Zelta rudens Zemgalē

FOTO. Zelta rudens Zemgalē: no Cepļa kunga valstības līdz atjaunotajai Lielvircavas muižai 0

Zigmunds Bekmanis, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

“Vai lidmašīnā ir kāds ārsts?” Skride lidmašīnā, kas bija ceļā no Amsterdamas uz Bostonu, izglābis kāda pasažiera dzīvību 15
FOTO. Nevar ne pazīt! Mūziķis un komponists Guntars Račs pārvērties līdz nepazīšanai
Ja uz ielas piedzīvota epilepsijas lēkme un izsaukta “ātrā” palīdzība, pēc tam par izsaukumu būs jāmaksā?
Lasīt citas ziņas

 

No skolas gadiem tālajos 80. gados atceros pārgājienus “Pretī zelta rudenim”. Tie notika laikā, kad koku lapas sāka dzeltēt un sārtoties, ļaujot nesteidzīgi apbrīnot, cik mākslinieciski daba spēj pārvērst vasaras sulīgo zaļumu citu krāsu niansēs.

CITI ŠOBRĪD LASA

Jau par klasiku kļuvusi cilvēku vēlme rudens krāsas izbaudīt Siguldā, taču šajā laikā skaistums ir mums visapkārt visos Latvijas novados – upju ielejās, ezermalās un ceļmalās. Tikai jāatraujas no viedtālruņa ekrāna, jāpaceļ acis un jābauda. Jo laika nav palicis daudz – rudens vēju papluinīta, dabas krāšņā rota mūs priecēs vairs tikai pāris nedēļas. Šoreiz iesaku doties uz Zemgali, kur, protams, ar savu skaistumu izceļas Tērvete, taču ievērības cienīgas ir vēl arī daudzas citas vietas.

Cepļa kunga valstībā

Lielupes krastā netālu no Mežotnes atrodas mūziķa Igo Mūzikas un mākslas centrs “Ceplis”, kas četru gadu laikā mērķtiecīgas darbošanās rezultātā izveidojies pamestā un degradētā vidē, kur vēl līdz pagājušā gadsimta 90. gadu sākumam ražoja sarkanos ķieģeļus Mežotnes muižkunga Anatola Līvena (1873–1937) dibinātajā kaļķu dedzinātavā un ķieģeļu fabrikā.

Atrast šo vietu ir vienkārši – no Rīgas jābrauc līdz Bauskai un pirms Mēmeles tilta pie Rīgas Motormuzeja filiāles jānogriežas pa labi uz Mežotni. Pirms tās būs brūnā norāde, kurai sekojot ceļš ar slaidu līkumu ievedīs tieši Igo valstībā – asfaltētā laukumā, kura priekšā pavērsies viena no cepļa strādnieku dzīvojamajām mājām – atjaunotā “Ceplis 7”, kur pats mākslinieks apmeties uz dzīvi un iekārtots gan Igo mākslas darbu veikaliņš, gan notiek arī keramikas meistardarbnīcas.

Lai satiktu Igo, tikšanās jāpiesaka laikus, vēlams vismaz mēnesi iepriekš, jo viņš ir ļoti aizņemts ne tikai koncertējot (Igo 60 gadu jubilejas pasākumi joprojām turpinās), bet arī vadot “Cepļa” ēku atjaunošanas darbus, gleznojot un veidojot unikāla dizaina priekšmetus. Ekskursijas pa “Cepļa” teritoriju Igo vada pats, un tā ir performance, kuru nedrīkst laist garām.

Stāstījums sākas, parādot, cik piemēslota bijusi šī vieta, iegādājoties īpašumu. Trīs no nocirstajām papelēm, izrautās saknes gaisā paslējušas, ar tēlnieka, Igo drauga Ivara Miķelsona gādību pārtapušas interesantos vides objektos. Izkopts arī aizaugušais Liel­upes krasts, iestādīti jauni koki un atklāta piemiņas plāksne firstam Līvenam, šīs vietas radītājam. Pērn pirmoreiz iekurināts keramiķa Arta Kleinberga būvētais melnais ceplis un apdedzināti pirmie trauki.

