iedomājas, ka arī tik šķietami konservatīva nozare kā lauksaimniecība var piedzīvot ievērojamu izaugsmi ar tehnoloģisko risinājumu palīdzību, un tā sauktā “gudrā lauksaimniecība” kļūst par nozares ikdienu.

LA
LA.LV
Ziņas
Urbanovičs: Mums jāgatavojas tam, kas varētu notikt, ja… 56
10 stundas
MB
Madara Briede
Praktiski
Zvana nezināms vai privāts numurs: vai atbildēt ir droši? 2
5 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
TESTS: Izvēlies lapsu un uzzini, cik patiesībā atbildīgs un uzticams tu esi! 5
6 stundas
Lasīt citas ziņas

Eiropas Komisija arī ir izveidojusi rīcības ceļvedi Eiropas Zaļais kurss, kas paredz visu siltumnīcefekta gāzu emisiju likvidēšanu nākamo 30 gadu laikā, padarot Eiropu par pirmo klimatneitrālo pasaules daļu. Lai to sasniegtu, plānots izmantot arī dažādus tehnoloģiskos risinājumus, piemēram, dronus un mākslīgo intelektu, padarot lauksaimnieku darba ikdienu vieglāku, efektīvāku un videi draudzīgāku.

Lai izvirzītie mērķi tiktu sasniegti, Eiropas komisija ceļvedī norāda, ka jārīkojas būs visām ekonomikas nozarēm, piemēram, investējot jaunās videi draudzīgās tehnoloģijās un sadarbojoties ar starptautiskajiem partneriem, lai uzlabotu globālos vides standartus. Tieši tādēļ Eiropas Zaļais kurss aptver plašu nozaru sarakstu – transports, enerģētika, būvniecība, metāla un tekstila apstrāde, ķīmija un informāciju tehnoloģijas, bet galvenais uzsvars tiek likts uz lauksaimniecību.

CITI ŠOBRĪD LASA

Lauksaimniecība bieži vien tiek uzskatīta par vienu no konservatīvākajām ekonomikas nozarēm, tomēr tajā līdz ar tehnoloģiju attīstību ir iespējams ieviest daudzus inovatīvus risinājumus, kas var palīdzēt ātrāk virzīties uz Zaļā kursa izvirzītajiem mērķiem.

Zemkopības ministrijas Lauksaimniecības departamenta Lauksaimniecības ilgtspējīgas attīstības nodaļas vadītāja Kristīne Sirmā uzsver, ka nākotnē lauksaimnieciskajai ražošanai ir jāstiprina tās ilgtspējība. “Lauksaimniecības nozarē nepieciešams kritiski izvērtēt dažādo resursu izmantojumu un enerģijas patēriņu, vienlaikus nodrošinot lauku apvidu dzīvotspēju, nozares konkurētspēju, kā arī saglabājot un palielinot ienākumus visā pārtikas piegādes ķēdē. Tieši digitalizācijai būs svarīga loma, lai sasniegtu šos mērķus. Svarīgi, lai digitālie risinājumi būtu pieejami gan lielām saimniecībām, gan mazām, jo kā teikts Eiropas Komisijas paziņojumā Eiropas Zaļais kurss, lai neviens netiku atstāts novārtā,” saka Zemkopības ministrijas eksperte.

Zemnieks, kas labi pārzina lauku, iegūst vislabāko ražu

“Jau kopš seniem laikiem zināms, ka tas zemnieks, kurš vislabāk pārzina savu lauku, iegūst vislabāko ražu. Tomēr, palielinoties apsaimniekotajām platībām, iespēja pašam saimniekam apskatīt katru lauka stūri kļūst aizvien sarežģītāka, un arī vienkārša augu apskate nespēj sniegt visu nepieciešamo informāciju. Tieši šeit savu efektivitāti vislabāk parāda tehnoloģijas, piemēram, droni, kas aprīkoti ar īpašiem sensoriem, spēj ātri un regulāri veikt lauka monitoringu, nosakot vietas, kur augiem trūkst mitruma vai kur uz lauka parādās nezāles. Šāda informācija ļauj saimniekam ātri reaģēt un nodrošināt ūdeni vai augu aizsardzības līdzekļus tieši tur, kur tas nepieciešams, samazinot lauka uzturēšanas izmaksas un nelietderīgi izmantotos resursus,” stāsta Rikijs Čens, “Huawei Technologies” vadītājs Baltijā.

