Foto: PV/SCANPIX/LETA

Grāmatveži ceļ trauksmi. Jaunie likumi smagi nospiež nozari 0

Pieaugošais likumdošanas slogs apdraud vairāk nekā puses grāmatvedības pakalpojumu sniedzēju turpmāko darbību, norāda nozares pārstāvji. Grāmatvedības pakalpojumu sniedzēji pastiprināti izjūt likumdošanas sloga palielināšanos un vismaz sestā daļa uzņēmumu baidās, ka jauno prasību dēļ nespēs turpināt darbību.

Reklāma
Reklāma
Bundesvēra ģenerālinspektors brīdina par draudiem: “Krievijas armija orientējas Rietumu virzienā”
Veselam
Austrumu slimnīcā ar NBS helikopteru nogādāta gados jauna paciente kritiskā stāvoklī 29
TV24
“Ko viņi darīs pirmos mēnešus? Viņi dropēs!” Rajevs skeptiski vērtē Krievijas demobilizācijas plānu
Lasīt citas ziņas

Jāpieņem jauni darbinieki, vai jāpārdala pienākumi

No nākamā gada paredzētā grāmatvedības ārpakalpojumu sniedzēju licencēšana ir tikai ceturtais lielākais apgrūtinājums grāmatvežiem, liecina grāmatvedības un uzņēmuma vadības sistēmas “Tildes Jumis” veiktās aptaujas rezultāti.

CITI ŠOBRĪD LASA

16,8% aptaujāto grāmatvedības pakalpojumu sniedzēju atzīst, ka pieaugošais likumdošanas slogs apdraud to turpmāko darbību, un 37,9% ikdienas darbā ļoti izjūt jauno prasību ietekmi.

Tas nozīmē, ka vairāk nekā pusei grāmatvedības pakalpojumu sniedzēju, lai ievērotu visas likuma normas, nāksies veikt izmaiņas darba organizācijā, piemēram, pieņemot papildu darbiniekus vai pārdalot pienākumus.

Kuri likumi rada sarežģījumus

Šobrīd vislielāko izaicinājumu grāmatvedības pakalpojumu sniedzējiem rada Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas likuma ievērošana. Tā nodarbina 80% respondentu prātu.

Otrais lielākais apgrūtinājums ir Starptautisko un Latvijas Republikas nacionālo sankciju likums, kura prasības sagādā sarežģījumus 51,6% grāmatvedības ārpakalpojumu sniedzēju.

Pusotru gadu pēc stāšanās spēkā izaicinājumus turpina radīt Vispārīgā datu aizsardzības regula, kas satrauc 44,2% respondentu, kamēr gaidāmā grāmatvedības ārpakalpojumu sniedzēju licencēšana neliek mieru 38,9% aptaujāto.

Papildu izmaksas

Likuma prasību ievērošana aptaujātajiem uzņēmumiem rada papildu izmaksas, un 31,6% respondentu baidās, ka tās būs pārāk lielas, lai nodrošinātu rentablu darbību.

Bažas pastiprina fakts, ka grāmatvedības pakalpojumu tirgus ir visnotaļ konservatīvs, tajā valda liela konkurence un piesaistīt jaunus klientus ir grūti. Līdz ar to pastāv risks, ka zaudējumu segšanu nāksies pārlikt uz klientu pleciem.

“Aptaujas dati atklāj, ka grāmatvedības pakalpojumu sniedzēji nonākuši neapskaužamā situācijā. Pēdējā laikā nozarei nācies pielāgoties vairākām sarežģītām likuma prasībām, kuru ievērošana prasa jaunu procedūru ieviešanu, papildu zināšanu apguvi un dažkārt pat jaunu darbinieku pieņemšanu darbā,” komentē Latvijā populārākās grāmatvedības un uzņēmuma vadības sistēmas Tildes Jumis biznesa attīstības vadītājs Viesturs Slaidiņš.

Reklāma
Reklāma

Esot novērots, ka individuālie grāmatvedības ārpakalpojumu sniedzēji nereti izbeidz savu uzņēmējdarbību un kļūst par klientu štata grāmatvežiem uz pilnu vai nepilnu slodzi. Pieaugot likuma prasību slogam, aizvien svarīgāka kļūst darba efektivitāte. Pieredze rāda, ka uzņēmumi, kuri ikdienā izmanto aktuālajām likumdošanas prasībām atbilstošas grāmatvedības programmas un glabā datus mākoņkrātuvēs, ar likuma prasībām tiek galā vieglāk, uzsver V.Slaidiņš.

Uzziņa:

Pētījumā aptaujāti 230 Latvijas uzņēmumi, tostarp gandrīz simt grāmatvedības ārpakalpojumu sniedzēji.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.