Divpadsmit mākslinieku gleznojumi uz skaidu plāk­snēm kādreizējās krāsns podiņu ražotnes tukšajās logu ailās, kas radīti 2019. gada zibensplenēra laikā, nu apskatāmi uz ēkas sienām, jo kopš tā brīža atjaunošanas darbi strauji pavirzījušies uz priekšu un namu no vēja un lietus sargā moderni plastmasas logi. Šīs ēkas interjerā maksimāli saglabāta vēstures elpa.

Jau iekārtotajās telpās un otrā stāva galerijā apskatāmas Igo gleznas, un pat balkona margās, kas tapušas no veciem, ķirmju iegrauztiem dēļiem, iestrādāti viņa zīmēti raksti. Tieši no balkona augstumiem ekskursantus gaida vislielākais pārsteigums – ekspresīvā Igo vijoļspēle, un atskaņotajos latviešu tautasdziesmu motīvos viņš paģēr klausītājiem dziedāt līdzi.

Ekskursijas turpinājumā ceļš ved uz mazliet atstatu esošo kaļķu dedzinātavas skursteņa ēku, kuru Igo kopā ar savu komandu arī pārvērtis līdz nepazīšanai. Pirmajā stāvā iekārtota ekspozīcija par ķieģeļu fabrikas vēsturi, kurā apskatāmas senās fotogrāfijas un lasāmi dažādu laiku avīžraksti par šo vietu un kādreizējiem ražošanas apjomiem, bet otrajā stāvā – mākslas galerija. Pats noslēpumainākais brīdis pienāk tad, kad Igo aicina ieiet pašā skurstenī.

Šaurajā telpā virs galvas atklājas mazs debesu gabaliņš, kas kļūs vēl mazāks, nojaucot bojāto skursteņa galu un piebūvējot to līdz sākotnējam augstumam. Igo palūdz katram iedomāties savu viskvēlāko vēlēšanos un noskandina skursteņa zvanu – kamēr skaņa uzšausies aug­šup un izdzisīs, tajā mirklī izteiktā vēlme nākotnē piepildīsies.

 

Atjaunotā Lielvircavas muiža

9. jūlijā pēc divus gadus ilgušas jumta nomaiņas un telpu restaurācijas durvis apmeklētājiem vērusi Lielvircavas muiža. Vecās muižas kungu māju būvējis barons Dionisijs fon Klopmans no 1803. līdz 1808. gadam, kura dzimta šeit valdījusi četrsimt gadus. 

1822. gadā muižu nopircis Dītrihs fon Grothuss un septiņus gadus vēlāk atdāvinājis savai meitai Adelheidei, kura apprecējusies ar baronu Vilhelmu fon Hānu, un tās pārstāvji tur dzīvojuši līdz pat agrārajai reformai. 19. gadsimta vidū kungu māja pārbūvēta, vairāk tuvinot to klasicisma stilam, izmantojot dažādas interjera detaļas no iepriekšējās būves.

Pēc pāriešanas Latvijas valsts īpašumā muižas zeme sadalīta jaunsaimniecībās, bet kungu māja nodota vietējā pagasta pašvaldībai, kura sākumā te ierīkoja telpas pasākumiem, bet no 1924. gada – pagasta četrklasīgo pamatskolu.

Pēdējos desmit gados veikta būtiska Lielvircavas muižas kungu mājas pārveide. Restaurējot telpas, ņemts vērā muižas ilggadējāko īpašnieku Klopmanu dzimtas pēcteča Georga Pētera fon Klopmana dāvinājums, ar kuru ekspozīcijas vajadzībām uz divdesmit pieciem gadiem nodotas muižas istabās reiz bijušas 19. gadsimta mēbeles un sadzīves priekšmeti, tekstilijas, gleznas, dzimtas vēsturisko personu portreti, zobeni un ordeņi.

SAISTĪTIE RAKSTI

Starp vērtīgākajiem eksponātiem minamas gan izsmalcinātas servīzes, gan kaujas bruņas un piezīmju grāmatiņa, kurā tā laika muižas iemītnieces pierakstījušas savus sarīkojumu deju partnerus. Doma atgriezt muižas inventāru Lielvircavā baronam radusies 2019. gadā, apceļojot Latviju, jo viņš bijis patīkami pārsteigts un gandarīts par muižā notiekošajiem atjaunošanas darbiem.

