Ilustratīvs foto
Ilustratīvs foto
Foto: Gerd Altmann / Pixabay.com

Gribi dzīvot veselīgi un ilgāk? Ej uz teātri, koncertiem, muzejiem! 0

Gājiens uz teātri, koncertu, muzeju vai mākslas galeriju – bet ne kino! – var veicināt ilgmūžību, liecina jauns pētījums.

Reklāma
Reklāma
Cilvēkstāsts
“Man draudēja publiski, ka mani izkropļos” – saimniecības “Jaunapšenieki” saimniece Agnese par nievām un ļaunumu, ar ko sastopas ikdienā 58
“Ko var iemācīt šādi ģērbušās lektores?” Dzejniece un lektore publiski šausminās un ņirgājas par pasniedzēju apģērbu 531
Ēdam katru dienu! Kuros pārtikas produktos ir visvairāk plastmasas? 32
Lasīt citas ziņas

Londonas Universitātes koledžas (UCL) pētnieki atklāja, ka cilvēkiem, kuri biežāk apmeklē kultūras sarīkojumus – vismaz reizi pāris mēnešos vari biežāk – ir par trešo daļu zemāks pāragras nāves risks nekā tiem, kam nav šāda paraduma.

Pat divreizējs muzeja vai teātra apmeklējums ik gadu var pazemināt pāragras nāves risku par 14%, secināts pētījumā.
CITI ŠOBRĪD LASA

Pētnieki plašāka pētījuma ietvaros 12 gadus apkopoja datus par 6000 Anglijas iedzīvotāju vecumā virs 50 gadiem kultūras paradumiem.

“Kaut gan citi ar veselību saistīti paradumi – smēķēšana, alkohola patēriņš un fiziskā aktivitāte – neapšaubāmi atstāj lielāku iespaidu uz dzīves ilgumu, interesanti, ka arī šie atpūtas un izklaides pasākumi, ko cilvēki nesaista ar veselību veicinošiem paradumiem, atstāj pozitīvu iespaidu uz labu veselību un ilgmūžību,” pauda UCL asociētā profesore un žurnālā “British Medical Journal” publicētā pētījuma autore Deizija Fankūra (Daisy Fancourt).

Pētījums centās arī noskaidrot cēloņsakarību starp kultūras baudīšanu un personas veselību.

Viens no faktoriem, kas atbildīgs par aptuveni 9% atšķirības, ir turības līmenis. Tāpat ietekmē arī inteliģences līmenis, garīgā veselība un mobilitāte.

Tomēr vairāk nekā pusē gadījumu iemesli starp mākslas baudīšanu un dzīves kvalitāti nebija tik viegli identificējami.

Fankūra izteica minējumu, ka saskarsme ar mākslām var kalpot par stresu mīkstinošu faktoru un attīstīt radošumu, kas ļauj arī pielāgoties mainīgiem apstākļiem. Tāpat iesaistīšanās kultūras aktivitātēs palīdz uzkrāt sociālo kapitālu – emocionālo atbalstu un informācijas apjomu.

Jau iepriekš izpētīts, ka iesaistīšanās mākslinieciskās aktivitātēs – dziedāšana korī vai teātra spēlēšana – dod labumu veselībai.

Redakcijas komentārā, kas papildināja rakstu par pētījuma rezultātiem, bija uzsvērts, ka ikvienam jādod iespēja piedalīties kultūras sarīkojumus un norādīts, ka šis pētījums piešķir lielāku svaru augošajam satraukumam par mākslas priekšmetu apjoma samazināšanu skolās un universitātēs.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.