Foto – Anda Krauze

Stikla pilī kā paradīzes dārzā. “Mājas Viesis” ciemojas Salaspils botāniskā dārza oranžērijā 0

Vasarīgās noskaņās vērts izbaudīt augu daudzveidību Salaspils botāniskā dārza jaunajā oranžērijā, kur dabas jaukumu netrūkst. Ar tās interesantākajiem eksemplāriem iepazīstina oranžērijas augu nodaļas vadītāja ZANE PURNE.

Reklāma
Reklāma
Krievija uzbrūk Ukrainai ar “brīnumieroci”. Ar to varētu tikt galā tikai F-16 144
TV24
“Viņi ir gatavi uz visādām neģēlībām.” Kas mudinātu Putinu pieņemt lēmumu uzbrukt NATO?
Veselam
Neviens to pat nenojauta – pasaulē populāros kosmētikas produktos vēzi izraisošas ķīmiskas vielas 800 reižu pārsniedz normu 33
Lasīt citas ziņas

Oranžērijas augu nodaļas komplekss, ko veido piecas stikla siltumnīcas, ir aptuveni 1500 m2 plašs. Tā kolekcijā ir 114 dzimtu, 334 ģinšu augi, un tas viss kopā veido 2100 augu dažādības jeb taksonus.

Viss oranžērijas komplekss ar kopējo platību 3300 m2, kurā ietilpst vēl 7 siltumnīcas ar augu kolekcijām un kuras apmeklētāji var vērot tikai caur stiklu, atklāts 2015. gada 23. aprīlī, uzbūvēts par Eiropas reģionālā attīstības fonda naudu. Siltumnīcas, darbinieku telpu remonts un daļēja ceļu seguma atjaunošana izmaksāja 3,4 miljonus eiro.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ideju par jaunu, moderni ekspluatējamu oranžērijas izveidi Nacionālais botāniskais dārzs sāka īstenot 2013. gadā, un visi augi apmeklētājiem skatāmajās siltumnīcās ir pārstādīti no botāniskā dārza vecajām oranžērijām, kuru platība bijusi vien 300 kvadrātmetri. Jaunā oranžērija izveidota tā, lai būtu viegli pārskatāma, te varētu redzēt raksturīgākos augus no visiem kontinentiem, izņemot Antarktīdu, tāpēc šeit var novērot visdažādākos dārza lepnumus – augļu kokus, sukulentu kolekciju, tropu augus un neparastākos telpaugus. Īpašs oranžērijas lepnums ir sukulentu kolekcija.

Katrā siltumnīcā mājvieta ir augiem, kam nepieciešami vienādi gaisa mitruma, apgaismojuma, temperatūras un augsnes sastāva apstākļi. Klimatu kontrolē speciālas tehniskās ierīces (meteostacija), kas regulē temperatūru, gaismu un gaisa mitrumu, tāpēc augiem šeit ir nodrošināta vispateicīgākā eksistence. Interesanti, ka oranžērijā ierīkotas arī ūdenstilpes, vīteņaugiem piemērotas arkas un tiltiņi pār baseiniem, kas rada ļoti romantisku atmosfēru. Oranžērija ir lieliska vieta ne vien dabas brīnumu izpētei, bet arī atpūtai un relaksācijai.