Iegūtie vēsturiskie priekšmeti ļauj iejusties aristokrātu dzīvē 19. gadsimtā un sniedz priekšstatu par vācbaltiešu kultūras un saimniecisko dzīvi un sakariem ar kaimiņu zemēm – Krieviju, Angliju un Vāciju. Muižas apmeklētāji var aplūkot viesu salonu, bibliotēku, guļamistabu, ēdamistabu, rakstīšanai un spēlēm paredzētās istabas. Pavisam no Klopmana kunga iegūtas 386 vienības, tostarp ampīra un bīdermeiera stila mēbeles, lustras. Senākās ir ēdamistabas mēbeles, kuras datētas ar 1760. gadu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Prioritāte – ilgtspējīga kūdras purvu apsaimniekošana
Žurnāls: Daudzos ZM, VARAM un VID iepirkumos figurē politiķu radi un ziedotāji
Meža īpašnieki noslēpties nevar – tiklīdz veikta inventarizācija, jau nākamajā dienā pagalmā ieripo uzpircēji 82
“Ja bez maksas, es ņemu!” Šoziem latviešu interese par malku mežā dubultojusies 23
“Vai lidmašīnā ir kāds ārsts?” Skride lidmašīnā, kas bija ceļā no Amsterdamas uz Bostonu, izglābis kāda pasažiera dzīvību 15
FOTO. Nevar ne pazīt! Mūziķis un komponists Guntars Račs pārvērties līdz nepazīšanai
Ja uz ielas piedzīvota epilepsijas lēkme un izsaukta “ātrā” palīdzība, pēc tam par izsaukumu būs jāmaksā?
Kam jāatmaksā dēla ņemtais kredīts, ja pats to vairs nevar izdarīt? Vai vecākiem?
VIDEO. Jauna latviešu sieviete veikusi eksperimentu, vai var izdzīvot ar 100 eiro mēnesī: “Es ļoti gribu ēst!” 137
Lasīt citas ziņas
Mācās audzēt tomātus bez fosilās enerģijas izmantošanas ar īpašu gaismu 5
Kāda bija aizvadītā ķiršu sezona, kāpēc raža bija mazāka nekā citus gadu? 3
Mazie veikali laukos – atbalsta salas dziestošajos reģionos 17
Brīnišķīgu bumbieru dārzs ar rekordražu; kā līdz tam nonākt. Intervija ar saimniekiem.
Trauksmes zvani! Bioloģiskā daudzveidība Latvijas ārēs nīkuļo 12
Gerhards: būt par ministru nav mans pašmērķis 8
Cietusī spriedumu nesagaida… Paziņoti tiesas spriedumi rekordsenās – pirms 30 gadiem ierosinātās – krimināllietās
“Vai lidmašīnā ir kāds ārsts?” Skride lidmašīnā, kas bija ceļā no Amsterdamas uz Bostonu, izglābis kāda pasažiera dzīvību 15
Saldus novadā grāvī ieslīdējis autobuss 7
Ja uz ielas piedzīvota epilepsijas lēkme un izsaukta “ātrā” palīdzība, pēc tam par izsaukumu būs jāmaksā?
Bijusī Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga šodien svin 85. dzimšanas dienu 3
Latviju šķērsos jaunas nokrišņu zonas. Kurās dienās snigs visvairāk? Prognoze nākamajai nedēļai
Mūžībā devies latviešu dziesminieks un jumiķis Haralds Sīmanis
“Nešaubījos, ka došos karot!” Jurko stāsts par kaujām līdz spēku izsīkumam un ko karam nodarīja korupcija 74
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Patversmē neapmierina higiēniskās prasības, jo nespējnieki sabāzti vienā istabā. Ko avīzes rakstīja pirms 100 gadiem
22:33
Cik tālu pavirzījusies lieta par ar dienesta telefona iespējamu izblēdīšanu Ģirģena vajadzībām?
21:57
Pirms 100 gadiem Nacionālajā operā Rīgā izrādīja pirmo Latvijā patstāvīgi iestudēto baleta izrādi
21:26