Droni un sensori – noderīgi palīgi arī Latvijas lauksaimniekiem

Arī Latvijas lauksaimnieki atzīst jaunāko tehnoloģiju sniegto iespēju priekšrocības. Biedrības “Zemnieku saeima” valdes priekšsēdētājs Juris Lazdiņš stāsta, ka pēdējos gados droni un sensori ir kļuvuši par neatņemamu sastāvdaļu precīzajā lauksaimniecībā, kas nodrošina efektīvāku un ilgtspējīgāku lauku uzturēšanu. “Lauksaimniecībā arvien vairāk ikdienas darbi tiek pakārtoti iegūtajiem monitoringa datiem, kurus iegūst ar dažādiem sensoriem, satelītu sistēmām vai droniem. Balstoties uz ievākto informāciju un izmantojot navigācijas sistēmas, mūsdienās lauksaimnieks ir spējīgs efektīvi apstrādāt savus laukus, atbilstoši konkrētā lauka vajadzībām dotajā laika periodā,” saka biedrības, kura apvieno aptuveni 800 biedrus un pārstāv visas lauksaimniecības nozares, valdes priekšsēdētājs.

Arvien plašāka mākslīgā intelekta tehnoloģiju izmantošana ļautu arī daudz efektīvāk izplatīt augiem nepieciešamos mēslošanas un aizsardzības līdzekļus. Tas ne tikai samazinātu vajadzību pēc šīm vielām, kā arī augsnes un gruntsūdeņu piesārņojumu, bet arī palielinātu pārtikas drošību – kaitīgo atliekvielu līmenis dārzeņos vai labības produktos kļūtu vēl zemāks.

Robots, kas spēj atrisināt arī problēmas

SAISTĪTIE RAKSTI

Viens no lieliskiem šādas inovatīvas pieejas piemēriem ir tehnoloģiju uzņēmuma Huawei, Nīderlandes telekomunikāciju uzņēmuma KPN, kā arī Vageningenas Universitātes kopīgi realizētais projekts. Tā ietvaros tika risināta problēma, kas saistīta ar kartupeļu bumbuļiem, kas paliek zemē pēc kartupeļu ražas novākšanas. Pārdzīvojot ne tik bargas ziemas, palikušie bumbuļi izaug par nevēlamiem kartupeļu augiem nākošajā kultūrā, kas projekta gadījumā bija cukurbietes. Šie kartupeļu augi rada negatīvu ietekmi uz augsni un, augot ātrāk par cukurbietēm, bloķē gaismu, samazinot cukurbiešu svarīgo uzturvielu absorbciju, tāpēc Nīderlandes likumi prasa šo stādu un bumbuļu iznīcināšanu. Lai tos iznīcinātu lauksaimnieki pielietojuši apsmidzināšanas metodes, kas bojājušas arī cukurbiešu augus. Līdz ar to bija nepieciešamība radīt tehnoloģiju, kas spētu identificēt nevēlamo kartupeļu augus un samazinātu apsmidzināšanas negatīvo ietekmi uz cukurbietēm. Pateicoties 5G tehnoloģiju, dziļās mācīšanās algoritmu un malas skaitļošanas (edge computing) sniegto iespēju apvienojumam, tika radīts autonoms robots, kas aprīkots ar kamerām un precīziem smidzinātājiem, kas savienoti ar herbicīda tvertni un vadības datoru. Jaunizstrādātā tehnoloģija ir sasniegusi 95% precizitāti un stundā spēj aptvert hektāra trešdaļu, kas ievērojami pārsniedz strādnieku ātrumu.

