Foto-Anda Krauze

Puķu sienas, gaisa dārzi. Tik skaisti, ka gribas jautāt – vai tiešām īsti? 0

– Vai tās maz ir īstas? – jautā daudzi puķu mīļotāji, apskatot skaistos pilsētas puķu traukus pie laternu stabiem, piramīdās un dobēs. – Īstas gan! – teic Jūrmalas galvenā dārzniece INGRĪDA GRIĶE un atklāj to audzēšanas noslēpumus.

Reklāma
Reklāma
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 174
“Krievi mūs burtiski aprīs!” Ukraiņu komandieris skaidro iespējamās kara pauzes briesmas 139
Neizmet, turpini izmantot – 10 praktiski pielietojumi ikdienā tavam vecajam viedtālrunim 7
Lasīt citas ziņas

– Pilsētas apstādījumiem vienmēr jāizskatās nevainojami skaistiem, – skaidro Ingrīda Griķe.

Pašai gan viņai visvairāk laika nākas pavadīt pie datora, jo visu apstādījumu pamatā ir rūpīga naudas, puķu šķirņu, stādu skaita, augsnes daudzuma un mēslojuma aprēķini, dobju shēmu zīmējumi…

CITI ŠOBRĪD LASA

Katru gadu dobēm jābūt citādām, lai būtu pārsteigums. Pilsētas apstādījumi kalpo arī par modes noteicēju Jūrmalas mazdārziņos. Jūrmalnieki noskatās, kas viņiem iepaticies, un nākamajā gadā stāda arī savos dārzos. Piemēram, apkārtnes dārzniecībās šopavasar deficīts bija tādas pelargonijas, kādas auga puķu traukos pie apgaismes stabiem, uz tiltiem un pērn bija skaistas līdz pat novembrim. Ar bažām sākotnēji tika uzņemtas garā auguma verbēnas (Verbena bonariensis), taču, uzzinot, ka tās ir topā dārzu izstādēs ārzemēs, nu visi tādas vēlas arī sev.

Katrai puķei savs laiks

– Lai pilsētas dārzi vienmēr būtu glīti, jābūt nežēlīgam, – joko Ingrīda. Piemēram, kad jūnijā rauj ārā izcili skaisti ziedošas atraitnītes, vietējie dārzmīļi skrien ar kastēm un nes uz mājām, jo sirds sāpot, ko tādu redzot. Taču neko darīt – līdz Jāņiem vasaras puķēm jābūt dobēs. Nežēlīga izrīkošanās gaida arī tulpju sīpolus. Parasti, kad maina sortimentu, tie vēl nav nobrieduši. Taču vienalga visi sīpoli rūpīgi jāizrok, lai nākamgad kāds palikušais nemaitā jaunās dobes kopskatu. Sākotnēji dārznieki mēģinājuši sīpolus ataudzēt, taču sapratuši, ka tas nav ieguldīto pūļu vērts. Ingrīda skaidro – jāsamierinās ar to, ka tulpes, ko iegādājas no ārzemēm, paredzētas vienas sezonas skaistumam, gluži kā vasaras puķes. Mājas apstākļos, protams, tās var ataudzēt un pavairot, taču tik krāšņu ziedu kā pirmajā gadā nez vai izdosies iegūt. Šis gads gan ir izņēmums, jo salnu dēļ vasaras puķes stādīja ļoti vēlu un karstajā pavasarī sīpoli paguva ļoti labi nobriest. Sīpoli ir saglabāti, un lielākie tiks stādīti kā koši akcenti parkos, kur prasības nav tik stingras kā parādes dobēm pilsētas centrā.

Jau tagad dārzniecei skaidrs, kādas nākamajā gadā izskatīsies dobes. Ir pēdējais brīdis pasūtīt puķu sīpolus, kas jāstāda rudenī, gan atraitnītes, kuras jau skaisti ziedošas stādīs agri pavasarī.

Ja dobēs ar augu izvēli vēl var eksperimentēt, tad puķu traukos un podos pie laternu stabiem stāda tikai pārbaudītas vērtības. Vislielākā slodze – karstumā, vējā – jāiztur puķēm pie stabiem. Tam vispiemērotākās izrādījušās pelargonijas (Pelargonium peltatum). Lai apjoms veidotos kuplāks, papildus stāda sunīšus (Bidens ferulifolia) un seglapu salmenes (Helichrysum petiolare). Salmenes podā stāda tikai pa vienai, jo tās aug ļoti agresīvi. Pie katra auga ik pa laikam tiek kāpts, un augi, kas ar dižo augšanu nomāc pelargonijas, tiek apcirpti. Rudenī tiem ļauj vaļu un pelargonijas pārmāc sunīšu dzeltenie ziedi un salmeņu sudrabainais lapojums.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.