Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: SIPA/ SCANPIX/ LETA

Kas šobrīd ir Eiropas bīstamākās rūpniecības preces? 0

Ieva Ēvalde, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 32
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 154
Kokteilis
Magnētiskās vētras 2024. gada aprīļa beigām – visbīstamākās dienas
Lasīt citas ziņas

Ikgadējā Eiropas Komisijas ziņojumā par bīstamajām rūpniecības precēm “Safety Gate”, kur apkopoti visi ar patērētāju drošību saistītie “trauksmes zvani” Eiropas teritorijā, kas saņemti 2021. gadā, kā arī vietējo patērētāju tiesību uzraudzības iestāžu reakcijas uz šīm sūdzībām, šogad pirmo reizi dominē sūdzības par automašīnām, otrajā vietā atstājot rotaļlietas.

Saistībā ar ieilgušo Covid-19 pandēmiju, būtisku daļu sūdzību veido arī patērētāju pretenzijas par sejas masku kvalitāti.

CITI ŠOBRĪD LASA

Lai veiksmīgāk aizsargātu patērētājus, rēķinoties ar patēriņa pāriešanu uz tiešsaistes iepirkšanās platformām, Eiropas Komisija ieviesusi arī īpašu interneta tirdzniecības uzraudzības rīku – tā dēvēto “web crawler” (latviski – “tīkla sirotāju”), kas palīdzēs valstu iestādēm atklāt nedrošu produktu tiešsaistes piedāvājumus.

Tieslietu komisārs Didjē Reinerss: “Ir ļoti svarīgi, lai “Safety Gate” tiktu pielāgots jaunajai patērētāju videi. Tādā veidā mēs varam aizsargāt patērētājus jebkuros apstākļos.”

2021. gadā patērētāju drošības uzraudzības iestādes, kas iesaistījušās kopējā patērētāju drošības uzraudzības tīklā, apmainījušās ar 2142 brīdinājumiem. Pirmo reizi visvairāk brīdinājumu tika saņemts kategorijā “automobiļi”, kam seko “rotaļlietas” un “elektriskās ierīces un aprīkojums”.

Attiecībā uz mehāniskajiem transportlīdzekļiem statistiku veido galvenokārt atsaukšana pēc tehnisku problēmu konstatēšanas, savukārt sūdzības par rotaļlietām saistās ar bīstamu ķīmisko vielu klātbūtni, kā arī plakanajām kronu baterijām. Izplatītākās problēmas elektroierīcēm savukārt saistītas ar pārkaršanu.

Pieci izplatītākie riski, par kuriem ziņots kopējā patērētāju drošības aizsardzības tīklā, bija saistīti ar miesas bojājumiem, kaitīgu ķīmisku vielu iedarbību, kā arī uzliesmojuma, aizrīšanās vai elektriskās strāvas trieciena risku. Kopumā ar “Safety Gate” starpniecību tika izplatīti 4965 turpmākie paziņojumi.

Ziņojumā norādīts, ka 2021. gadā ātrās brīdināšanas sistēmas tīkla kopējā izmantošana 30 iesaistītajās valstīs (ES 27, kā arī Islande, Lihtenšteina un Norvēģija) pieauga, pasargājot patērētājus no bīstamiem produktiem.

SAISTĪTIE RAKSTI