Tehnoloģijas palīdz tikt galā ar izaicinājumiem

Turklāt tehnoloģijas ir spējīgas tikt galā arī ar jaunās realitātes izaicinājumiem. Covid-19 pandēmija jau parādīja, ka lielās saimniecības, kas piegādā savus produktus uz attāliem reģioniem, viegli ietekmē dažādi pārvietošanās ierobežojumi un kontroles procesi, liekot patērētājiem vērsties pie mazākiem vietējiem tirgotājiem. Mākslīgais intelekts, droni un dažādi citi tehnoloģiju risinājumi padara lauksaimniecību ekoloģiskāku un efektīvāku, kā arī palīdz mazākām saimniecībām kļūt konkurētspējīgākām tirgū.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Laukos
Mēslojuma deficīts pavasarī var apgrūtināt darbu lauksaimniekiem un samazināt ražu 4
3 stundas
LB
Latvijas Bizness
Ziņas
Ceļa balstīšana uz apaļkoku pāļiem! Latvieši sāk izmantot jaunu tehnoloģiju meža ceļu izbūvei 4
10 stundas
SD
Sandra Dieziņa
Laukos
Turpinās cūkgaļas iepirkuma cenas kritums, bet veikalos gada laikā cenas mainījušās maz 7
1 diena
IM
Ingūna Mieze
Ziņas
Kūdras izmantošanu dārzkopībā būtu jāizbeidz. Vai atrasts aizstājējs? 56
4 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
Urbanovičs: Mums jāgatavojas tam, kas varētu notikt, ja… 56
10 stundas
MB
Madara Briede
Praktiski
Zvana nezināms vai privāts numurs: vai atbildēt ir droši? 2
5 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
TESTS: Izvēlies lapsu un uzzini, cik patiesībā atbildīgs un uzticams tu esi! 5
6 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
“Atspiedis galvu rokās, valsts pirmā persona zūdījās pils kancelejas šefam – ak tu, tētīt, Andri, šie Saeimas pļāputašas!” Egila Līcīša feļetons 30
19 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Visas pandēmijas, epidēmijas un citas zarazas nāk un iet.” Veidemane par to, ka notikumus, ka ir svarīgi tautai, nevar aizmirst 47
1 diena
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Laukos
Nespējot izpildīt likuma prasības, zemnieku saimniecībai, iespējams, nāksies likvidēt taurgovis 49
5 dienas
LA
LA.LV
Laukos
Meklējiet vietējos! 9
6 dienas
AJ
Anita Jaunbelzere
Laukos
“Jebkurš kubikmetrs, kas nāk no meža, saražo gan algas, gan nodokļus.” Saruna ar Arni Muižnieku 45
Nedēļa
LA
Latvijas Avīze
Laukos
“Tas ir noziegums, kas bargi jāsoda.” Aicina nesastrādāt cūcības mežā 5
Nedēļa
LE
LETA
Laukos
Asociācija: Cūkkopības nozare joprojām strādā zem pašizmaksas 7
23. novembris, 2021
SD
Sandra Dieziņa
Laukos
“Man ir bail par atsevišķiem uzņēmumiem.” Šolks uzsver, ka pienrūpnieki cer uz valsts atbalstu 23
19. novembris, 2021
IE
Ināra Egle
Ziņas
Iebilst pret latgaliešu valodas uzspiešanu: unikālā ceļa zīme sašķeļ vietējo sabiedrību 53
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Ģenerālprokuratūra lūdz Saeimu izdot Ādamsonu kriminālvajāšanai
29 minūtes
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēs esam diezgan slima populācija!” Zavadska skaidro, kāpēc Latvijā tik liels mirušo skaits no Covid-19 106
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Uz Valmieras šosejas notikusi autobusa un kravas auto sadursme, kurā iesaistīta NBS mašīna
12 minūtes
LA
LA.LV
Veselam
“Kamēr daudzi nevakcinējas pret kovidu, HIV pacienti lūdzas, lai viņiem būtu šāda iespēja,” Ažiņa atklāj, vai būs pieejama arī vakcīna pret HIV 1
19 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Trešajā ceturksnī vidējā alga pirms nodokļu nomaksas pieaugusi līdz 1280 eiro 21
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Naktī uz ceturtdienu Latvijā sāksies ilgstoša snigšana 3
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
Jolanta Derkevica-Pilskunga: “Uga Dumpis pamatīgi nodarbojas ar riska komunikāciju, bet netiek ņemts vērā!” 3
1 stunda
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
TESTS: Izvēlies lapsu un uzzini, cik patiesībā atbildīgs un uzticams tu esi! 5
6 stundas
MB
Madara Briede
Praktiski
Zvana nezināms vai privāts numurs: vai atbildēt ir droši? 2
5 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Cepeškrāsnī gatavoti pildīti tomāti ar skābo krējumu un zaļumiem
4 stundas
DB
Dace Baltruma
Ziņas
Lasītāja: Plaisa starp “mēs” un “viņi” plešas platumā. Vai kāds parēķinājis, cik nonākuši kapu kalniņā tikai tādēļ, ka laikus netika pie ārsta? 45
9 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
“Atspiedis galvu rokās, valsts pirmā persona zūdījās pils kancelejas šefam – ak tu, tētīt, Andri, šie Saeimas pļāputašas!” Egila Līcīša feļetons 30
19 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Arnolds un Emanuels 1
6 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Bijušais Latvijas prezidents Guntis Ulmanis iekļuvis smagā autoavārijā 111
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Esmu brīvprātīgi izvēlējies nevakcinēties!”: pianists Vestards Šimkus paziņo, ka pārtrauc savu profesionālu darbību 330
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Divu sastāvdaļu šķīdums, ko var pagatavot mājās: kā rūpēties par orhidejām?
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Uz Valmieras šosejas notikusi autobusa un kravas auto sadursme, kurā iesaistīta NBS mašīna
16:13
LA
LA.LV
Veselam
“Kamēr daudzi nevakcinējas pret kovidu, HIV pacienti lūdzas, lai viņiem būtu šāda iespēja,” Ažiņa atklāj, vai būs pieejama arī vakcīna pret HIV 1
16:06
LE
LETA
Ziņas
Ģenerālprokuratūra lūdz Saeimu izdot Ādamsonu kriminālvajāšanai
15:55