Ložņu ģipsene. Foto – Valdis Semjonovs

Gandrene, alsīne, rodiola. 9 retumi akmeņdārzam un padomi tā veidošanai 0

Lai akmeņdārza augiem sarūpētu tīkamu dzīvesvietu, jānodrošina pietiekami auglīga augsne, laba drenāža un vēlamais apgaismojums. Jāatbrīvojas arī no daudzgadīgo nezāļu saknēm, jo zemā auguma dēļ iestādītie augi nespēs konkurēt ar spēcīgi augošajām nezālēm. Akmeņdārzs vienmēr būs skaists, ja to izravēs reizi 1–2 nedēļās.

Reklāma
Reklāma
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
TV24
Šoreiz “šefs” ir pielaidis kolosālu kļūdu. Vai Krievijas elite patiesībā gaida Putina nāvi? 41
RAKSTA REDAKTORS
“Šorīt viņi tur stāvēja vairāk nekā pusstundu, diskusijas bija skaļos toņos” – jautājam instruktoram, kuram no šoferiem šādā situācijā ir priekšroka 3
Lasīt citas ziņas

Jau vairāk nekā piecdesmit gadu akmeņdārza augus kolekcionē talsenieks, Prāgas akmeņdārzu audzētāju biedrības biedrs Uldis Jēkabsons. Viņš arvien iepazīst un izvērtē reti sastopamu, no ārzemēm atceļojušu augu prasības. No plašās kolekcijas audzētājs atlasījis skaistus un vērtīgus košumaugus ar pietiekami ilgu mūžu un dekorativitāti.

CITI ŠOBRĪD LASA

Minuarcija jeb linziedu alsīne (Minuartia capillacea syn. Alsine liniflora) – izskatās pēc irdena spilvena ar daudziem 15 cm aug­stiem ziedkātiņiem. Ziediņi ir balti, līdzīgi liniem, ar zaļu dzīslojumu. Piemērota saulainām, kaļķainām vietām. Vērtība akmeņdārziem, jo zied pieklusušajā jūlijā. Iestādot dobē starp citiem augiem, tā neveido blīvu stādījumu. Cieš no jebkura liellapaina kaimiņauga. Vislabāk aug uz mūriem, kur liels karstums.

Eiropas saulpurene (Trollius europaeus) ‘Ice Cream’ – gundegu dzimtas lakstaugs. Stāvs, 30 cm augsts stublājs. Zaru galā ir pa lielam, apaļam ziedam. Zied maijā–jūnijā. Jāsargā no gliemežiem.

Zālveida īriss (Iris graminifolia) – ar lapām krietni pāraug zili violetos, smaržīgos ziedus. Neparasti izskatās akmeņdārza slīpumā.

Ložņu ģipsene jeb plīvurpuķe (Gypsophila repens) – daudzgadīgs augs ar ložņājošiem stublājiem. Zied no jūnija līdz augustam. Audzē saulainā vietā, sausā, kaļķainā, caurlaidīgā augsnē. Labi pārziemo. Līdzīgi kā linziedu alsīne, guļot uz betona mūrīša, koncentrē daudz vairāk spilgti rozā ziedu.

Asinssarkanā gandrene (Geranium sanguineum) ‘Prostratum’ – veido kuplu, stāvu dzinumu puduri. Ir ļoti spēcīga sakņu sistēma, tāpēc var stādīt lielā slīpumā, kur ir smilšaina zeme un tā izskalojas. Lapas ir tumši zaļas, staraini šķeltas, ziedi – violeti. Zied jūnijā un jūlijā. Sausumizturīga, ilgmūžīga, der jebkura augsne. Labāk aug saulainā vietā.

Asinssarkanā gandrene ‘Compacta’ – ap 20 cm augsta. Zied jūnijā un jūlijā tumši rozā ziediem. Stāda 7–10 augus kvadrātmetrā. Jāuzmanās, lai nepārmēslotu, citādi augs zaudēs apaļo formu. Stādot neielabotā, vien uzirdinātā zemē, augs ir kompaktāks, glītāks.

Reklāma
Reklāma

Rodiola (Rhodiola semenovii) – elegants augs, kam nepieciešama labi drenēta, akmeņaina augsne. Īpaši dekoratīvs pavasarī un vasaras sākumā. Nekādā gadījumā nevajag sakņu kakliņu apbērt ar zemi. Ja saknes parādās augsnes virspusē, tās mulčē ar akmeņiem.

Pelašķis (Achillea erba-rotta) – ap 15 cm augsts, zaļlapains augs. Izplatīts augstu kalnos Itālijā, Francijā. Nepatīk kaļķaina augsne. Nepieciešama brīva augšanas telpa, jo, ja uzmāksies kaimiņaugs, pelašķim atmirs sānu dzinumi. Pieaug lēni un pamatīgi. Ļoti laba izvēle akmeņdārzam, tikai blakus jāstāda košāks augs.

Mikona ramonda (Ramonda myconi) – mūžzaļš, daudzgadīgs, līdz 10 cm garš augs. Violeti ziedi ar spilgti dzeltenām putekšnīcām. Stāda starp akmeņiem, daļēji noēnotā vietā. Rozetes vidū nekādā gadījumā nedrīkst uzkrāties ūdens. Ja ir ilgstoši rudens lieti, augu ieteicams pārklāt ar burbuļplēvi.